Londýn - Kladivář Lukáš Melich skončil na olympijských hrách v životním závodu na šestém místě výkonem 77,17 metru.
Zuzana Hejnová i Denisa Rosolová postoupily do semifinále běhu na 400 metrů překážek.
Už o finále v Londýně bojoval čtvrtkař Pavel Maslák, ale zaostal za národním rekordem, který vytvořil v rozběhu, a postup byl nad jeho síly.
Na finálovou účast nedosáhl v kvalifikaci výškařů ani Jaroslav Bába.
Melich v premiérovém finále překvapil
Titul v hodu kladivem získal Maďar Krisztián Pars, který hodil 80,59 metru.
Letošní evropský šampion a úřadující mistr světa jako jediný přehodil 80 metrů a po pátém místě z Atén a čtvrté příčce z Pekingu vybojoval svou první olympijskou medaili.
Za Parsem skončili předchozí olympijští vítězové Slovinec Primož Kozmus, jenž vyhrál v Pekingu, a Japonec Koži Murofuši, šampion z Atén.
Hned za Melichem se umístili první dva kladiváři z her v Sydney Polák Szymon Ziólkowski a Ital Nicola Vizzoni.
Český vrhač byl ve finále velké seniorské soutěže poprvé v kariéře.
"Jsem naprosto spokojený"
Na minulé olympiádě ani na dvou mistrovstvích Evropy a světovém šampionátu v Helsinkách 2005 neprošel kvalifikací.
"Kdyby mi ještě před dvěma týdny někdo řekl, že budu šestý na olympiádě, tak se budu smát. Jsem naprosto spokojený," prohlásil Melich.
Nevadilo mu, že medaile dnes nevisely tak vysoko, aby na ni neměl.
"Ale to jsou kdyby kdyby. Ano, mohlo být lépe, ale také to mohlo být horší," uvedl.
Jeho osobní rekord 79,44 metru z letošního května by ve finále znamenal druhé místo.
Hejnová: Nechtěla jsem běžet rychle
Česká rekordmanka Hejnová si při prvním startu v Londýně počínala naprosto suverénně a při vítězství v rozběhu poprvé letos prolomila hranici 54 sekund - časem 53,96 skončila celkově druhá.
"Nechtěla jsem běžet takhle rychle, ale běželo se mi dobře a je vidět, že mám formu. To se pak nedá běžet pomalu," řekla Hejnová.
Věří, že může atakovat český rekord 53,29. "Věřím, že se dá běžet ještě líp," řekla k dnešnímu výkonu.
Dokonce trochu pošetřila síly. "Když zítra tohle zopakuju, na finále to bude určitě stačit," byla si jistá.
Rosolová: Nevím, co se se mnou stalo
To vicemistryně Evropy Rosolová, jež se překážkám začala věnovat až v této sezoně, se mezi čtveřici přímo postupujících ve svém běhu nevešla.
S časem 55,42 na pátém místě musela čekat, zda se stane jednou ze čtyř zbývajících semifinalistek, a nakonec byla mezi nimi nejrychlejší.
"Nevím, co se stalo. Všechno v rozcvičování bylo super, musím se s trenérkou podívat na video, jestli jsem to rozběhla pomalu..." uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové.
"Myslela jsem si, že když zatáhnu, že budu mít hodně sil, ale neměla. Prostě jsem nemohla běžet," pokrčila rameny. Její běh byl prý technicky v pořádku.
Kotník, který si lehce poranila ve středu na tréninku, ji nelimitoval. To vůbec necítím, otok už opadl, jen to hraje všemi barvami," prohlásila.
Rosolová doufá, že kvůli špatnému výkonu nebude mít pro semifinále první dráhu. "Ani poslední by se mi moc nelíbila," uvedla.
"Snad nedostanu krajní dráhu"
"Na tréninku jsem si dělala osobáky na hladkých tratích, takže rychlostně jsem na tom dobře. Ale nevím, jestli to dokážu skloubit s vytrvalostí," přemítala.
Vzala si na závod celotělový dres v celé modré barvě, nezvyklý pro výbavu ženské české atletické reprezentace.
"Když jsme to nafasovali, tak jsem si řekla, že v tom poběžím a zkusím to. Ale na záchod se s tím chodí strašně divně, leze se do toho přes tu díru na krku," prozradila.
"Ale už to nějak plandá, asi to je na jedno použití, jak mají plavci," žertovala.
Do semifinále nepostoupila pátá žena letošních tabulek Vania Stambolovová z Bulharska, jež v běhu s Hejnovou závod nedokončila.
V rozbězích byla nejrychlejší první žena tabulek Natalja Anťuchová z Ruska (53,90), semifinále je na programu v pondělí.
Maslák: Moc jsem rozpálil první stovku
Maslák v rozběhu jako první Čech pokořil hranici 45 sekund a zopakování českého rekordu 44,91 by v jeho semifinále stačilo na přímý postup.
V čase 45,15 ale protnul cíl až jako pátý a už před dvěma zbývajícími běhy mistr Evropy věděl, že na něj nezbude ani jedno ze dvou postupových míst časem.
Na účast ve finále marně útočil i Jihoafričan Oscar Pistorius, který byl prvním handicapovaným účastníkem olympijských her.
Maslák velmi chtěl postoupit do finále, dokonce se domníval, že má jednodušší běh.
"Jenomže nakonec to tak snadné nebylo. Rozpálil jsem první stovku až moc a pak mi došly síly," přiznal.
Zkusil začít rychleji s ohledem na to, že při sobotním startu měl na konci prý ještě dost sil.
"Ale nakonec jsem docela spokojený, je to můj druhý nejlepší výkon kariéry," dodal Maslák, který je přihlášený i do závodu na 200 metrů, ale na startu se neobjeví.
Bába bude ve finále chybět poprvé
Bába na svých třetích olympijských hrách bude poprvé chybět ve finále.
Třetí výškař z Atén a šestý z Pekingu přeskočil v kvalifikaci 216 a napodruhé ještě 221 cm, další postupnou výšku 226 už ale atakoval marně.