Chodkyně Drahotová měla v létě 2018 pozitivní test na doping, vinu odmítá

ČTK ČTK
20. 4. 2021 10:17
Chodkyně Anežka Drahotová měla v létě 2018 pozitivní dopingový nález. Dvojnásobnou medailistku z mistrovství Evropy o tom nyní informoval Antidopingový výbor ČR. O jakou zakázanou látku se jednalo, zatím neupřesnil. Drahotová vinu odmítá a do vyjasnění situace nebude závodit.
Anežka Drahotová
Anežka Drahotová | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Pozitivní vzorek pochází z 31. července 2018. To bylo krátce před tím, než Drahotová získala stříbro na evropském šampionátu v Berlíně.

"Jsem v šoku a nechápu to. Nedopuju! Požádám o analýzu B vzorku. Seznámíme se s tím, co jsem měla porušit, a pak se k tomu vyjádřím. Než se věc vyjasní, nebudu startovat na závodech. Prosím pochopte, že k tomu zatím nebudu říkat víc," uvedla pětadvacetiletá chodkyně v prohlášení, které médiím poskytl její advokát Jan Šťovíček.

Drahotová v posledních měsících přišla o pozici české chodecké jedničky. Loni v říjnu ji na republikovém šampionátu těsně porazila Tereza Ďurdiaková, která před deseti dny titul obhájila titul,. Drahotová mistrovský závod v Olomouci nedokončila. Do její další přípravy zasáhla informace o dopingu. "Jedná se o téměř tři roky starou záležitost. Nejprve musíme zjistit detaily případu. Zatím nám nebylo sděleno ani o jakou látku se konkrétně má jednat. Prosím veřejnost i sportovní fanoušky, aby respektovali stanovisko Anežky, že se prozatím nebude dále k věci vyjadřovat, dokud se nedozvíme více informací," uvedl Šťovíček.

Z informací serveru iDNES.cz vyplývá, že se jedná o nesrovnalosti v biologickém pase. Vzorky se skladují několik let a zkoumají neustále novými způsoby, proto trvalo tak dlouho, než se Drahotová o pozitivním nálezu dozvěděla. "My si myslíme, že důkazy jsou jasné, ale to uvidíme," řekl serveru zástupce ředitelky a tajemník Antidopingového výboru ČR Tomáš Vávra.

Podklady dostal Český atletický svaz, který by měl s Drahotovou zahájit disciplinární řízení. "Zatím máme informaci jen o skupině látek. Vyžádali jsme si na antidopingovém výboru, aby nám sdělil, o jakou přesně látku se jedná. Disciplinární komise začne jednat, až bude tohle jasné," řekla ČTK mluvčí svazu Karolína Farská.

Podklady dostal Český atletický svaz, který by měl s Drahotovou zahájit disciplinární řízení. Biologické pasy mohou být problematické, jak ukázal vleklý případ cyklisty Romana Kreuzigera. Kvůli podezřelým hodnotám z let 2011 a 2012 přišel o dva roky později o Tour de France a teprve v roce 2015 definitivně prokázal svou nevinu.

Zastupoval ho tehdy Šťovíček, jenž se ujal i Drahotové. Chodkyni hrozí minimálně neúčast na mistrovství Evropy v chůzi družstev, které budou 16. května hostit Poděbrady. Na olympijské hry ještě nemá splněný ostrý limit Světové atletiky, ale mohla by mít šanci na účast díky postavení ve světovém žebříčku.

Kromě stříbra z Berlína má Drahotová ve sbírce také bronz v závodu na 20 km z ME 2014 v Curychu. Před sedmi lety rovněž ovládla juniorské mistrovství světa v Eugene na trati 10 km ve světovém rekordu. O rok dříve se stala juniorskou evropskou šampionkou. V roce 2015 byla osmá na MS v Pekingu, na olympijských hrách v Riu de Janeiro skončila desátá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Při íránském ostřelování kurdské oblasti v Iráku zemřelo nejméně sedm lidí

Sedm obětí a tři desítky zraněných si vyžádalo ostřelování kurdského regionu na severu Iráku íránskou armádou, informuje o tom agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu v Iráku. Samospráva útoky odsoudila a irácké ministerstvo zahraničí se kvůli tomu chystá předvolat si íránského velvyslance, uvedla agentura Reuters.

Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které tento měsíc vypukly v desítkách měst v Íránu kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu po zatčení policií. Také íránská agentura Fars, kterou vlastní íránské revoluční gardy, napsala, že "cílené ostřelování separatistů" na severu Iráku souvisí s nepokoji v Íránu, které podle ní kurdské skupiny ze severu Iráku podporují.

Kurdská regionální vláda v Iráku útoky důrazně odsoudila a označila je za "narušení svrchovanosti kurdského regionu". Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s uznanou vlastní správou. Íránské útoky odsoudil dnes i britský generální konzul v Irbílu David Hunt, který to na twitteru označil za " nevyprovokované porušení irácké suverenity".

Zdroj: ČTK
Další zprávy