Svoboda, zlatý český kavalerista za nepřátelskou linií

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 8. 2012 11:11
David Svoboda dosáhl historického triumfu ve sportu, který chtěli z OH vyhnat
David Svoboda, olympijský vítěz v moderním pětiboji
David Svoboda, olympijský vítěz v moderním pětiboji | Foto: Reuters

Londýn - Sbíral se z pekingského prachu a počítal si žebra. Dobře věděl, že po téhle jezdecké kavalkádě je jeho zlatá naděje u ledu. Ale čtyři roky nato ji David Svoboda zase vzal, "rozmrazil" - a to pětibojařské zlato opravdu ukoval.

Tentokrát bez velkých řečí a novinových titulků, v relativním klidu: a ono si všechno sedlo. A vypeklo pěkně dozlatova.

Se třetím olympijským zlatem londýnská výprava na sobotu tak trochu počítala. Oštěpař Veselý se sice, jak se ukázalo, "vyházel" už v kvalifikaci. Ale zlatá norma se přece jen naplnila: David Svoboda vyhrál olympijskýi závod v moderním pětiboji.

"Mustang" Chun-chun ho vyválel v prachu

Už jsme to nakousli. V Pekingu před čtyřmi lety měl Svoboda závod perfektně rozjetý, jeho výkon měl, řečeno s Pavlem Čapkem, medailové parametry.

Tedy dokud nepřišel na řadu parkúr a dokud si Svoboda nevylosoval nepoddajného koníka jménem Chun-chun. Ten se vzpíral jako divoký mustang na prérii a ambiciózní mladík z Prahy ho absolutně nezvládl.

Rozbořili spolu všechno, co se dalo - a Svoboda byl rád, že ho nakonec Chun-chun pod sebou po pádu nerozmačkal. Ve výsledkové listině se závodník Dukly propadl hluboko dolů.

"Olympijské vítězství bylo na počátku jen snem, který se postupně změnil v cíl. V Pekingu to nevyšlo, ale teď to byl víceméně můj úkol," řekl  Svoboda v Londýně pro ČTK.

Dva skvělí sportovci, jediná tvář

Dvojnásobný vicemistr světa, který má zlaté ze závodů družstev či štafet, z "Evropy" i juniorských klání. Jen olympijská placka mu chyběla. A nebral bronzovou jako Libor Capallini v Aténách 2004 nebo Jan Bártů v Montrealu 1976, kde stříbrné i československé družstvo.

Tenhle sedmadvacetiletý pořízek s tváří filmového herce si šel pro zlato. Mimochodem, ty tváře jsou dvě. Bratr Tomáš, Davidovo dvojče ovšem závodí v triatlonu: už si dokonce střihnul i havajského Ironmana.

A v Londýně byl spolu s dalšími příbuznými u toho, když jeho bráška kráčel, tentokrát naprosto neochvějně, za zlatem. Skvělý základ položil v šermu, kde vyhrál 26 z 35 soubojů a vyrovnal tak olympijský rekord.

Co si představoval jako kluk, se teď stalo

V plavání zaostal za "osobákem" o čtyři sekundy, ale letos dvoustovku líp nezaplaval. Před parkúrem byl před ním v pořadí jen Číňan Cchao.

Sedmiletý hnědák Fellow Van T si se Svobodou rozuměl mnohem líp než před čtyřmi lety Chun-chun. I s "Fellowem" sice Svoboda něco málo na parkúru poshazoval, ale další favorité kromě Maďarů také nejeli čistě, tak že před závěrečnou disciplínou jménem kombi byly karty rozdané medailově.

Běh se střelbou pak Svoboda zvládl lépe než Čchen - a nechal se pak unášet svým zlatým snem...

Přesně takhle si to představoval už jako malý kluk. Vždyť i Josefu Masopustovi se zdálo, že vstřelí gól ve finále fotbalového mistrovství světa... Některým klukům (a holkám) se prostě ten jejich sen vyplní. Jen pro to musí něco udělat.

Moderní pětiboj = Coubertinův vynález

Svoboda začínal jako plavec, ale cítil, že tam se šampionem nestane. "Chtěl jsem dělat víceboj a takový sport, abych měl šanci startovat na olympiádě. Sledoval jsem Martina Doktora, Katku Neumannovou, Honzu Železného a chtěl jsem být jako oni," vyprávěl pro ČTK.

A nutno dodat, že nechybělo málo a Svobodovo zlato z Londýna nebylo, protože moderní pětiboj měl v olympijském programu na kahánku.

Jde přitom o osobní vynález barona Pierra de Coubertina, zakladatele moderního olympismu. Inspiroval ho antický pětiboj, který dal základ dnešním desetibojařským kláním atletů.

Coubertin si ale vybájil pětiboj moderní. Takříkajíc od stolu zkonstruoval umělý sport, který v jeho očích simuloval zkušenost vojáka-kavaleristy odněkud z 19. století.

Ten se v Coubertinových očích za nepřátelskou linií musel umět ohánět mečem i pistolí, jako plavec překonávat řeky, poradit si na hřbetě cizího koně - a pro případ, že by koník padl, doběhnout pak do cíle své mise po svých.

Pětiboj na OH přežil, ale musel se změnit

V olympijském programu se moderní pětiboj objevoval pravidelně od roku 1912. Jenže o vstup do programu Her se postupně úspěšně hlásila řada dalších, mnohem modernějších sportů a nastaly tlaky na to, aby se naopak některá odvětví z Her vyškrtla. Archaický pětiboj byl jednou z nejohroženějších položek.

V roce 2005 sice klíčové hlasování MOV přežil ve zdraví, ale musel se změnit. Druhdy roztahaná soutěž, která se konala vždy čtyři až pět dní, už se v Pekingu scukla do dne jediného.

A v Londýně se pod pěti kruhy poprvé závodilo tak, že se střelba stala součástí běžeckého závodu, podobně jako v biatlonu.

Ačkoli Davidu Svobodovi tyhle změny nešly příliš pod vousy, vypořádal se s nimi. Jako ten coubertinovský kavalerista kdesi hluboko v týlu nepřítele. A svou londýnskou misi slavně ukončil ve zlaté bráně šampionů.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy