"Jedna věc, která mi během tohohle procesu pomohla, abych se nezbláznil, je moje láska k pletení, háčkování a všemu tomuhle šití," vysvětloval sedmadvacetiletý sportovec ve videu, které umístil na sociální sítě, jak se také vyrovnával s olympijskou nervozitou a tlakem.
Vzápětí se pochlubil nejnovějším vlastním výrobkem: upletl si pouzdro na svou zlatou medaili. Z jedné strany má vyvedenou britskou vlajku, z druhé japonskou. "Takže teď můžu nosit medaili všude s sebou a nijak se mi nepoškrábe," liboval si Daley.
i am so warmed by tom daley knitting himself a little pouch for his olympic medal pic.twitter.com/OojA330YHk
— lucy ford 🍊 (@lucyj_ford) July 28, 2021
V Tokiu získal do své sbírky už třetí cenný kov. Na předchozích hrách v Londýně a Riu de Janeiro bral vždy bronz. Před domácím publikem mezi jednotlivci, v Brazílii v soutěži synchronizovaných dvojic.
V Tokiu si trojnásobný mistr světa připsal i nejcennější úspěch, když s Mattym Leem těsně porazili čínský pár Cchao Jüan, Čchen Aj-sen. "Je to neuvěřitelné. Snil jsem o tom - stejně jako Matty - když jsem před 20 lety začal skákat," rozplýval se Daley. "V posteli jsem si každý den dokola představoval svůj skok bez jakýchkoli chyb a ono se to odehrálo přesně podle těchto představ," divil se.
Daley, jenž už v minulosti informoval o svém vztahu s mužem, s nímž vychovává dítě, doufá, že jeho příběh pomůže ke zvýšení účasti sexuálních menšin na olympijských hrách a také i lidem, kteří se cítí zastrašení a osamocení. Britský sportovec přiznal, že se v dospívání cítil jako outsider.
Když tehdy čtrnáctiletý Daley startoval na své první olympiádě v Pekingu v roce 2008, méně než 20 soutěžících se otevřeně hlásilo k jiné než heterosexuální orientaci, zatímco nyní je jich více než 160.
"Když jsem byl malý kluk, cítil jsem se jako outsider, jako někdo odlišný. Měl jsem pocit, že nikdy ničeho nemohu dosáhnout, protože jsem nebyl tím, čím společnost chtěla, abych byl. Doufám, že možnost vidět LGBT komunitu na olympijských hrách dá malým dětem naději," prohlásil Daley.