Ve dvanácti porodila, teď boxuje na olympiádě. Keňanka svým příběhem dojímá svět

mih mih
25. 7. 2021 10:35
Málokdo na olympijských hrách v Tokiu splňuje Coubertinovu myšlenku víc než keňská boxerka Christine Ongareová. Do bojů pod pěti kruhy ji dovedla touha vzepřít se osudu chudé dívky ze slumu, která se stala maminkou už ve 12 letech.
Christine Ongare a Irish Magno
Christine Ongare a Irish Magno | Foto: Reuters

Vyrostla v africkém slumu, kde se to hemží chudobou a spoustou vyhladovělých dětí. Sama takovým dítětem byla, když ve 12 letech otěhotněla a porodila. 

"Měla jsem v té době jen mamku a ta vzala to dítě za své, já byla taky ještě holka. Jako dívka ze slumu jsem prožila těžký život. Takových holek je ale v mé zemi spousta a právě i kvůli nim tak tvrdě trénuji a chci se někam dostat," řekla pro web olympics.com Ongaerová.

Nyní je z ní ve 27 letech olympijská boxerka. Na tokijský turnaj si proboxovala cestu z loňského kvalifikačního turnaje v Dakaru.

"Byla jsem fotbalistka, chtěla jsem zkusit gymnastiku, ale tam bylo plno. Pak jsem začala boxovat, nejdřív kvůli sebeobraně, protože dívky tam u nás to nemají snadné. Pak se z toho stal sport," vypráví boxerka v muší váze.

Splněný sen podívat se na hry do Tokia oplakala. Netají se ale, že by chtěla víc, dostat se na medailové příčky.

"Olympioniků máme v Keni hodně, ale medailistů už tolik ne, proto bych se tolik chtěla dostat na pódium," vysvětlila.

V Japonsku se jí to ale nepodařilo. Hned v nedělním prvním kole vypadla na body s filipínskou boxerkou Irish Magnoovou. I tak je pro ni účast na olympiádě vítězstvím.

"Chci našim lidem ukázat, že je cesta nahoru, když se budou snažit," dodala Keňanka, jejíž video s životním příběhem se stalo hitem na sociálních sítích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy