Znovu našel energii, ale Dauhá chce vypustit. Rodina je na prvním místě, říká Maslák

Pavel Maslák chce v březnu přidat do sbírky čtvrtý titul halového mistra Evropy.
Halový mistr Evropy z Prahy 2015 musí první část letošní sezony celou vynechat. Jakuba Holušu trápí únavová zlomenina a zánět kyčle, a tak dorazil do atletické haly ve Vítkovicích jen jako čestný host.
Úterní mítink Czech Indoor Gala se netýkal ani koulaře Tomáše Staňka, který se zranil při tréninku a 17 dní před halovým evropským šampionátem v Glasgow dal přednost odpočinku.
V koulařském sektoru bojoval mimo jiné Bosňan Mesud Pezer a výkonem 20,16 metru obsadil třetí místo.
Kanaďan Tim Nedow vrhl o 27 centimetrů dál a bral v Ostravě stříbro.
Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
12. 2. 2019 18:50
Před rokem se stal potřetí v řadě halovým mistrem světa na čtvrtce, ale hlavní sezona už nebyla pro Pavla Masláka tolik úspěšná. Mluvil o ztrátě motivace, cítil se přezávoděný. Na podzim se však zasnoubil s partnerkou Nellou, letos v lednu oznámil pár, že čeká narození potomka. I díky tomu se nyní Maslák cítí na dráze lépe a na mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě v úterý zvítězil na třístovce v čase 32,79 sekundy.

V Ostravě jste chtěl běžet pod 32,5 sekundy. Proč to nevyšlo?

Neběželo se mi extra dobře, nezvládl jsem to úplně takticky. Hodně sil jsem dal na to, abych seběhl Honzu Tesaře, který běžel vedle mě. Pak jsem dlouho běžel s ním a myslel jsem si, že běžím pomalu. Ale ono to tak pomalé nebylo a ke konci mi došly síly. Kdybych nad tím tolik nepřemýšlel, bylo by to možná lepší.

V Glasgow budete útočit na čtvrtý titul halového mistra Evropy. Je to jednoznačný cíl?

Určitě. Zpočátku sezony jsem myslel, že budu rád, když postoupím na HME do finále, protože jsem v Norsku běžel čtvrtku za 47,10. Pak jsem se nějak probral, teď už je to lepší a vypadá to nadějně. Přeje mi i štěstí, kluci, od kterých jsem čekal rychlejší časy, neběhají zase tak rychle. Chci obhájit titul, ale budu rád za jakoukoliv medaili.

Jak bude vypadat závěrečná příprava před šampionátem?

Teď si odpočinu a doufám, že doléčím rýmu. O víkendu je republika, měl bych jít 60 metrů a pak mě čeká ještě mítink IAAF v Düsseldorfu. Ale to budu muset kvůli nachlazení zvážit, abych nic nepodcenil a byl zdravý na Evropě.

Kdo budou vaši největší soupeři v boji o medaile?

Měli by to být Luka Janežič ze Slovinska nebo Španěl Óscar Husillos, který právě zatím nemá takovou formu. Dále by to měl být Karol Zalewski a další. Nebudou to jen mladší kluci, ale i starší, kteří nemají venku tak velké šance, a proto se také začali přeorientovávat na halu.

Vloni jste na ME v Berlíně mluvil o úbytku závodnické energie, částečné ztrátě motivace. Už jste ji zase našel?

Teď je to určitě lepší než minulý rok. Nevím, čím to je. Můžu se jen domnívat, že je to tím, že mě čeká svatba, jsem budoucí otec. Možná se těším na jiné radostné chvilky a nepřemýšlím tolik nad atletikou.

Pavel Maslák a jeho snoubenka Nella si nechali prstýnky vytetovat:

Přišly jiné hodnoty?

Ano. Ale zase bych nechtěl, aby to hrálo moc velkou roli. Atletika je to, co mě živí, co mě těší, musí být v žebříčku hodnot vysoko. Ovšem rodina je teď na prvním místě.

Budete v létě běhat jiné tratě než čtyřstovku, jak jste avizoval?

To platí, budeme trénovat spíš na dvoustovce, abych si odpočinul. Trenér s tím ještě moc nepočítá, ale chtěl bych si odběhnout i pár čtyřstovek, abych věděl, jak na tom jsem.

A co směrem k podzimnímu MS v Dauhá?

Domluvili jsme se, že tam nejspíš nepojedeme. Chci to vypustit, protože v době, kdy bude MS, už se obyčejně připravujeme na další sezonu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Izraelci a Libanonci se sešli k mimořádným rozhovorům o námořní hranici

Představitelé Izraele a Libanonu se ve středu sešli k druhému kolu nepřímých rozhovorů o sporné námořní hranici, která pravděpodobně prochází plynovým ložiskem. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters.

Jednání, v nichž prostředníka dělají Spojené státy, se uskutečnilo na základně prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v Nakúře. Mise byla zřízena v roce 1978 a zajišťuje nárazníkovou zónu na izraelsko-libanonské hranici. První kolo rozhovorů trvalo zhruba hodinu a uskutečnilo se 14. října na stejném místě.

Izraelské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že cílem je "dospět k dohodě o demarkaci námořní hranice… v tom smyslu, aby bylo možné v oblasti těžit přírodní zdroje".

Izrael a Libanon neudržují diplomatické vztahy a jsou technicky dlouhodobě ve válečném stavu. Oba státy si nárokují zhruba 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako svou výlučnou ekonomickou zónu. Spojené státy ve sporu podle AP dělají prostředníka více než deset let. Teprve tento měsíc však obě strany konfliktu přistoupily na formát jednání pod záštitou USA.

Vývoj se odehrává na pozadí prohlubující se libanonské ekonomické krize, která je označována za nejhorší v novodobých dějinách státu. Libanon doufá, že mu naleziště ropy a plynu v jeho teritoriálních vodách pomohou splatit obří dluh, který z něj činí jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Izrael již rozvinul těžbu zemního plynu z vrtů ve svých vodách a produkuje dostatek suroviny pro domácí spotřebu i pro export do sousedního Egypta a Jordánska.

Obě strany zdůrazňují, že rozhovory jsou technického rázu a nepředstavují mírový proces.

před 49 minutami

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 51 minutami

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 1 hodinou

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy