Bude Hrubá výškařskou hvězdou? Má ještě velké rezervy, tvrdí trenér Pogány

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
27. 2. 2017 6:02
Atletický trenér Michal Pogány je rodák z Trenčína, dlouhá léta působil v Dunajské Stredě a od začátku tohoto století žije v Brně s trojskokankou Šárkou Kašpárkovou, kterou vedle dlouhé řady velkých mezinárodních úspěchů dovedl v roce 1996 k bronzu na olympijských hrách a o rok později k titulu mistryně světa. V současnosti má na starosti trojskokanky a výškařky v JAC Brno.
Michaela Hrubá na mistrovství republiky.
Michaela Hrubá na mistrovství republiky. | Foto: Dalibor Sosna

"Spolupracuji také s olympijským výborem na akci Česko sportuje, což je zapojení školní mládeže do okresních a krajských kol až po republikové finále. Je to krásná a jistě i užitečná práce," usmíval se hned na začátku rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Který z posledních vašich špičkových českých atletů vám udělal největší radost?

Určitě skokan do dálky Roman Novotný, který se zúčastnil i dvou olympijských her. V roce 2008 v Pekingu skončil osmý a nechyběl ani o čtyři roky později v Londýně.

A kdo je to z těch současných?

Osmadvacetiletá trojskokanka Lucie Májková. Po předchozích kolísavých výkonech se její forma ustálila a loni si vybojovala nominaci na mistrovství Evropy do Amsterdamu, kde našla cestu do finále, což byl úspěch. Škoda, že je zraněná a nemohla startovat ani na mistrovství republiky.

Je to doslova jen několik dní, co jste převzal tři atletky ze skupiny trenérky Aleny Nezdařilové. Bylo to vaše přání?

Především není zvykem přistupovat k takovým změnám před závěrem halové sezony. Bylo to však prý potřeba, tak jsem souhlasil. Jsou mezi nimi dvě výškařky a jedna trojskokanka, takže mám na starosti šest děvčat. Není to úplně jednoduché, ale musejí mně pomoci zkušenosti z minulých let.

Hvězdou z tohoto sexteta je nesporně výškařka Míša Hrubá. Co byste řekl na její adresu?

Ve svých sedmnácti letech se může pochlubit opravdu výbornými výsledky. Je juniorskou mistryní světa, v Praze se zúčastnila halového mistrovství Evropy a loni dokonce poznala atmosféru olympijských her v Riu. Jenže právě od loňského léta ji přibrzdila určitá stagnace. Měla sice trošku zdravotní problémy s kotníkem i kyčlí a je částečně časově omezena, protože na gymnaziu ji letos čeká maturita, ale v tom hlavní důvod nevidím.

Můžete prozradit aspoň ty největší příčiny této stagnace?

Nemá za sebou potřebnou fyzickou přípravu, chybuje v rozběhu i v práci nad laťkou. Je toho docela dost, co je potřeba změnit a vylepšit. Pokud se nám to podaří, o čemž jsem přesvědčen, tak její výkonnost zase poroste.

Už příští týden se v Bělehradě koná halové mistrovství Evropy. S čím byste byl spokojen?

S postupem mezi nejlepší osmičku. A pak už bude následovat pečlivá příprava na vrchol letošní atletické sezony, kterým je v létě mistrovství světa v Londýně.

A jakou aspoň nejbližší budoucnost vidíte u ostatních vašich svěřenkyň?

Nejvíc z nich věřím už zmiňované Májkové, jen je potřeba, aby byla zase zdravá a mohla se co nejlépe připravit na další závody. V jejích silách je překonat čtrnáctimetrovou hranici, která je stále považována za vstupní bránu do lepší trojskokanské společnosti. Ostatní děvčata jsou ve svém nízkém věku na začátku své cesty, všechno mají teprve před sebou. Bude záležet jen na nich, jakou dráhu si ve svém životě zvolí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu zahynulo 22 lidí

Při úterní havárii dvou ugandských armádních vrtulníků na východě Konga zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici s Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Část zemí EU chce rychlé zastropování cen plynu, komise je zatím nepodpořila

Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie ke krizovým opatřením proti rekordně vysokým cenám energií sílí mezi členskými státy debata o zastropování cen plynu. Skupina zemí požádala Evropskou komisi, aby ministrům předložila návrh na stanovení maximálních velkoobchodních cen zemního plynu.

Komise však podle dnešního vyjádření místopředsedy Valdise Dombrovskise podnět, proti němuž se staví další státy, neschválila. O krizovém balíčku, který má obsahovat například daň z nadměrných zisků energetických či ropných firem nebo povinné úspory elektřiny, dnes jednají velvyslanci unijních zemí.

Zástupci vlád Francie, Itálie, Španělska, Polska, Slovenska a další desítky zemí z různých částí Evropy vyzvali k přípravě cenového stropu na plyn. Omezení jeho vysokých cen, které mají dopad také na zdražování elektřiny, může podle těchto států pomoci zmírnit inflační tlaky a snížit velkou cenovou zátěž na domácnosti. Německo, Nizozemsko či severské země naproti tomu tvrdí, že strop na cenu plynu může ohrozit dodávky této již tak nedostatkové suroviny.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Při íránském ostřelování kurdské oblasti v Iráku zemřelo nejméně sedm lidí

Sedm obětí a tři desítky zraněných si vyžádalo ostřelování kurdského regionu na severu Iráku íránskou armádou, informuje o tom agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu v Iráku. Samospráva útoky odsoudila a irácké ministerstvo zahraničí se kvůli tomu chystá předvolat si íránského velvyslance, uvedla agentura Reuters.

Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které tento měsíc vypukly v desítkách měst v Íránu kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu po zatčení policií. Také íránská agentura Fars, kterou vlastní íránské revoluční gardy, napsala, že "cílené ostřelování separatistů" na severu Iráku souvisí s nepokoji v Íránu, které podle ní kurdské skupiny ze severu Iráku podporují.

Kurdská regionální vláda v Iráku útoky důrazně odsoudila a označila je za "narušení svrchovanosti kurdského regionu". Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s uznanou vlastní správou. Íránské útoky odsoudil dnes i britský generální konzul v Irbílu David Hunt, který to na twitteru označil za " nevyprovokované porušení irácké suverenity".

Zdroj: ČTK
Další zprávy