Podezřelá Valijevová padala, pak se rozbrečela. Ruska skončila mimo stupně vítězů

Aktualizováno 17. 2. 2022 16:45
Ruská krasobruslařka Kamila Valijevová, která je podezřelá z dopingu a v olympijské soutěži žen mohla startovat jen díky kontroverznímu rozhodnutí, nezvládla svou jízdu a nakonec coby největší favoritka skončila až na čtvrtém místě. Po svém vystoupení se přímo na ledě rozplakala. Zvítězila její krajanka Anna Ščerbakovová. Češka Eliška Březinová klesla o osm míst na 20. příčku.

Na jednoznačnou favoritku olympijské soutěže Valijevovou dolehly události posledních dní, v 15 letech neunesla tíhu okolností spojených se svou dopingovou kauzou.

Pokoušela se o ty nejobtížnější skoky, ale při výjezdech kupila jednu chybu za druhou včetně dvou pádů. Po skončení svého programu se slzami v očích čekala na známky a ty ji srazily až na čtvrtou příčku.

Patnáctiletá dívka, která v olympijské sezoně opakovaně překonávala světové rekordy, tak poprvé v kariéře prohrála mezinárodní závod.

Chyby favorizované krajanky a vlastní čistá volná jízda se dvěma čtvernými flipy vynesly ze druhé příčky po krátkém programu k olympijskému zlatu úřadující mistryni světa Ščerbakovovou, která si vylepšila osobní rekord o sedm bodů.

Nevyhrála ale ani jednu ze dvou částí olympijské soutěže, v krátkém programu i volné jízdě byla druhá. Dnes ji předčila kolegyně ze skupiny kontroverzní trenérky Eteri Tutberidzeové Alexandra Trusovová, která stejně jako vítěz mužské soutěže zařadila pět čtverných skoků. U dvou při výjezdech zaváhala, přesto získala za techniku 106,16 bodu. Jen dva muži byli v tomto ohledu lepší.

Hodnocení programových komponentů ale měla vyšší Ščerbakovová a díky tomu se v celkovém hodnocení udržela o více než čtyři body před Trusovovou. "Pořád mi nedochází, že moje olympijské hry skončily. Jenom vím, že jsem bruslila čistě. Jsem strašně šťastná, ale pořád mi ten výsledek nedochází," řekla krasobruslařka, která na olympijském trůnu vystřídala jinou Rusku Alinu Zagitovovou.

Japonka Kaori Sakamotová nezařadila trojitý axel ani čtverný skok a ztratila na ruské duo zhruba dvacet bodů, přesto se mohla radovat z bronzu.

Díky až čtvrtému místu Valijevové není o medailistkách pochyb, takže se hned na místě uskutečnil květinový ceremoniál s předáváním maskotů v podobě pandy a konat se může i slavnostní předávání medailí.

Březinová vzhledem k náplni své volné jízdy prakticky neměla šanci pozici uhájit. Předvedla výrazně lepší výkon než na lednovém mistrovství Evropy, kde volnou jízdu pokazila, a navzdory dvěma pádům si vylepšila tři roky starý osobní rekord o 18 setin na 111,10 bodu. Maxima si posunula ve všech třech jízdách, které v 25 letech při olympijské premiéře absolvovala.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Krasobruslení:

Ženy: 1. Ščerbakovová 255,95, 2. Trusovová (obě Rus.) 251,73, 3. Sakamotová (Jap.) 233,13, 4. Valijevová (Rus.) 224,09, 5. Higučiová (Jap.) 214,44, 6. Jo Jong (Korea) 213,09, 7. Liuová (USA) 208,95, 8. Hendrickxová (Belg.) 206,79, 9. Kim Je-lim (Korea) 202,63, 10. Bellová (USA) 202,30, 11. Gubanovová (Gruz.) 200,98, …20. Březinová (ČR) 175,41.

Pozn.: Pořadí je prozatímní. Kamile Valijevové hrozí diskvalifikace kvůli pozitivnímu dopingovému testu.