"Když spadneš, musíš bojovat do konce." Jessen padal, ale docvičil jako Čáslavská

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 7. 2021 11:13
Sportovní gymnasta David Jessen se do finále olympijského víceboje v Tokiu nekvalifikoval. Po odcvičení dvou ze tří skupin je na průběžném 35. místě, postoupí nejlepších 24 gymnastů. Při své premiéře pod pěti kruhy před pěti lety v Riu de Janeiro Jessen obsadil ve víceboji 47. místo.
Gymnasta David Jessen v kvalifikaci víceboje na olympiádě v Tokiu 2021.
Gymnasta David Jessen v kvalifikaci víceboje na olympiádě v Tokiu 2021. | Foto: Reuters

Do Tokia se syn vicemistryně světa Hany Říčné dostal z pozice prvního náhradníka a cvičení v prvním ze tří sledů kvalifikace víceboje mu moc nevyšlo. V polovině ze šesti svých vystoupení spadl, na hrazdu se vracel dokonce dvakrát.

"Samozřejmě to mohlo být lepší, ale udělal jsem maximum. Dal jsem do toho všechno, tak nemůžu být naštvaný," řekl Jessen.

Soutěž zahájil prostnými a před začátkem byl nervózní. "Protože to bylo první náčiní. Zvládl jsem ale celou sestavu prakticky bez chyb, to jsem byl spokojený," řekl. Následně na koni našíř přišel první pád. "Nevím, ztratil jsem se v přítomnosti, ale bojoval jsem do konce."

Kruhy hodnotil jako dobré, po přeskoku se ale ocitl na kolenou. "Udělal jsem, co jsem mohl. Spadl jsem, stane se," pokrčil rameny. Po bradlech byl spokojený, ale při závěrečném cvičení na hrazdě se dvakrát nezachytil. "Moc se mi nestává, že bych spadl z Kovácse, ale je to sport," řekl. Do sestavy se vrátil a absolvoval stejný cvik znovu. "Protože když spadneš, tak se nepočítá. A už nevím, co se stalo. Asi jsem se trochu ztratil," komentoval druhou chybu a pád. Sestavu ale dokončil.

Vzdáleně tak napodobil legendární Čáslavskou, která v Tokiu 1964 získala zlaté medaile ve víceboji, přeskoku a na kladině a měla stříbro s týmem. Ve finále na bradlech spadla, ale na nářadí se vrátila, aby divákům ukázala dvojný obrat, který Japonci pojmenovali "ultra C". Od jednoho z fanoušků později dostala originální samurajský meč z 6. století.

"Je to trochu podobné. Když spadneš, musíš dobojovat do konce. Tak to dělala Věra Čáslavská a tak jsem přemýšlel i já, že musím jít sestavu až do konce," uvedl Jessen, který se s Čáslavskou potkal možná jednou v životě. "Když jsem byl mladej, ani si nevzpomenu."

Jessen přiletěl do Tokia v charterovém letu, z kterého jsou čtyři čeští sportovci v izolaci po pozitivním testu na koronavirus. Gymnasta proto neměl klidné spaní, aby nedopadl stejně. "Byl to stres. Nakonec to vyšlo, ale byly nervy," přiznal. V olympijské vesnici byl, ale měl určitá omezení. "Byli jsme jenom na pokoji, ale nemohli jsme jít třeba běhat. Mohl jsem se jenom protáhnout na balkoně, udělat nějaké stojky, špicary. Ale mohli jsme jít na trénink. Aspoň to."

Čtyřiadvacetiletý Jessen dokončil vloni v USA na slavné univerzitě ve Stanfordu bakalářské studium medicíny a chystá se od podzimu na pokračování. Olympijský víceboj tak byl nejspíše jeho poslední, ale s gymnastikou úplně nekončí. "Budu se soustředit hlavně na studium. Když budu mít čas, tak si budu hrát na koni, na hrazdě. Uvidíme, co dál s gymnastikou," řekl.

Neuspěl ani vítěz posledních dvou olympijských vícebojů Japonec Kohei Učimura, který se v Tokiu po řadě zranění rozhodl soustředit pouze na hrazdu. Z ní ale desetinásobný mistr světa spadl a postupová osmička mu zůstala na hony vzdálena. Pro dvaatřicetiletého Učimuru to nejspíš znamená smutné loučení s kariérou.

Naopak Rus Artur Dalalojan nakonec přes původní plán absolvoval všechny disciplíny a průběžně je šestý s velkou nadějí na finále. Kvůli dubnové operaci Achillovy šlachy chtěl v Tokiu vynechat přeskok i prostná, ale nakonec svoje rozhodnutí přehodnotil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy