"Vyhoďte ho, už ho nechci nikdy vidět." Ruskou hvězdu rozzuřila otázka na doping

av av
28. 7. 2021 18:30
Vyčerpaného tenistu Daniila Medveděva po postupu do čtvrtfinále olympijského turnaje naštvala otázka jednoho z novinářů. Týkala se dopingu mezi ruskými sportovci. Jeden z největších favoritů olympiády dokonce vyzval pořadatele, aby žurnalistu vyloučili z tokijského sportovního svátku.
Daniil Medveděv v náročné bitvě proti Fabiovi Fogninimu.
Daniil Medveděv v náročné bitvě proti Fabiovi Fogninimu. | Foto: Reuters

Na kurtu se musel nechat ošetřovat, trpěl v nelítostných podmínkách tokijské výhně. Nakonec ale porazil 31 stupňů Celsia, 72 procent vlhkosti i nepříjemného soupeře Fabia Fogniniho.

A především přežil, což byl cíl, který mu v průběhu náročného duelu nepřišel vůbec jako samozřejmý (více čtěte ZDE).

Spokojený výraz ale Medveděvovi na tváři dlouho nevydržel. Následné setkání s novináři v mix zóně Ariake Tennis Parku totiž přineslo ruské hvězdě další nervydrásající zážitek.

Poslední otázka v anglickém jazyce Medveděva rozzuřila.

"Nesou si členové ruského olympijského týmu po dřívějších skandálech na těchto hrách stigma podvodníků? Jaké z toho máte pocity?" zeptal se pětadvacetiletého moskevského rodáka jeden z novinářů.

Medveděvovi chvíli trvalo, než otázku evidentně mířenou na téma dopingu plně pochopil. Když se tak stalo, atmosféra citelně zhoustla.

"Tohle bude poprvé v mém životě, kdy neodpovím na otázku, člověče. A měl by ses za sebe stydět," prohlásil nakvašeně druhý hráč světového žebříčku.

To ale nebylo všechno. Rus se okamžitě otočil na jednoho z pořadatelů a žádal přísné potrestání troufalého tazatele. 

"Myslím, že byste ho měli vyhodit buď z celé olympiády, nebo alespoň z tenisového turnaje. Na svých rozhovorech už ho nikdy nechci vidět. Díky," nebral si Medveděv servítky.

Novinář se ještě snažil svou otázku vysvětlit, nebo alespoň lépe zformulovat, už ale od ruského tenisty šanci na nápravu nedostal. Medveděv se dal na odchod a po cestě ještě několikrát zopakoval: "Tohle je poprvé v mém životě. Měl by ses stydět."

Ruská olympijská výprava, která v Tokiu čítá 335 sportovců, nesmí startovat pod národní vlajkou, v případě zlatého úspěchu nesmí zaznít ruská státní hymna. Důvodem je dvouletý trest od Světové antidopingové agentury za opakovaná provinění v minulých letech.

Rusové tak vystupují pod hlavičkou ROC, tedy Ruského olympijského výboru a v Tokiu patří k nejtestovanějším sportovcům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy