Hra čísel: Pořízka a pírko české výpravy dělí 80 kilogramů

Hra čísel: Pořízka a pírko české výpravy dělí 80 kilogramů
133 mužů a žen vyrazí z Čech, Moravy a Slezska, aby reprezentovali Českou republiku na třicátých letních olympijských hrách v Londýně. Podívejte se na některé zajímavé informace a podrobnosti, které tento výběr nabízí.
Nejvíce zkušenější ze všech má před Hrami na kontě kajakářka Štěpánka Hilgertová, která jede už na svoji šestou olympiádu. Dvojnásobná olympijská šampionka reprezentovala Československo na OH v Barcelonbě ještě v době, kdy nejmladší člen výpravy, plavec Jan Micka, ještě ani nebyl na světě.
Na zkušenosti 44leté Hilgertové může s obdivem shlížet i matador mezi muži desetibojař Roman Šebrle, který jede "teprve" na své čtvrté olympijské hry. Nejstarším členem výpravy ovšem není ani on, ani Hilgertová, nýbrž jachtař Michael Maier, kterému je rovných 48 let a jede už na své páté hry.
Největšími pořízky výpravy jsou koulař Antonín Žalský a vzpěrač Jiří Orság, kteří váží rovných 128 kilogramů.
Foto: Eduard Erben
Jakub Šafránek Reuters Jakub Šafránek, Reuters, Eduard Erben
19. 7. 2012 6:00
Fotopřehled zajímavých fakt o české olympijské výpravě pro hry v Londýně.
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy