Athény - Přibližně 20 000 hostů a tisícovky policistů. Kulisa nedělního oficiálního předání olympijského ohně pořadatelům letní olympiády připomínala mnohem více ostře střežené jednání politiků o konfliktním tématu, než poklidnou oslavu očekávaného sportovního svátku a "symbolu míru".
Olympijská pochodeň byla předána čínským organizátorům na athénském stadionu Pahathinaikosu. Řecká policie a bezpečnostní služby byly kvůli ceremoniálu celou neděli v nejvyšší pohotovosti.
Policie už dopředu oznámila, že bude divákům nekompromisně zabavovat jakékoli transparenty nebo věci, jimiž by bylo možné házet. A varovala, že případní protestující budou zatčeni.
Agentura AFP už v neděli odpoledne oznámila, že se předání pochodně skutečně pokusilo narušit několik lidí - a uvedla, že ve skupince Tiběťanů, Nepálců a Řeků byl i "občan České republiky". Další zdroje později upřesnily, že řečtí policisté skutečně zadrželi jednu protestující Češku.
Ozbrojenci zasáhli ve chvíli, kdy žena spolu s ostatními demonstranty chtěla rozvinout během ceremoniálu hesla na podporu Tibetu.
Čtěte souvislosti: Nepálci protestovali na podporu Tibetu, policie je odvlekla
Olympijská pochodeň byla zažehnuta 24. března a už tento úvodní ceremoniál byl narušen tibetským protestujícím. Trasa z Olympie do Athén, kudy byl olympijský oheň za doprovodu policie nesen, musela být zkrácena a měnila se, aby úřady eliminovaly další protesty.
Nezávislá pochodeň z Indie
Akce na podporu Tibetu se v neděli konala také v indickém městě Dharamsála. Sešli se tu tibetští exulanti, aby zažehli "nezávislou olympijskou pochodeň".
"Nezávislá pochodeň byla zapálena na protest proti čínskému režimu vládnoucímu v Tibetu," citoval server ČT předsedu nezávislé organizace Kongres tibetské mládeže sídlící v Indii.
Oheň konkuruje skutečné olympijské pochodni,která se právě v neděli vydává na pouť z řeckých Athén. "Nezávislá" pochodeň zapálená v Indii poputuje do amerického San Franciska. Tam 9. dubna dorazí i oficiální oheň.
Více o Tibetu a olympiádě v Pekingu čtěte zde:
Bojkot olympiády v Číně nemá smysl, soudí prezident
Sarkozy otočil. Připustil bojkot olympiády kvůli Tibetu
Zažehnutí olympijského ohně narušil Tibeťan
Dalajláma chce bojkot olympiády, zlobí se Čína