Cyklistické drama ovládl Van Avermaet. Češi v čele s Königem nestačili, favorité při sjezdu padali

ČTK Petr Havlíček, ČTK
6. 8. 2016 20:46
Greg Van Avermaet zvítězil v silničním závodě cyklistů na olympiádě v Rio de Janeiru, stříbro získal Jakob Fuglsang, pro bronz dojel Rafal Majka.
Belgický cyklista Greg Van Avermaet se raduje z olympijského zlata
Belgický cyklista Greg Van Avermaet se raduje z olympijského zlata | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Neuvěřitelné drama přinesl silniční závod cyklistů na olympijských hrách v Riu. Ztráty favoritů, překvapivé ataky, pády ve sjezdu a spurt v samém závěru. V cíli poblíž pláže Copacabana se nakonec radoval Greg Van Avermaet. Čeští závodníci v čele s Leopoldem Königem odpadli z hlavního pole zhruba třicet kilometrů před cílem.

Zlaté odměny se Belgičan Van Avermaet dočkal po 237,5 kilometrech obrovské dřiny na trase podél Atlantiku a dvou přilehlých okruzích. Největší napětí se odehrálo na tom druhém z nich, Vista Chinesa se dvěma náročnými stoupáními.

Nibali sahal po zlatu, o slávu ale přišel ve sjezdu

V sobotu se v plné kráse ukázalo, jak umí být cyklistika vratká. Ještě dvacet kilometrů před cílem byl žhavým adeptem na výhru Vincenzo Nibali. Jeho promyšlený nástup 35 kilometrů před cílem jej společně s krajany Fabio Aruem a Damianem Carusem vynesl na čelo závodu.

V posledním stoupání na 530 metrů vysoký kopec Vista Chinesa, ten den již třetím, Nibali neustále nastupoval, chtěl ukázat svoji vrchařskou dominanci. Jenže dva závodníci se jej udrželi: kolumbijský dravec Sergio Henao a vítěz dresu pro nejlepšího vrchaře na Tour de France Rafal Majka.

Když ale Nibali nebyl schopen utrhnout své konkurenty před vrcholem, chystal se na rozhodnutí ve sjezdu. I v něm obvykle patří mezi to nejlepší v pelotonu. Už se zdálo, že si tato trojice v posledních patnácti kilometrech přerozdělí medaile.

Jenže v jedné ze zatáček Nibali a Henao ošklivě havarovali a zamávali šancím na pódium. Zdálo se, že Majka má blízko k překvapivému triumfu; pár stovek metrů za ním se spíše taktizovalo.

Pak ale vyrazili kupředu Van Avermaet společně s Fuglsangem a necelé dva kilometry před páskou dostihli Majku.

Trojice jezdců tedy šla do rozhodujícího spurtu o medaile. Jako první svoji snahu vzdal Rafal Majka a spokojil se s bronzem. A Jakob Fuglsang nedokázal zachytit rozhodující zrychlení Van Avermaeta, který ve svých jednatřiceti letech dočkal největšího úspěchu kariéry.

Český vláček nejdříve neuspěl, ve finále pak König nestačil

Ambice promluvit do bojů o přední příčky vyhlašovali před startem i čeští jezdci a jejich lídr Leopold König. Zhruba v polovině závodu zkusili nastoupit, jejich vláček ale nakonec neuspěl. König se pak ještě držel ve skupině hlavních favoritů, ale ve druhém ze tří okruhů Vista Chinesa odpadl.

Nejlépe z Čechů nakonec dojel Petr Vakoč na 58. místě se ztrátou rovných dvaceti minut. Leopold König, Zdeněk Štybar ani Jan Bárta klání nedokončili. 

Závod nevyšel ani dalším favoritům. Chris Froome nezachytil rozhodující nástup a svoji ztrátu už nedohnal, do cíle dorazil dvanáctý. Alejandro Valverde, jemuž měl hornatý profil trasy vyhovovat, obsadil až třicátou pozici.

Před dojezdem cyklistů policisté v cíli odpálili podezřelý předmět

Drobnou komplikaci museli v souvislosti s cyklistickým závodem řešit organizátoři ve spolupráci s brazilskými policisty. Nedaleko cílové rovinky ženisté kontrolovaným výbuchem zlikvidovali tašku s neznámým předmětem. Oznámila to agentura AP s odvoláním na policejní zdroje. Exploze byla slyšet na novinářské tribuně. Panika nenastala, zraněn zřejmě nikdo nebyl.

Policisté likvidují podezřelý předmět.
Policisté likvidují podezřelý předmět. | Foto: Reuters

Cyklisté se v době výbuchu nacházeli asi 70 kilometrů od cíle silničního závodu mužů u pláže Copacabana. Závod nemusel být přerušen, okolí přehradila policie, ale nikdo nebyl evakuován.

Podle televize BBC jde už o druhý případ řízené exploze od začátku olympiády. Během zahajovacího ceremoniálu byly s pomocí robotů u volejbalové arény v Riu odpáleny dva podezřelé předměty. Později se ukázalo, že byly neškodné.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Bernie Sanders odstoupil z prezidentské kampaně

Americký senátor Bernie Sanders ve středu ukončil kampaň na demokratického kandidáta do nadcházejících prezidentských voleb. V konferenčním hovoru to oznámil svému volebnímu týmu, informovala agentura Reuters.

V prezidentských volbách se tak proti Donaldu Trumpovi postaví bývalý viceprezident Joe Biden.

před 59 minutami

Afghánistán propustil 100 vězňů z Tálibánu, jde o jednu z podmínek mírové dohody

Afghánská vláda ve středu propustila 100 vězněných příslušníků radikálního hnutí Tálibánu. Prohlásila, že jde o část 5000 vězňů, kteří mají být propuštěni na základě dohody, kterou v únoru podepsal Tálibán se Spojenými státy. Představitelé Tálibánu nicméně uvedli, že zatím neověřili, zda jde o vězně, kteří byli na seznamu předaném Washingtonu během jednání, napsala agentura AP.

Vzájemné předání vězňů představuje jeden z hlavních bodů mírových rozhovorů v Afghánistánu, jejichž cílem je ukončit desítky let trvající ozbrojený konflikt v zemi. Afghánská vláda se na výměně vězňů s Tálibánem domluvila minulý týden při prvním přímém vyjednávání mezi těmito dvěma stranami po 18 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy