Evropu musí vynechat, na Tokio myslí dál. Svobodovi přitom hrozilo, že přijde o nohu

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 3. 2021 7:31
Šestatřicetiletý překážkář Petr Svoboda získal na evropských halových šampionátech tři cenné kovy. Ten poslední v roce 2017 byl bronzový. Pak mu kariéru začala mařit zranění, ale i přesto se loni stal pošesté mistrem republiky a před dvěma týdny tento úspěch zopakoval a získal nominaci na halové mistrovství Evropy. Na to sice kvůli dalšímu zranění nepojede, ale kariéru rozhodně nevzdává.
Petr Svoboda
Petr Svoboda | Foto: ČTK

Měl jste podobné zdravotní problémy i v minulé sezoně?

Zatímco předloni jsem po operaci achilovky dlouho léčil také koleno, protože k natrženému úponu se přidal křížový vaz, tak loňská sezona proběhla bez komplikací. Vinou koronaviru byly sice zrušeny plánované závody, včetně olympijských her, ale za hezkého počasí jsem se mohl plně věnovat hlavně fyzické přípravě. Koncem roku jsem se pak dvakrát na tři týdny vydal do Španělska a mohu mluvit o velké spokojenosti.

Kdy a kde se tedy zase ozvala bolest?

Někdy v polovině ledna po mém druhém návratu z Tenerife se mi v oblasti achilovka - pata objevily otlaky od bot a začala se ozývat mírná bolest. Ta se však postupně zvyšovala a při náročnějším tréninku v dost velké míře. Lékaři zjistili, že jde o malou trhlinku pod achilovkou a nařídili klidový režim.

Jak jste za této situace ještě mohl startovat na domácím šampionátu a dokonce na 60 metrů překážek zvítězit?

Čas 7,90 mě ani trochu nepotěšil, ale brzy jsem si uvědomil, že jsem předvedl jen přibližně 40 procent z toho, čeho jsem schopen. Po rozběhu jsem se hroznou bolestí nemohl před finálovým závodem ani rozcvičit. Byl jsem však pevně rozhodnutý, že poběžím, i kdybych si měl achilovku třeba utrhnout.

Jak se cítíte začátkem tohoto týdne?

Po sedmi dnech úplného klidu cítím nad patou jen jakousi "zatuchlou" bolest. Současný stav je mnohem lepší, což v pondělí potvrdilo i vyšetření na sonu. Na šampionát do Polska jsem sice odjet nemohl, ale 19. března chci odletět zase na Tenerife a připravovat se tam až do konce dubna.

Máte už aspoň v představách svůj jarní program?

Mým životním cílem je účast na olympijských hrách v Tokiu, a proto bude úkolem mého manažera zajistit můj start na dvou až třech kvalitních závodech a v nich musím zaběhnout na 110 metrů překážek čas 13,50 až 13,60. Věřím, že mám na 13,30, ale to nechci říkat moc nahlas (smích). Bude samozřejmě všechno záležet na mém zdravotním stavu, protože v přípravě udělám pro získání vrcholné formy maximum.

Ohlédnutí za vašimi obrovskými zdravotními komplikacemi vás nezneklidňuje?

Mám za sebou hodně zdravotních problémů, z nichž některé se jevily jako neřešitelné. Téměř čtyři roky jsem s rozsáhlým zánětem od achilovky až po koleno seděl doma, někdy jsem si ani sám nedošel k ledničce pro minerálku. Bylo dokonce období, kdy jsem málem přišel o nohu. V Olympu mně hrozilo ukončení profesionální smlouvy a začínal jsem ztrácet důvěru sám v sebe. Ale text v jedné písničce prozrazuje, že černé mraky se odvalí, bouře se utiší a opět bude svítit sluníčko. A já věřím, že zase budu zdravý a účastí na olympijských hrách v Tokiu si splním své současné největší sportovní přání.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy