Londýn - Mistrem světa v desetiboji se v Londýně stal podle očekávání Francouz Kévin Mayer výkonem 8768 bodů. Adam Sebastian Helcelet si dnes vedl mnohem lépe než v páteční první polovině soutěže a z dvacátého místa vyšplhal s 8222 body až na osmou příčku. Český desetibojař se blýskl především v hodu oštěpem, kde si vylepšil osobní rekord o více než tři metry na 71,56 m.
Loňský vicemistr Evropy Helcelet, jemuž se páteční start do soutěže vůbec nepovedl, zahájil posun vzhůru hned ráno, přestože ani překážky s časem 14,38 s nebyly z jeho pohledu ideální. Za letošním maximem zůstal o dvacet setin, ale několik soupeřů první disciplínu druhého dne úplně pokazilo. Dvojnásobný mistr světa Američan Trey Hardee, Srb Mihail Dudaš a Rus Ilja Škureněv po pádech na překážkách ze soutěže odstoupili.
V disku měl český desetibojař jen jediný platný pokus 44,71 m, ale vylepšil jím svůj letošní nejlepší výkon, což stačilo na postup na jedenácté místo. V tyči zdolal 490 cm a pokoušel se o pět metrů, což už v letos při rekordu v Götzisu dokázal, ale tentokrát neuspěl a o jedno místo klesl.
V oštěpu však hned prvním hodem šokoval soupeře a možná i sám sebe. Osobní rekord z olympiády v Riu de Janeiro přehodil o více než tři metry a poskočil na sedmé místo. V závěrečné patnáctistovce si o jedno místo pohoršil.
Stříbrný z Ria de Janeiro Mayer dnes přidal k páteční stovce a čtvrtce další osobní rekord na překážkách 13,75 s a vedení udržel i po disku při výkonu 47,14 m. Freimuth však hodil 51,17 m a přiblížil se lídrovi na pouhých 24 bodů, Kanaďan Damian Warner, nejrychlejší mezi desetibojaři, sice vyhrál překážky, ale úplně pokazil disk a klesl až na páté místo.
Mayer pak málem všechny naděje pohřbil ve skoku o tyči. S vědomím, že je nejlepším tyčkařem ze všech účastníků, začal až na 510 cm jako poslední, ale laťku dvakrát shodil a i při třetím pokusu ji hodně rozechvěl. O dvacet centimetrů výš, což by pro něj neměl být neřešitelný problém, už neuspěl a z úvah o útoku na evropský rekord Romana Šebrleho byl vyléčen.
V hodu oštěpem měl Mayer se zatejpovaným loktem jen jeden platný pokus, ale 66,10 m mu bohatě stačilo na to, aby v běhu na 1500 m mohl být klidný. Už před ním bylo jasné, že na světovém desetibojařském trůnu vystřídá Američana Ashtona Eatona, který po olympiádě v Riu de Janeiro ukončil kariéru. Další medaile si za ním rozdělili Němci Rico Freimuth a Kai Kazmirek.
Mo Farah se rozloučil stříbrem
Muktar Edris z Etiopie překazil zlaté loučení Britovi Mo Farahovi, když dnes na šampionátu v Londýně vyhrál běh na 5000 m časem 13:32,79. Šestinásobný mistr světa Farah ve svém posledním závodě na dráze vybojoval stříbro.
Čtyřiatřicetiletý rodák ze Somálska, který se po dnešku bude věnovat už jen silničním běhům, snil o jedenáctém zlatu v součtu olympijských her a mistrovství světa a o pátém doublu v podobě triumfu na obou vytrvaleckých tratích. Naposledy v hlavním závodě sezony prohrál desítku v Tegu v roce 2011, kde rovněž získal stříbro.
Na rozdíl od dvojnásobné trati, kdy se Farah dlouho držel vzadu, dnes byl od začátku vidět na špici, jako by nebyl spokojen s poměrně pomalým tempem. V posledním kole však trochu ztratil kontakt se soupeři, navíc se nechal zavřít u okraje dráhy a ve finiši na Edrise nestačil.
Soutěž výškařek vyhrála podle očekávání suverénka letošní sezony Ruska Marija Lasickeneová, která jako jedná překonala 203 cm a po třech stříbrech přidala do sbírky neutrální výpravy první zlato. Obhájkyně zlata z Pekingu více než rok neprohrála jediný závod a tradice zůstala neporušena.
Hrubá v pokusu o osobní rekord neuspěla
Největší soupeřkou jí byla Ukrajinka Julia Levčenková, která dvakrát zlepšila osobní rekord a posunula ho o čtyři centimetry až na 201 cm. Devatenáctiletá juniorská mistryně světa Michaela Hrubá zdolala na třetí pokus 192 centimetrů a obsadila jedenácté místo. "Naběhla jsem do toho, co nejvíc šlo. Postavila jsem tam správně nohu, tak mi to dobře koplo," popsala úspěšný pokus. O tři centimetry výš se pokoušela o osobní rekord, ale neuspěla.
První finálovou zkušenost na seniorském mistrovství světa hodnotila Hrubá pozitivně. "Já jsem si to užila. Jsem moc ráda, že jsem tady mohla být. A to, že jsem jedenáctá, je super," řekla. O jednu příčku si polepšila oproti loňskému evropskému šampionátu v Amsterodamu.
Původně měly mít výškařky ve finále základ 188 centimetrů, ale pak se o čtyři centimetry snížil. Chtěl to trenér Hrubé Michal Pogány i německá výprava. "Asi mi to chtěl trochu ulehčit. Ale ani to není zvyk, aby bylo 188 základ, vždy bývá kolem 183 až pěti, i na olympiádě. Bylo to nečekané," vyprávěla Hrubá.
Závod na 100 metrů překážek vyhrála Sally Pearsonová z Austrálie v čase 12,59 s a po pěti letech si v Londýně zopakovala triumf z olympijských her. I stříbro má stejnou majitelku jako tehdy zásluhou Američanky Dawn Harperové-Nelsonové, třiatřicetileté olympijské vítězky z Pekingu 2008. Ta dokázala skvěle načasovat formu a ve finále zaběhla svůj nejlepší letošní čas 12,63 s.
Naopak její krajanka Kendra Harrisonová, která právě tady loni vymazala 28 let starý světový rekord časem 12,20 s, se do Londýna nevrátila v optimální formě. Na kontě měla sice nejlepší letošní čas, ale už v pátečním semifinále zakopla o překážku a do finále proklouzla s odřenýma ušima jako poslední. A ani ve finále to nebylo lepší a zbylo na ni jen čtvrté místo.