Praha - Přestože se svou postavou Jan Železný rozhodně nesplňoval představy o ideálním oštěpaři, díky skvělé technice si zajistil pevné místo mezi legendami světové atletiky. V absolutní špičce se držel celé dvě dekády, během nichž si z velkých akcí přivezl celkem 11 medailí včetně tří olympijských triumfů a stejného počtu titulů mistra světa. Jedna z nejvýraznějších osobností historie tuzemského sportu, jejíž světový rekord platí už 20 let, dnes slaví padesátiny.
V medailové sbírce schází Železnému, kterého téměř po celou kariéru trápily bolesti zad, pouze titul mistra Evropy. Olympijské zlato si přivezl z Barcelony 1992, Atlanty 1996 i Sydney 2000, v roce 1988 v Soulu skončil druhý. Třikrát se stal světovým šampionem, kromě dvou bronzů z MS má i dva kovy stejné hodnoty z ME. Světový rekord překonal čtyřnásobný domácí sportovec roku celkem šestkrát.
"Byl to fenomenální sportovec, nejlepší atlet světa," složil svému kolegovi z reprezentace poklonu desetibojař Roman Šebrle. "Byla čest závodit v éře Jana Železného, je to opravdový šampion," dodal Brit Steve Backley, jeho velký soupeř a zároveň přítel.
Rodák z Mladé Boleslavi hrál v dětství házenou nebo hokej, nakonec stejně jako oba jeho rodiče zakotvil u oštěpu. Na mezinárodním poli debutoval v 17 letech na juniorském mistrovství Evropy 1983, mezi dospělými se poprvé představil na ME 1986 ve Stuttgartu, kde nepostoupil z kvalifikace.
Následující rok nejprve v Nitře výkonem 87,66 poprvé v kariéře překonal světový rekord a na MS v Římě vybojoval bronz. Na OH 1988 v Soulu dlouho vedl, posledním hodem soutěže ho však odsunul na druhé místo Fin Tapio Korjus. To už ale Železného trápila bolavá záda. Ačkoli mu doktoři nedávali příliš velkou naději na návrat, potíže překonal a po dvou výpadcích v kvalifikaci ukončil na OH 1992 v Barceloně čekání na zlato.
Překonal i zranění a operace
V dalších letech vyhrával jeden závod za druhým, pravidelně posílal své náčiní za devadesátimetrovou hranici (v květnu 1996 v Jeně se výkonem 98,48 na jeden a půl metru přiblížil k bájné stovce) a ke třem titulům mistra světa přidal i další dva olympijské triumfy. V dubnu 1998 si přitom "Plechovka" při tréninku vážně poranil pravé rameno, musel podstoupit operaci a dlouho nebylo jasné, jestli se k vrcholové atletice ještě vrátí.
Po třetím titulu mistra světa z Edmontonu 2001 český oštěpař přední příčky vyklidil a zdálo se, že svou bohatou sbírku medailí už nerozšíří. Při svém pátém startu pod pěti kruhy v Aténách 2004 mu i kvůli problémům s achilovkou těsně unikl postup mezi elitní osmičku. Závodní kariéru ukončil Železný v 40 letech krátce poté, co na ME 2006 v Göteborgu vybojoval bronz.
Téměř vzápětí se vedle podnikatelských aktivit vrhl na trénování, mezi jeho svěřenkyně patřila i dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková. V roce 2005 neúspěšně kandidoval na post předsedy Českého olympijského výboru, řadu let byl členem komise sportovců MOV. Momentálně vede skupinu čtyř oštěpařů v čele se světovým šampionem Vítězslavem Veselým, je rovněž ředitelem mítinku Zlatá tretra.
"Je to náročné i psychicky. Kluci jsou pro mě jako rodina, a když se něco nepovede, mívám pocit, že jsem mohl něco udělat jinak," řekl vítěz ankety Atlet světa 2000 a dvojnásobný nejlepší atlet Evropy. Oštěpem už otec čtyř dětí a držitel státní medaile Za zásluhy nehází, místo toho si radši zahraje tenis nebo si jde zarybařit.