Ruští atleti v Riu? Nevypadá to s nimi dobře, tvrdí Šťovíček. Verdikt padne dnes večer

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
17. 6. 2016 9:48
V pátek kolem páté hodiny odpolední se definitivně rozhodne o účasti ruských atletů na olympijských hrách v Rio de Janeiru. "Podle mého to pro Rusy nevypadá dobře," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz uznávaný odborník na sportovní právo a soudce CAS Jan Šťovíček.
Jelena Isinbajevová se chce v případě zákazu startu ruských sportovců v Riu soudit.
Jelena Isinbajevová se chce v případě zákazu startu ruských sportovců v Riu soudit. | Foto: Reuters

Praha - Podle britské stanice BBC půjde o jedno z největších rozhodnutí v dějinách sportu. U kulatého stolu dnes v podvečer ve Vídni zasedne 27 členů rady Mezinárodní atletické federace IAAF a budou rozhodovat o tom, zda vyloučí ruské atlety z blížících se olympijských her v Riu.

Rusko bylo loni v listopadu obviněno ze státem řízeného dopingu a okamžitě byly všem tamním atletům zakázány starty v mezinárodních atletických soutěžích. Od IAAF dostali seznam úkolů, které musí splnit pro nápravu a možnost startu na olympiádě. Zdali ruské úřady podmínky splnily, rozhodne právě rada IAAF.

"Čekal jsem, že dají všechno do pořádku a do Ria pojedou. Poslední vývoj událostí tomu ale moc nenasvědčuje. Případů dopingu neubývá, naopak se stále množí a ta situace se ještě zhoršuje. Podle mého to pro Rusy nevypadá dobře," myslí si uznávaný odborník na sportovní právo Jan Šťovíček.

Jeho slova potvrzují i čísla. Na meldonium či jiná anabolika již bylo pozitivně testováno celkem 52 ruských sportovců včetně třeba tenistky Marie Šarapovové, 111 uvedlo nepravdivé informace o svém pobytu a stovky dalších svůj dopingový test úplně odmítly.

Zapojen byl i ruský stát

Před pár dny navíc Světová antidopingová agentura WADA vydala šokující zprávu o tom, že agenti ruské tajné služby zastrašovali jejich komisaře, a dokonce jim vyhrožovali vyhoštěním, když se pokoušeli zastihnout sportovce, kteří jako místo pobytu uvedli armádní základnu. Pracovníci celní služby se zase snažili manipulovat se zásilkami odebraných vzorků.

"Zřejmě se rozhodli pro úspěch udělat úplně všechno. Pro normálně uvažujícího člověka je to nepochopitelné. To, že jsou v případu zapojeni i agenti tajné služby, jen dokazuje, že v tom hrál určitě roli i ruský stát. Pokud jsou ty důkazy opravdu jednoznačné a prokazatelné, ruským atletům to v cestě do Ria rozhodně nepomůže," tvrdí Šťovíček, první český rozhodce u Mezinárodního arbitrážního soudu v Lausanne (CAS).

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko přitom tvrdí, že země už požadovaná kritéria splnila a že její návrat na mezinárodní scénu nyní plně závisí už jen na libovůli IAAF. "S tím bych nesouhlasil, myslím, že se tak nestalo. Pozice pana Mutka je však pochopitelná. Hájí svoji zemi a navenek musí být optimista," říká právník, jenž vysekal z problémů například Romana Kreuzigera a nyní se naplno zabývá případem Martiny Sáblíkové a jejího startu v Riu.

Isinbajevová: Bude to porušení lidských práv

Proti Rusům se postavilo i mnoho sportovců, kterým vadí, že ruští atleti pošpinili dobré jméno jejich sportu. Přesto je pravděpodobné, že zdaleka ne všichni elitní ruští atleti byli do systematického dopingu zapojeni.

Tak například světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová nést kolektivní vinu razantně odmítá. "Je to přímé porušení lidských práv, diskriminace. V případě záporného rozhodnutí pro nás se já osobně obrátím k mezinárodnímu soudu pro lidská práva. Jsem přesvědčena, že vyhraju. Strašně mě samozřejmě tahle bezmocnost zlobí. Jediné, co teď mohu udělat, je dál trénovat," řekla Isinbajevová agentuře AP.

Sám Šťovíček její postoj chápe. "Princip kolektivní viny je velmi komplikovaný, není to úplně šťastná věc. A Isinbajevové se osobně vůbec nedivím. Asi bych to tedy neřešil přes lidskoprávní soud, ale požadoval bych náhradu škody za to, že jsem se na OH připravoval. Ona investovala čas, snahu či peníze, sama z dopingu usvědčena nebyla, a přesto hrozí, že do Ria nepojede. Myslím si, že to určitě bude řešit a nebude sama. Očekávám, že případný zákaz startu Rusů přinese vlnu právních bitev."

I kdyby se ale dnes rozhodla IAAF Rusům olympiádu zatrhnout, ještě by to podle všeho nebylo definitivní. Za čtyři dny totiž bude zasedat i Mezinárodní olympijský výbor, který může rozhodnutí atletické rady zvrátit a povolit start těm atletům, kteří jednoznačně prokážou, že jsou čistí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy