V úterý brzy ráno vyrazila přímo do C2 čtyřčlenná skupina (Leopold Sulovský, Josef Lukáš, Pavol Lupták a Radim Slíva). Večer se odtud ohlásili vysílačkou do základního tábora (BC). Do cíle své cesty skoro nestihli dojít.
Po několika dnech špatného počasí byly totiž stopy zcela zafoukané. "Čerstvý sníh sahající nad kolena nás totálně zničil!" koktali prý vyčerpaní horolezci do "motoroly". "Z hlasu bylo cítit, že si tentokráte pořádně zkousli," dodává Uher.
Podle plánu by měli během čtvrtka dofixovat cestu do 7000 metrů a postavit C3, ale vzhledem k množství nového sněhu a pomalému postupu to zřejmě nestihnou.
"Ono jedna věc je naplánovat si to hezky na židličce v BC a druhá uskutečnit to pak nahoře ve stěně," glosuje zpoždění Uher.
Nicméně sedmidenní příznivá předpověd by jim měla umožnit postavení Trojky, přespání všech tří částí expedice v této výšce a zásobení tábora materiálem a jídlem pro poslední čtvrtý výškový tábor. "Z něj budeme chtít podniknout finální útok na vršek," říká Libor Uher.
Expedice na K2 exkluzivně na Aktuálně.cz
Ostravská expedice Leopolda Sulovského míří na nejtěžší osmitisícovku světa - K2. Sledujte jejich putování, vtipně komentované členy výpravy a opatřené fotkami Romana Langra.
Česko-americká spolupráce
Ten rovněž informuje, že do BC dorazila druhá americká komerční expedice, která má v plánu jít nahoru stejnou cestou jako Češi, tedy Česenovým pilířem. Ihned započala s českou výpravou vyjednávat o částečné spolupráci.
"Jelikož jsme tu o cca čtrnáct dní dříve a v podstatě už nepoužíváme tábor C1, rozhodli jsme se přenechat toto orlí hnízdo Amíkům i s našimi postavenými stany. Oni nám naoplátku poskytli dva kvalitní výškové stany pro C4," popisuje způsob kooperace Uher.
Jedná se prý o oboustranně výhodný obchod. Sulovského expedice totiž zapůjčené stany ve čtvrtém táboře pouze postaví a nebude je již muset stahovat dolů.
Američané navíc slíbili, že budou pomáhat s opravami fixních lan, k čemuž poskytnou svých 1500 metrů "statiky". Když bude celá cesta až k rameni K2 kompletně zafixovaná kvalitním lanem, usnadní to sestup a zvýší jeho bezpečnost.
"Rameno je magická hladina 8000 metrů a scházejí se na něm dvě cesty - Česenův pilíř a Abruzziho žebro. Posledních 600 výškových metrů cesty na vrchol je společných. To je ale ještě velmi vzdálená budoucnost, i když se tam každým krokem přibližujeme," vysvětluje Libor Uher.
Ve čtvrtek vyráží spolu s Romanem Langrem a Kamilem Bortelem vystřídat unavené kolegy do C3. S dalším odstupem za nimi vyrazí Zdeněk Hrubý, Radovan Marek a Milan Sedláček. Ti se pokusí "vyfixovat" co nejvýše k rameni K2..
"Děkujeme za vzkazy a morální podporu, těší nás váš zájem o zdejší dění. Každý za sebe může s jistotou potvrdit, že udělá maximum pro dosažení výšky 8611 metrů," uzavírá Uher.