Olympiáda bude, říká Železný. Oštěpaře na ni chystá v JAR, kde je zatím klid

Sport ČTK Sport, ČTK
16. 3. 2020 10:34
Oštěpařský trenér Jan Železný věří, že se letní olympijské hry v Tokiu navzdory aktuální pandemii koronaviru uskuteční.
Jan Železný
Jan Železný | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Vychází ze své zkušenosti někdejšího člena Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Směrem k olympijským hrám připravuje i své svěřence, s nimiž je aktuálně na soustředění v Jihoafrické republice.

Tento region je zatím z pohledu koronavirové infekce poměrně klidný, JAR hlásí šestnáct případů. Železný na dálku sleduje situaci v Česku i ve světě, kde se ruší jeden sportovní podnik za druhým.

"Je to velká panika. Svým způsobem je oprávněné, že se nesportuje a že nejsou akce. Chápu to. Zdraví je přednější," řekl v nahrávce pro média.

Myslí si ale, že letní olympijské hry v Tokiu začnou podle plánu 24. července, jak na tom stále trvají pořadatelé i MOV. "Jsem přesvědčený, že ta olympiáda asi bude. Jak jsem byl v Mezinárodním olympijském výboru, tak se dokážu do toho vžít. Zrušit akci, jako jsou olympijské hry, není tak jednoduché jako zrušit mistrovství světa v určitých sportech," řekl.

Odpovědní lidé by podle něj měli udělat maximum pro snížení rizika. "Myslím, že by se měli všichni sportovci otestovat těsně před výjezdem a po příjezdu a olympijská vesnice by měla být svým způsobem uzavřená. Ale to nechávám na ty lidi, kteří k tomu mají co říct," přemítal.

Své svěřence připravuje s vidinou olympiády. Nejblíže k ní z jeho skupiny mají Jakub Vadlejch a Nikola Ogrodníková, kteří už loni přehodili olympijský limit mezinárodní federace, ale musejí ho ještě letos potvrdit splněním mírnějšího svazového požadavku.

"Sportovci, se kterými tady jsem, trénují na tu olympiádu. Trénují na to celý život. Nechci nic zakřiknout, ale forma vypadá dobře. Snad to všechno dobře dopadne. I s virusem, i s olympiádou, se vším," dodal Železný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy