"Když spadneš, musíš bojovat do konce." Jessen padal, ale docvičil jako Čáslavská

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 7. 2021 11:13
Sportovní gymnasta David Jessen se do finále olympijského víceboje v Tokiu nekvalifikoval. Po odcvičení dvou ze tří skupin je na průběžném 35. místě, postoupí nejlepších 24 gymnastů. Při své premiéře pod pěti kruhy před pěti lety v Riu de Janeiro Jessen obsadil ve víceboji 47. místo.
Gymnasta David Jessen v kvalifikaci víceboje na olympiádě v Tokiu 2021.
Gymnasta David Jessen v kvalifikaci víceboje na olympiádě v Tokiu 2021. | Foto: Reuters

Do Tokia se syn vicemistryně světa Hany Říčné dostal z pozice prvního náhradníka a cvičení v prvním ze tří sledů kvalifikace víceboje mu moc nevyšlo. V polovině ze šesti svých vystoupení spadl, na hrazdu se vracel dokonce dvakrát.

"Samozřejmě to mohlo být lepší, ale udělal jsem maximum. Dal jsem do toho všechno, tak nemůžu být naštvaný," řekl Jessen.

Soutěž zahájil prostnými a před začátkem byl nervózní. "Protože to bylo první náčiní. Zvládl jsem ale celou sestavu prakticky bez chyb, to jsem byl spokojený," řekl. Následně na koni našíř přišel první pád. "Nevím, ztratil jsem se v přítomnosti, ale bojoval jsem do konce."

Kruhy hodnotil jako dobré, po přeskoku se ale ocitl na kolenou. "Udělal jsem, co jsem mohl. Spadl jsem, stane se," pokrčil rameny. Po bradlech byl spokojený, ale při závěrečném cvičení na hrazdě se dvakrát nezachytil. "Moc se mi nestává, že bych spadl z Kovácse, ale je to sport," řekl. Do sestavy se vrátil a absolvoval stejný cvik znovu. "Protože když spadneš, tak se nepočítá. A už nevím, co se stalo. Asi jsem se trochu ztratil," komentoval druhou chybu a pád. Sestavu ale dokončil.

Vzdáleně tak napodobil legendární Čáslavskou, která v Tokiu 1964 získala zlaté medaile ve víceboji, přeskoku a na kladině a měla stříbro s týmem. Ve finále na bradlech spadla, ale na nářadí se vrátila, aby divákům ukázala dvojný obrat, který Japonci pojmenovali "ultra C". Od jednoho z fanoušků později dostala originální samurajský meč z 6. století.

"Je to trochu podobné. Když spadneš, musíš dobojovat do konce. Tak to dělala Věra Čáslavská a tak jsem přemýšlel i já, že musím jít sestavu až do konce," uvedl Jessen, který se s Čáslavskou potkal možná jednou v životě. "Když jsem byl mladej, ani si nevzpomenu."

Jessen přiletěl do Tokia v charterovém letu, z kterého jsou čtyři čeští sportovci v izolaci po pozitivním testu na koronavirus. Gymnasta proto neměl klidné spaní, aby nedopadl stejně. "Byl to stres. Nakonec to vyšlo, ale byly nervy," přiznal. V olympijské vesnici byl, ale měl určitá omezení. "Byli jsme jenom na pokoji, ale nemohli jsme jít třeba běhat. Mohl jsem se jenom protáhnout na balkoně, udělat nějaké stojky, špicary. Ale mohli jsme jít na trénink. Aspoň to."

Čtyřiadvacetiletý Jessen dokončil vloni v USA na slavné univerzitě ve Stanfordu bakalářské studium medicíny a chystá se od podzimu na pokračování. Olympijský víceboj tak byl nejspíše jeho poslední, ale s gymnastikou úplně nekončí. "Budu se soustředit hlavně na studium. Když budu mít čas, tak si budu hrát na koni, na hrazdě. Uvidíme, co dál s gymnastikou," řekl.

Neuspěl ani vítěz posledních dvou olympijských vícebojů Japonec Kohei Učimura, který se v Tokiu po řadě zranění rozhodl soustředit pouze na hrazdu. Z ní ale desetinásobný mistr světa spadl a postupová osmička mu zůstala na hony vzdálena. Pro dvaatřicetiletého Učimuru to nejspíš znamená smutné loučení s kariérou.

Naopak Rus Artur Dalalojan nakonec přes původní plán absolvoval všechny disciplíny a průběžně je šestý s velkou nadějí na finále. Kvůli dubnové operaci Achillovy šlachy chtěl v Tokiu vynechat přeskok i prostná, ale nakonec svoje rozhodnutí přehodnotil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Palachův čin upozornil, že je důležité hájit svobodu a nezávislost, řekl Vystrčil

Odkaz činu Jana Palacha upozorňuje, že hájit svobodu a nezávislost je velmi důležité. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) to v neděli dopoledne řekl na pietním aktu k uctění památky studenta, který se před 53 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Vystrčil také zdůraznil, že je třeba se o demokracii starat. Palach se v lednu 1969 zapálil, aby vyburcoval společnost z letargie, do níž upadala po zděšení z okupace země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Těžce popálený mladík zemřel 19. ledna 1969.

Vystrčil spolu se senátorem Jiřím Drahošem (za STAN) dnes položili květiny a svíčky před historickou budovou Národního muzea, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku. Palachovu památku uctili také u jeho památníku před druhou budovou muzea, někdejšího Federálního shromáždění. Tam byla předloni odhalena plastika Plamen. Květiny dnes k památníku před historickou budovou muzea nechal poslat také premiér Petr Fiala (ODS) a během dopoledne tam přicházela zapálit svíčku i veřejnost.

Odpoledne před Národním muzeem uctí Palachovu památku také zástupci Sněmovny, včetně její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09).

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Česko zasáhne v pondělí silný vítr. V nárazech dosáhne až 70 kilometrů za hodinu

Většinu Česka zasáhne v pondělí od rána silný vítr. V nárazech dosáhne místy rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z dnešní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. Později odpoledne a večer už pak bude vítr slábnout.

Výstraha platí v pondělí od 05:00 do 18:00 pro většinu území Česka kromě Karlovarského kraje, většiny Plzeňského a Královéhradeckého kraje a východních částí Zlínského a Moravskoslezského kraje. Vát bude západní až severozápadní vítr.

Meteorologové varují, že vítr může poškodit stromy a způsobit i menší škody na budovách. Meteorologové lidem doporučují, zajistit okna a dveře nebo předměty volně položené venku. Lidé by si také měli dávat pozor při pohybu venku a při jízdě autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy