Londýn - Vypadalo to skoro, jako by se Mirka Knapková omylem připletla někam na veslařské přebory dorostenek, a ne do olympijského finále.
Její náskok na ostatní skifařky už v jednu chvíli na trati přesahoval 7 sekund. Fenomenální, jinak se její výkon popsat nedá.
Ujela všem, deklasovala je rozdílem třídy, je zlatá! Dočkala se...
Sval bolel, ale pomohl technice
To jsou paradoxy, pane Vaněk, glosuje světaběh postava sládka v Havlově Audienci. Zní to vskutku velmi paradoxně, ale Knapkové možná k jejímu úžasnému výkonu pomohla i ta skutečnost, že na olympiádě startovala s natrženým mezižeberním svalem.
"Jak jí to bolelo, tak se pak při jízdě tolik nepředkláněla. A pomohlo to pak její technice," glosoval ve vysílání ČT situaci Václav Chalupa, stříbrný skifař z OH v Barceloně.
Vyšlo najevo, že po první rozjížďce na olympijském kanálu Knapková vážně zvažovala, že ze soutěže odstoupí. Ale kombinace její železné vůle a zlatých rukou fyzioterapeuta Pavla Koláře společně vytvořily zlatý zázrak.
Zatímco ostatní účastnice finále prostě veslovaly, Knapková od prvních metrů frčela k cíli, jako by měla loď na atomový pohon.
Nespadla z nebe, je mistryní světa
Přitom měla stejně "obyčejnou" veslici jako ostatní, osm metrů dlouhou, zhruba čtrnáct kilo těžkou. Ale každopádně rychlou jako vítr.
Mirka Knapková nespadla z nebe, loni na slovinském jezeře Bled vyhrála mistrovství světa. Čekalo se, že by mohla přijít její chvíle, i když deník USA Today ji ve své tradiční olympijské predikci tipoval na OH na stříbro.
Tedy, Mirka... V jejím cestovním pasu byste našli jméno "Miroslava Knapková", ale sama preferuje zdrobnělinu, tedy Mirku.
Už neuvěřitelných tucet let v kuse se připravuje s trenérem Tomášem Kacovským, v pražské Slavii. Nějaký čas je pojil i osobní, intimnější vztah než mezi závodnící a jejím koučem. Ale i když pominul, sportovní spolupráci spolu neukončili.
Posilovna? U Kacovského mučírna na druhou
Kacovský používá vskutku pozoruhodných metod. Například v posilovně obyčejně hrává muzika, která se Knapkové líbí. Ale běda, kdyby se kouči zdálo, že Mirka "nemaká", jak náleží, změnil by ihned repertoár...
Má totiž pro tu příležitost k dispozici nahrávku lidových písní, které osobně a zejména osobitě nazpíval. Hrozba, že to uslyší, prý Mirce Knapkové na posilovacích strojích vskutku neumožňuje ani na vteřinu polevit...
V obdobím před londýnskou olympiádou navíc vstoupil do sportovní přípravy rodačky z Brna ještě jeden muž: ruský trenér Sergej Kruťjakov, který v Česku dlouhodobě žije a v minulosti pro českou reprezentaci připravil silnou párovou čtyřku.
Dva trenéři už prý Knapkové, která mívá tendence o trénikových metodách ohnivě diskutovat, hlavu napravili...
Táta byl na OH pátý, dcerka zlatá
O paradoxech už jsme mluvili. Tak zmíníme ještě jeden. Oba rodiče Knapkové závodně veslovali, otec startoval na OH 1976 i 1980, v Moskvě dojel pátý na palubě dvojky bez kormidelníka.
A navzdory tomu všemu dělala Knapková léta a léta všechno jiné, jen ne veslování. Běhala na lyžích, pak na atletických oválech, preferovala střední tratě.
Až v devatenácti letech se dcera reprezentantů-veslařů na radu kamaráda sama zatoulala do loděnice. A pak už to jelo!
Dva roky nato už ji totiž nominovali na mistrovství světa, kde vůbec nepropadla, dojela desátá.
V Pekingu byla příliš nervózní, upjatá
A přišly i olympiády. Smolné olympiády. V Aténách skončila čtvrtá, v Pekingu, kam jela jako velká favoritka, pátá. Tedy na skifu. O příčku hůř na dvojskifu.
Sama přiznává, že tehdy byla ze všeho příliš vystresovaná. V Pekingu působila pod křídly manažerské skupiny Kateřiny Neumannové, mimo olympijskou vesnici - a nezvládla to nervově, ani zdravotně.
"Teď bych chtěla být uvolněnější. Člověk se na vše musí dívat s větším nadhledem. Sice profesionálně, ale nesmí se na to moc upnout. Musí mít z věci radost, nesmí scházet humor," vyznala se Knapková před cestou na svou třetí olympiádou.
A tohle krédo fungovalo. I s natrženým mezižeberním svalem. Mirka Knapková si dojela pro zlatou olympijskou nesmrtelnost.