reklama
 
 

Česko má čtvrté zlato. Biker Kulhavý triumfoval ve finiši

12. 8. 2012
Jaroslav Kulhavý získal v závěrečném dnu olympijských her v Londýně zlatou medaili.

Londýn - Jaroslav Kulhavý získal v závěrečném dnu olympijských her v Londýně už čtvrtou zlatou medaili z Her pro Českou republiku.

Závodník na horském kole tak vybojoval z Londýna jubilejní desátou "českou" medaili a celkově pak sedmdesátou zlatou medaili pro Česko (Československo) z letních olympijských her. 

"Teprve mi dojde, co jsem dokázal"

Zároveň se stal vůbec prvním českým a teprve třetím československým olympijským vítězem v cyklistice po Jiřím Dalerovi (triumfoval v roce 1964 v Tokiu) a Antonu Tkáčovi (1976 v Montrealu).

"Byl to tvrdý a náročný závod, protože jsme jeli od začátku do konce na plný plyn," řekl po závodě ČTK.

"Před závodem jsem si věřil, ale dochází mi pomalu a teprve mi bude docházet, co jsem dokázal. Dal jsem tomu všechno, všechnu svoji energii," dodal poté, co si dlouho užíval triumfu v poloze vleže.

Výborný český den podrhli dvanáctým, resp. čtrnáctým místem Jan Škarnitzl a Ondřej Cink.

"Schurtera jsem měl přečteného"

Sedmadvacetiletý úřadující mistr světa a vítěz Světového poháru z loňského roku v závěrečném kopci předjel a ve finiši udolal největšího favorita závodu, vítěze letošního ročníku Světového poháru Švýcara Nina Schurtera.

"Chtěl jsem být vpředu a jezdit techniky v klidu. Hlídal jsem si to a dá se říci, že první půlku závodu jsem si tam jel trénink, plus tam byly nepříjemný kopce," popisoval Kulhavý závod.

"Ale nehnal jsem se a nebojoval o pozice, aby mně to nechybělo v závěru. Hodně jsem tam ušetřil, nehnal jsem se přes Schurtera, v tomhle jsem ho měl přečteného, a to rozhodlo i v těch posledních pěti metrech," dodal.

Přiznal ale, že výhrou si byl jistý až po závěrečném stoupání.

"Uvěřil jsem až tady v tom stoupání, když jsem přijel do zatáčky a už jsem věděl, že jedu vnitřkem. Nino jel na venkovní straně a viděl jsem, že je poblitej, což jsme byli oba."

"Pomohlo mi kolo, protože jsme jeli na doraz, já mám celopéro a on pevný, a na malé šotolině mi malé proplužení pomohlo, protože jsem neztrácel kontakt pláště. Tam se počítalo každé procento snad, kdo tam bude první, a to mi vyšlo," poznamenal rodák z Ústí nad Orlicí.

"Už v týdnu jsem se cítil silný"

I když před závodem novinářům tvrdil, že mu trať nesedí, věděl, že má formu.

"Už jsem se cítil dobře od úterý a nechci říci, že jsem čekal, že vyhraju, ale cítil jsem se hodně dobře a hodně silný," dodal Kulhavý. 

To Schurter, který získal v Pekingu bronzovou medaili, prohraný finiš mrzel, ale uznal, že byl Kulhavý lepší. 

"Byl to skvělý závod a jel jsem na své maximum. Ke konci byl ale Jaroslav o něco silnější než já. Je těžké se smířit s druhým místem, ale musím být za něj šťastný. Byl to úžasný den a byl fantastický pocit tady závodit," přiznal.

"Po celou sezonu nebyl (Kulhavý) zase až tak silný, ale dnes naopak skutečně hodně a vítězství si zasloužil. Chci závodit i v Riu 2016 a možná tam svou sbírku zkompletuji," dodal Švýcar.

Fontana dojel se zlomeným sedlem

Na třetím místě skončil s půlminutovým odstupem smutný hrdina závodu Ital Marco Aurelio Fontana.

Ten jel prakticky po celý závod v úvodní trojici s Kulhavým a Schürterem, v závěrečném okruhu se mu však ulomila sedlovka, a přišel tak o šanci bojovat o triumf.

Nakonec však třetí místo uhájil o čtyři sekundy před dotírajícím Španělem Josém Antoniem Hermídou.

"Bojoval jsem o třetí místo a jsem s bronzem spokojený. Kluci přede mnou jeli opravdu rychle a tak to bylo po celou sezonu. Byli lepší než já a patří jim uznání," řekl Fontana.

Závod se naopak vůbec nepovedl dvojnásobnému olympijskému vítězi z Atén a Pekingu Julienu Absalonovi, který odstoupil už v úvodní polovině závodu.

autor: Sport | 12. 8. 2012

Související

    reklama
    reklama
    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama