Lidé nám to dávají sežrat. Jsem na dně, rozplakala se Davidová v dokumentu

Sport Sport
24. 1. 2022 11:01
Těsně před jedním z vrcholů sportovní kariéry přichází Markéta Davidová s upřímnou zpovědí. Nejlepší česká biatlonistka současnosti v krátkém a emotivním dokumentu nechala nahlédnout do svého nitra a promluvila o tom, co ji trápí.
Zpověď Markéty Davidové | Video: Red Bull

"Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a taky máme svoje osobní problémy. Je období, kdy se nedaří, a někdy se zase daří. Ale to patří ke sportu i k životu. A musíme s tím bojovat, všichni s tím musíme bojovat," říká závodnice z Janova nad Nisou v sedmiminutovém snímku natočeném ve spolupráci s jejím partnerem, společností Red Bull.

Pětadvacetiletá biatlonistka vypráví o tom, jak složité je vyrovnat se s velkým zájmem veřejnosti a okamžitou nelítostnou kritikou po každém neúspěchu.

"Lidé si myslí, že ten sport děláme pro ně. Dávají nám sežrat, že koukali na závod a my jsme špatně závodili. Že z toho mají blbý den. Já z toho ale mám taky blbý den, když špatně závodím," říká se slzami v očích.

K neustálému tlaku se v posledních letech přidávají i složitosti spojené s covidovou proměnou světa. 

"Příprava i celá sezona je letos těžší než obvykle. Už druhý Vánoce jsem trávila bez rodiny, viděli jsme se jen venku v rouškách. Všichni by si toho měli víc vážit, že můžou být spolu," nabádá Davidová.

"Jsou chvíle, kdy si říkám, že už prostě nemůžu," přiznává mistryně světa a na otázku, zda byla někdy na dně, odpovídá: "Jo, myslím, že jste mě zrovna přistihli. Ještě jsem se neodrazila."

Přes slzy pak nechává prostoupit naději, když se snaží na současné situaci najít něco pozitivního. "Určitě mě to posune. Člověk musí některé věcí zvládnout, a vždycky to nějak zvládneme. Svět se nehroutí."

Davidová jako budoucí veterinářka nadále ráda utíká ke zvířatům. "Práce s nimi mi dává klid a pohodu. Nemluví a není tam žádná závist," říká biatlonistka.

I když se těší na to, až se zvířatům bude moci věnovat na plný úvazek, biatlonovou cestu nezatracuje. 

"Kdybych mohla vrátit čas, vybrala bych si biatlon znova. Spoustu mi toho dal, mám z něj skvělý kamarády a to je prostě nejvíc. Dal mi i pracovitost, sebekázeň a vytrvalost," shrnuje.

Davidová zůstává cílevědomá. Touží zopakovat si další velký sportovní úspěch.

"Když mi hrála česká hymna na mistrovství světa, opravdu jsem si uvědomila, jak super pocit a super zážitek to je. Chtěla bych ho zažít znovu."

Olympijské hry v Pekingu začínají už za deset dní a Markéta Davidová na nich bude jednou z českých medailových nadějí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Arsenal prohrál v Newcastlu a výrazně se mu vzdálila Liga mistrů

Fotbalisté Arsenalu v předposledním 37. kole anglické ligy prohráli v Newcastlu 0:2 a výrazně snížili svou šanci na účast v Lize mistrů. "Kanonýři" před posledním zápasem sezony z pátého místa tabulky ztrácí dva body na čtvrtý Tottenham.

Newcastle měl od začátku převahu, kterou poprvé gólově vyjádřil v 55. minutě, kdy si White dal vlastní gól po centru Joelintona. Pět minut před koncem utkání přidal domácí pojistku Bruno Guimaraes. Arsenal tak po debaklu 0:3 s úhlavním londýnským rivalem Tottenhamem inkasoval další ránu.

Další zprávy