Londýn – Pozemní hokej je vlastně hybrid mezi fotbalem a hokejem. V názvu má slovo hokej, ale hraje ho jedenáct hráčů, střílí se tu penalty a vylučuje po červené kartě.
Mistry svého řemesla jsou především Nizozemky, mezi muži na minulé olympiádě v Pekingu kralovali Němci. V Londýně se pozemkářský turnaj hraje už od 29. července, kdy začínají boje ve skupinách ženské části.
Bez Čechů, akty nepomohly
Čechy byste v rozpisu soutěže hledali marně, jak známo, nepostoupili z kvalifikace v Japonsku. Už účast v ní byla pro mužskou reprezentaci vrcholem – dokonce k ní musely přispět i české pozemkářky, které se svlékly, nafotily kalendář s akty a z výdělku pomohly mužům financovat náročnou cestu do Asie. Bohužel, ani nahota nepomohla k postupu do Londýna.
Jinak má ale hráč pozemního hokeje, zejména brankář, k nahotě daleko. Mohl by přijít k úrazu, protože míčky z tvrdého plastu (v průměru 7,5 centimetru, váží přes 150 gramů) létají opravdu rychle. Brankáři jsou proto opevněni chrániči hrudi, nohou (vyrobeny z lehké peny, aby dobře odrážely míčky), špiček bot – a samozřejmě nosí helmu s maskou. Chránič zubů musí povinně nosit všichni na hřišti.
Branka - poloviční fotbalová
Pozemní hokej se hraje jako fotbal na dva poločasy, ale po 35 minutách. Branky jsou široké 3,66 metru (opět něco mezi fotbalem a hokejem, protože fotbalová má 7,32 metru, hokejová pak 1,83 metru).
Střílet na ně se smí odkudkoliv, ale gól platí jen v případě, že se útočník dotkne míčku v útočném území vymezeném před brankou.
Hraje se hokejkou ze dřeva (nebo smíšených materiálů, nikoliv však z kovu). Na konci není čepel, nýbrž zobák. Kromě brankáře, který smí chytat jakoukoliv částí těla, se pozemní hokejistů smějí míčku dotýkat jen holí.
Tři karty: zelená, žlutá, červená
I v pozemním hokeji se fauluje (vražení, podražení, hra vysokou holí). Po faulech následuje trestný roh. Rozhodčí ukazují tři druhy karet: zelenou (varování), žlutou (vyloučení na pět minut), červenou (za ní je automaticky vyloučení do konce zápasu a penalta).
S hokejem společnou mají pozemkáři buly – při ní však platí mírně odlišná pravidla, k zahájení hry stačí, aby se soupeřovy hole navzájem dotkly.