Už v průběhu olympiády v Londýně komisaři odhalili devět dopingových hříšníků, ovšem zpětné testování přišlo na dalších šest desítek provinilců. O zlaté medaile přišlo díky novým metodám odhalování celkem sedm sportovců; čtyři kazašští reprezentanti ve vzpírání, dvě ruské atletky a právě Tajmazov.
Nejvíce odhalených dopingových případů si během her v Londýně připsali ruští sportovci, kterých komisaři přistihli při dopingu devatenáct, následovaní Bělorusy (deset) a Ukrajinci (osm).
Tajmazov, který v současnosti působí v ruské politice, přitom nevyužil doping poprvé. Stejný podpůrný prostředek jako v Londýně požíval i před olympijskými soutěžemi v Pekingu 2008 a i na tento prohřešek mu mezinárodní výbor přišel a zlatou medaili mu odňal.
Tajmazov tak nyní bude muset odevzdat už druhou ze tří zlatých olympijských medailí, které původně vlastnil. Ta z Atén 2004 mu už ale najisto zůstane, neboť zpětné testování pomocí nových technologií může Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zatím provádět jen na vzorcích maximálně osm let starých.
Lhůtu pro zpětné testování sice před čtyřmi lety MOV prodloužil na deset let, nařízení ovšem neplatí retroaktivně, čili bude platit až od roku 2024. Na odhalení dalších dopingových případů z Londýna 2012 má tedy MOV čas jen do příštího léta.
"MOV skladuje vzorky kvůli zpětnému testování už od roku 2004 a systematicky je analyzuje," uvedl v prohlášení k Tajmazovově kauze výbor. "Boj s dopingem zůstává naší nejvyšší prioritou."