Potrestaný ruský šampion teď řídí náklaďák. K podvodu mě nabádali šéfové, tvrdí

Sport ČTK Sport, ČTK
10. 11. 2021 17:24
Potrestaný výškař Danil Lysenko obvinil funkcionáře Ruské atletické federace, že ho nabádali k podvodu, jehož pomocí se společně pokusili utajit jeho prohřešky proti dopingovým pravidlům.
Danil Lysenko
Danil Lysenko | Foto: Reuters

Lysenko si odpykává šestiletý trest, který mu vyprší v létě 2022. Vicemistr světa z roku 2017 a halový šampion z roku 2018 se při nucené pauze živí jako řidič kamionu.

Lysenko byl suspendován za neposkytnutí informací o místě svého pobytu a vyhýbání se mimosoutěžní dopingové kontrole. S pomocí vedení ruského atletického svazu se pak pokusil falešnými dokumenty provinění zakrýt.

Nyní tvrdí, že to byl nápad funkcionářů. "Samozřejmě jsem mohl říct ne, ale neřekl jsem. Poslouchal jsem šéfy a rozhodl jsem se udělat, co mi říkali," citovala ho agentura Reuters.

Tehdejší prezident atletického svazu Dmitrij Šljachtin, který dostal kvůli této kauze čtyřletý trest, to nyní nechtěl komentovat. "Nechme to na jeho svědomí po zbytek jeho života, " poznamenal na Lysenkovu adresu.

Vedle Šljachtina byli potrestáni další čtyři ruští atletičtí funkcionáři, kteří se na podvodu podíleli. Pozastavenou činnost měl také Lysenkův trenér Jevgenij Zagorulko. Jeho právníci se obrátili na sportovní arbitráž CAS ve snaze o přehodnocení trestu, protože kouč spolupracoval při vyšetřování. Než arbitráž vynesla verdikt, Zagorulko v dubnu zemřel.

Danil Lysenko s manželkou Valerií v moskevském sportovním centru během rozhovoru pro agenturu Reuters
Danil Lysenko s manželkou Valerií v moskevském sportovním centru během rozhovoru pro agenturu Reuters | Foto: Reuters

Kvůli Lysenkově kauze Světová atletika v listopadu 2019 pozastavila udělování statutu neutrálních závodníků ruským atletům, kteří chtěli závodit na mezinárodní scéně. Pak ho obnovila, ale na OH v Tokiu mohlo startovat jen deset ruských atletů. "Je mi jasné, že nevinní atleti kvůli této situaci trpěli. Je mi to velmi líto," omlouval se Lysenko.

Halový mistr světa z roku 2018 už měsíce nemůže ani trénovat naplno, protože se musí živit civilním zaměstnáním. Jezdí s nákladním automobilem pro moskevskou stavební firmu.

Loni zvažoval, že by práci opustil, aby mohl trénovat, ale finanční situace mu to nedovolila. "Potřeboval jsem najít peníze na živobytí, abych si mohl koupit jídlo," poznamenal čtyřiadvacetiletý výškař s osobním rekordem 238 centimetrů.

Stále sní o účasti na olympijských hrách a překonání světového rekordu 245 centimetrů Kubánce Javiera Sotomayora. Trest mu vyprší v srpnu, takže příští rok přijde minimálně o mistrovství světa v Eugene. Aby mohl pomýšlet na návrat na mezinárodní scénu, musel by dostat svolení od mezinárodní federace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Apoštolský nuncius Balvo v Česku končí, přesune se do Austrálie

Zástupce Svatého stolce v Česku arcibiskup Charles Daniel Balvo po třech letech v Česku skončí. Papež František jej pověřil novou misí v Austrálii, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce. Nový velvyslanec Vatikánu pro Českou republiku nebyl zatím jmenován a jeho jméno bude oznámeno v dohledné době. 

Balvův odchod by také mohl vypovídat o tom, že již byl vybrán nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nuncius se aktivně podílel na konzultacích o jeho nástupci. "Proces probíhá diskrétně," napsal před časem Aktuálně.cz s tím, že při výběru konzultuje "řadu osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků". S koncem jeho mise by měl být završen i výběr Dukova nástupce.

Podle informací Aktuálně.cz zůstaly v uším výběru tři favorité: královéhradecký biskup Jan Vokál, plzeňský biskup Tomáš Holub a osoba mimo okruh dosavadních katolických hierarchů. "Ostatní již odpadli, mají různé kaňky v životopise nebo funkci odmítli," uvádí pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s problematikou.

Charles Balvo se narodil 29. června 1951 v americkém Brooklynu. Na kněze byl vysvěcen roku 1976 v New Yorku. Studia absolvoval ve Spojených státech a v Římě, kde na Papežské gregoriánské univerzitě získal nejprve licenciát z biblistiky a posléze také doktorát z kanonického práva. Americký duchovní působil v Česku od září 2018, nunciem byl však již jedno tříleté období od roku 1996 do roku 1999.

Zdroj: Martina Heroldová
před 13 minutami

Británie dodává ukrajinské armádě lehké obranné systémy kvůli možnému ohrožení ze strany Ruska. Oznámil to ministr obrany Ben Wallace.

před 1 hodinou

Nejvyšší soud odvolal třebíčského soudce Krátkého z funkce, protahoval 111 případů

Kárný senát Nejvyššího správního soudu potrestal soudce Okresního soudu v Třebíči Jaroslava Krátkého odvoláním z funkce. Důvodem byly podle rozhodnutí průtahy ve 111 trestních případech. Krátký u soudu vinu doznal, navrhovaný trest odvolání z funkce soudce ale odmítl jako příliš přísný. Rozhodnutí nemá odkladný účinek.

"Vzhledem k množství a délce průtahů nepřicházelo jiné kárné opatření v úvahu. Dopustil se průtahů u 111 věcí v řádu měsíců a v jednom extrémním případě dokonce roku a čtvrt. Šlo přitom o věci, u kterých zákon stanoví lhůtu v řádu dní, maximálně týdnů. Ač má v současné době vážné zdravotní potíže, z dokazování nevyplynulo, že by jimi trpěl už v roce 2020," uvedl předseda kárného senátu Tomáš Langášek.

Kárnou žalobu podala předsedkyně Okresního soudu v Třebíči Ludmila Novotná. Důvodem byly průtahy v rozhodování u více než stovky trestních věcí, hlavně v v roce 2020. Senátu řekla, že na Krátkého průtahy ji upozorňoval místopředseda Krajského soudu v Brně i okresní státní zástupce, Krátký ale na výtky vedení soudu nereagoval, jeho přístup k práci se nezlepšil a množství nedodělků se zvyšovalo. Jako postih navrhovala nejvyšší možný trest, tedy odvolání z funkce soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy