Natěšenost převládá nad strachem, řekla Sáblíková před odletem na olympiádu

ČTK ČTK
27. 1. 2018 17:43
Rychlobruslařka Martina Sáblíková odletěla do Pchjongčchangu s předstihem. Společně s Nikolou Zdráhalovou a Petrem Novákem se chtějí dokonale aklimatizovat.
Martina Sáblíková vyhlíží svou čtvrtou olympiádu.
Martina Sáblíková vyhlíží svou čtvrtou olympiádu. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Rychlobruslařka Martina Sáblíková dnes odletěla do dějiště olympijských her v Pchjongčchangu. Trojnásobná olympijská šampionka, jež bude v Koreji obhajovat zlatou a stříbrnou medaili ze Soči, se chce před vrcholnou akcí sezony dokonale aklimatizovat. Proto odletěla společně s Nikolou Zdráhalovou a trenérem Petrem Novákem ještě předtím, než bude otevřena olympijská vesnice. Až do čtvrtka bude skupina bydlet v hotelu nedaleko rychlobruslařské haly.

"Poslední dobou jsem se docela dost bála, ale teď už převládá těšení," řekla Sáblíková novinářům před odletem. "Všichni ví, že jsem měla problémy se zády, které mě limitovaly, a jsem si vědoma toho, že mi dva měsíce tréninku budou chybět. Na druhou stranu je to olympiáda a každý sportovec se na ni chce dostat. A já jsem ráda, že mohu být opět součástí českého týmu," vysvětlila třicetiletá rychlobruslařka důvody, proč má z nadcházejících her mírné obavy.

Sáblíková se chystá na čtvrté olympijské hry a ve sbírce má tři zlaté, stříbrnou a bronzovou medaili. S ohledem na zdravotní komplikace, které ji v aktuální sezoně provázejí, nahlíží na své ambice tentokrát trochu jinak.

"Teď vůbec nevím, jak to bude vypadat. V minulosti jsem věděla, že jsem stoprocentně připravená. Teď jedu na olympiádu z jiné pozice," řekla dlouholetá královna dlouhých tratích, která v této sezoně stále čeká na premiérovou výhru. "Na poslední dvě olympiády jsem odjížděla a věděla, že skoro stoprocentně přivezu nějakou medaili. Teď to tak není. Neházím flintu do žita, ale ty dva měsíce budou chybět," podotkla přesně dva týdny před startem závodu na 3000 metrů.

Přestože ještě v minulých dnech přiznávala, že je z blížícího se začátku her nervózní a nerada například sledovala odpočet dnů do startu na sportovních televizních kanálech, teď už je to jiné. "Od rána se hrozně těším, takže snad to bude dobré," pousmála se.

Cestovala leteckým spojem do Soulu a následně ji čekal přesun do Kangnungu, kde budou rychlobruslaři závodit. I přes problémy se zády neměla Sáblíková z dlouhé cesty strach. I proto, že letěla business třídou. "Letíme přes noc, takže budu spát. Snad to rychle uteče," řekla před více než desetihodinovou cestou.

Čas v Koreji vedle aklimatizace, se kterou má vždy menší problémy, využije i k přípravě a dohánění tréninkového manka. "Budu se připravovat na suchu, na což se těším. Bude to očištění mysli, než se člověk dostane na olympijský stadion, kde budou olympijské symboly. Bude to něco jiného," uvedla Sáblíková. Chystá se zejména jezdit na kole. Stejně jako Zdráhalová si jej vezla s sebou. "Dojde i na posilovnu, skokové tréninky a na ledě pak na rychlost, která bude směřovat k závodům," popsala rodačka z Nového Města na Moravě své plány.

Přestože kvůli problémům se zády vynechala lednové mistrovství Evropy, momentálně je prý její zdravotní stav dobrý. Nezhoršil se ani po závodech Světového poháru v Erfurtu minulý týden, které jí posloužily jako test. "Cítím se lépe a lépe. I v posilovně mě záda přestaly bolet. Jsem nalitá optimismem," dodala Sáblíková.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy