Mílaři Sasínek a Friš i koulařka Červenková jsou ve finále HME

ČTK ČTK
4. 3. 2021 22:51
Mílař Filip Sasínek může útočit na další úspěch na halovém mistrovství Evropy. Bronzový medailista z roku 2017 postoupil ze druhého místa v rozběhu na šampionátu v Toruni do finále závodu na 1500 metrů. V něm ho po úspěšném protestu doplní Jan Friš, který měl první nepostupový čas, ale doplatil na kolizi v poslední zatáčce.
Jan Friš, běh na 1500 metrů
Jan Friš, běh na 1500 metrů | Foto: ČTK

V kvalifikaci uspěla také koulařka Markéta Červenková. Ta si v Polsku vylepšila osobní rekord bezmála o čtvrt metru na 18,16 a uzavřela postupovou osmičku. Sedm závodnic splnilo kvalifikační limit 18,40.

Sasínek v únoru na mítinku World Indoor Tour v Toruni překonal halový český rekord Jakuba Holuši. V rozběhu měl těžký úkol, protože na startu bylo 51 běžců a ze čtyř běhů postupovali přímo jen první dva a další čtyři časem. Sasínek diktoval tempo a měl dost sil i na závěr, ve kterém ho předstihl jen domácí obhájce titulu Marcin Lewandowski. Sasínek finišoval v čase 3:40,04.

Sasínek si chtěl závod rozběhnout na dobrý čas. "Když máte v běhu Marcina, což je výborný finišman, tak tam máte jedno místo, a to bylo riziko. Bylo potřeba s tím něco dělat," řekl webu Českého atletického svazu. Věřil, že postupovou pozici udrží. "Z takhle rychlého závodu to ve finiši pro nikoho není příjemný. Věřil jsem, že když se nepůjde dobře mě, tak ostatní taky nebudou už mít tolik sil," dodal závodník, který byl před dvěma lety v Glasgow čtvrtý.

Výborně si v rozběhu počínal i Friš, ale v poslední zatáčce ho v boji o pozici strčil Ir Luke McCann, a i když se Friš v cílové rovince vrátil před něj, ani třetí místo nejdříve nestačilo. Pětadvacetiletý Čech dosáhl času 3:40,99 a o 59 setin zaostal za posledním postupovým výkonem Belgičana Stijna Baetena. Friš byl nejprve zklamaný, že se mu ani napočtvrté nepodařilo na HME postoupit do finále. Česká výprava ale po zhlédnutí videozáznamu podala protest a jury ho uznala. Friš tak rozšířil počet finalistů na třináct.

Nejrychlejší byl v rozbězích Španěl Ignacio Fontes (3:38,68), s přehledem postoupil i evropský rekordman a největší favorit Jakob Ingebrigtsen z Norska.

Devětadvacetiletá Červenková při premiéře na HME hned prvním pokusem o centimetr vylepšila své halové osobní maximum z letošního mistrovství republiky v Ostravě. Ve druhé sérii přidala dalších 23 centimetrů, poprvé v hale překonala osmnáctimetrovou hranici a posunula se na postupovou pozici.

Na té se už udržela. "Jsem strašně šťastná. Jsem šťastlivec, jediná bez limitu, takže štěstíčko se konečně otočilo taky na moji stranu," řekla účastnice dvou venkovních ME, která poprvé postoupila do finále.

Tam by chtěla ještě lepší výkon, protože i v dnešním nejdelším vrhu cítila rezervy. "Nejlépe olympijský limit, což je osmnáct a půl," poznamenala. Není si ale jistá, v jaké pohodě do pátečního finále nastoupí. "Pro mě to bude něco nového, protože házet takhle dva dny za sebou, to nepraktikujeme ani na tréninku. Takže pro mě to bude takový překvápko," svěřila se.

Kvalifikaci vyhrála obhájkyně stříbrné medaile Christina Schwanitzová z Německa výkonem 18,86 metru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy