Rio de Janeiro - Moderní pětibojař David Svoboda medaili v olympijském závodě v Riu de Janeiro nezískal. Obhájce zlata z Londýna skončil na devátém místě se ztrátou 16 sekund na bronz. Z vítězství se radoval ruský favorit Alexandr Lesun, který odolal finiši Ukrajince Pavla Tymoščenka. Druhý z českých reprezentantů Jan Kuf nedokončil parkúr a skončil hluboko v poli poražených.
Jednatřicetiletý Svoboda od začátku ztrácel na nejlepší. Po čtvrtečním předsazeném šermu byl sedmý, po plavání klesl na deváté místo a po bonusovém šermu si ještě o příčku pohoršil. Dvě chyby a překročený časový limit na parkúru ho srazily na 13. pozici a před závěrečným během kombinovaným se střelbou měl už příliš velkou ztrátu na to, aby atakoval stupně vítězů.
Jednatřicetiletý Svoboda se mezi Londýnem a Riem potýkal se zdravotními problémy, a proto deváté místo bral. "Jsem strašně rád za to místo, pro mě je krásné. Myslím, že jsem z minima vytěžil maximum. Z toho, co jsem měl natrénováno vlivem nějakých zdravotních omezení, je to krásné," řekl novinářům Svoboda.
České duo definitivně poslal ze hry o medaili parkúr, byť oba reprezentanti ztráceli na nejlepší od začátku. Svoboda ve čtvrtečním šermu, který netradičně začal o dva dny dříve než hlavní závodní den, obsadil sedmé místo. V úvodní sobotní disciplíně plavání patřil mezi pomalejší polovinu z 36 pětibojařů, ale jeho manko na čelo moc nenarostlo.
Ve druhé rozplavbě se představil spolu s Kufem a zaplaval o méně než sekundu pomaleji než před čtyřmi lety v Londýně. Vítěz červencového mistrovství Evropy v Sofii Kuf dohmátl o 25 setin sekundy za Svobodou, což znamenalo, že získal jen o bod méně než jeho reprezentační kolega.
Stejně jako ve čtvrtečním šermu i v plavání padl olympijský rekord. Zasloužil se o něj časem 1:55,60 Brit James Cooke. Jelikož mu však nevyšel šerm, skončil až čtrnáctý.
Krátce po plavání absolvovali pětibojaři novinku olympijského programu, bonusový šerm. Žádné velké změny v pořadí ale podle očekávání nenastaly, nejlepší pětibojaři si připsali jen tři bonusové body za tři výhry. Svoboda prohrál v souboji s Britem Choongem, Kuf nejdříve porazil Maďara Demetera a pak nestačil na Francouze Belauda.
V parkúru, který poznamenal déšť, potřeboval Svoboda zajet čistě, ale s třináctiletou klisnou Ariadne shodil dvě překážky, takže odečítal 14 sekund. O další čtyři body přišel kvůli překročenému časovému limitu.
Kuf: Byly to moje chyby
Ještě hůř dopadl Kuf, kterému připadla jedenáctiletá klisna Rima TW. Zpočátku s citlivým koněm neměl problémy, jenže na deváté překážce kamenné zdi přepadl. Zvíře poté zkrotil, ale stejný problém se opakoval při jednom z dalších skoků a pětadvacetiletý reprezentant nakonec parkúr nedokončil, takže nezískal ani bod.
"Byly to asi hlavně moje chyby. Do té doby byl parkúr moc hezký, plynulý a všechno v pohodě. Možná tím jsem se nechal uchlácholit, že jsem si říkal, že už to bude dobrý. Jednou jsem ho podcenil a hned mě vypekl a podruhé taky," litoval Kuf.
Svoboda vybíhal na závěrečnou 3200 metrů dlouhou trať se čtyřmi střeleckými zastávkami se ztrátou 20 sekund na bronz. Manko sice postupně lehce stahoval, ale k boji o stupně vítězů měl daleko.
Osmadvacetiletý Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější. Ruský pětiboj tak ovládl mužský závod na čtvrtých z posledních pěti her.