SP v biatlonu • Anterselva • 15:15

Závod žen s hromadným startem

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u on-line přenosu závodu s hromadným startem biatlonistek v rámci Světového poháru z italské Anterselvy. Startuje se v 15:15. 

Tak je to tady. Poslední závod Světového poháru před Olympijskými hrami v Pekingu. Biatlonová sezona utekla jako voda a největší akce sezony je ta rohem. V italské Anterselvě jsme již viděli vytrvalostní závody i štafety v obou kategoriích. Včera pak běželi závod s hromadným startem muži. A velmi dobře si vedl Michal Krčmář, který s jednou chybou doběhl sedmý. 

Dnes nás čeká divácky atraktivní závod s hromadným startem taky v ženské kategorii. Michal Krčmář jel včera sám, dnes budou v závodě české závodnice. Ty se budou prát v pěti běžeckých okruzích dlouhých 2,5 km a čtyřikrát budou střílet. Zatím se v této sezoně jel jediný závod s hromadným startem. Ve francouzském Annecy vyhrála švédská závodnice Elvíra Öbergová před domácí Simonovou. 

Dlužíme vám samozřejmě jména obou českých závodnic. S číslem 5 dnes odstartuje Markéta Davidová, která v pátečním individuálním závodě skončila šestá. S číslem 16 pak vyjede na trať Jessica Jislová. Ta v pátek doběhla pětadvacátá. V italském horském středisku chybí vedoucí žena Světového poháru Marte Röiselandová i obě sestry Öbergovy ze Švédska. Jak už jsme zmínili, mladší Elvíra měla obhajovat výhru z Annecy, ale zvolila raději poctivou přípravu na olympijské závody. 

Startovní listina:

1. Dzinara Alimbekavová (BLR)
2. Lisa Theresa Hauserová (AUT)
3. Hanna Solaová (BLR)
4. Justine Braisazová-Bouchetová (FRA)
5. Markéta Davidová (CZE)
6. Anais Bescondová (FRA)
7. Dorothea Wiererová (ITA)
8. Julia Simonová (FRA)
9. Anaïs Chevalierová-Bouchetová (FRA)
10. Mona Brorssonová (SWE)
11. Kristina Rezcovová (RUS)
12. Ingrid Landmark Tandrevoldová (NOR)
13. Denise Herrmannová (GER)
14. Uljana Nigmatullinová (RUS)
15. Vanessa Voigtová (GER)
16. Jessica Jislová (CZE)
17. Lotte Lieová (BEL)
18. Světlana Mironovová (RUS)
19. Tiril Eckhoffová (NOR)
20. Lisa Vittozziová (ITA)
21. Chloé Chevalierová (FRA)
22. Irina Kazakevičová (RUS)
23. Mari Ederová (FIN)
24. Julija Džimová (UKR)
25. Valeria Vasněcovová (RUS)
26. Clare Eganová (USA)
27. Anna Mąkaová (POL)
28. Alina Stremousová (MDA)
29. Franziska Hildebrandová (GER)
30. Paulina Fialková (SVK)

Česká závodnice je v průběžném pořadí Světového poháru na osmém místě, dnes však vyjede s číslem 5. Jak už jsem zmínil, chybějí totiž první, druhá i pátá žena celkového pořadí. Roli největší favoritky tak dnes bude plnit Běloruska Dzinara Alimbekavová. V pátek však skobčila sedmá a vytrvalostní závod patřil francouzským závodnicím. Vyhrála Justine Braisazová - Bouchetová a za ní doběhla Julia Simonová. Zpět na výsluní se po mizerném úvodu sezony dere i obhájkyně velkého křišťálového glóbu Tiril Eckhoffová z Norska. 

Průběžné pořadí SP:
1. Marte Olsbu Röiselandová (NOR) 651 bodů
2. Elvira Öbergová (SWE) 563 b.
3. Dzinara Alimbekavová (BLR) 535 b.
4. Lisa Theresa Hauserová (AUT) 483 b.
5. Hanna Öbergová (SWE) 482 b.

8. Markéta Davidová (CZE) 372 b.
19. Jessica Jislová (CZE) 242 b.
62. Eva Puskarčíková (CZE) 30 b.
68. Lucie Charvátová (CZE) 23 b.
83. Tereza Voborníková (CZE) 12. b
84. Tereza Vinklárková (CZE) 12 b.

Sezona je sice stále v plném proudu, vrchol máme před sebou, přesto už byly rozděleny malé křišťálové glóby za vytrvalostní závody. Ty se totiž kromě olympijských her už nepojedou. V mužích uspěl Nor Tarjei Bö, v ženách opanovala individuální závody Markéta Davidová. Ta vyhrála úvodní závod ve švédském Östersundu a k celkovém titulu ji tak stačilo v pátek šesté místo. 

Poslední závod před olympiádou byl v Anterselvě odstartován. 

Jak už je u závodů s hromadným startem typické, závodnice se v úvodním kole drží pospolu a celé startovní pole roztrhá až první střelecká položka. Mužský závod byl včera netypický velkými rozdíly mezi závodníky. 

V čele jede Běloruska Solaová a za ní jede Němka Herrmannová. 

Pořadí se opět promíchalo a peloton závodnic táhne Julia Simonová z Francie. 

Závodnice přijely na střelnici. 

Čistě zastřílela Solaová, Tiril Eckhoffová i Alimbekavová. 

1

V čele je Solaová z Běloruska. 

Jessica Jislová střílela výborně a je desátá, Markéta Davidová odjela po jedné chybě 20. se ztrátou 28 vteřin. 

2

Hned druhá za Solaovou je Francouzka Simonová, která má tyto závody v oblibě. Třetí je Tiril Eckhoffová z Norska. Pohromadě však jede hned 8 závodnic. 

2

V úvodní skupince je i další Norka Tandrevoldová, Rusky Rezcovová a Vasněcovová. 

2

V druhém kole musí dohánět obrovskou ztrátu Italka Lisa Vittozziová. Minula totiž všech pět terčů. V pátek navíc měla 12 trestných minut. Tento víkend na domácí půdě tak Italku nezastihl v optimální střelecké pohodě. 

2

Markéta Davidová je zatím sedmnáctá se ztrátou 23 vteřiny, Jessica Jislová se propadla na 21. příčku. Nutno poznamenat, že v jediném závodě s hromadným startem ve francouzském Annecy byly Davidová osmá, Jislová dokonce pátá. 

2

Čistě znovu střílely Eckhoffová a Simonová a pojedou v čele. 

2

Tři vteřiny za vedoucím duem jede Běloruska Alimbekavová, dalších 5 vteřin zpět Tandrevoldová. 

2

Jessica Jislová i Markéta Davidová střílely obě čistě. Jislová je zatím třináctá, Davidová šestnáctá. 

3

Markéta Davidová je během třetího kola čtrnáctá, stáhla dalších 6 vteřin na čelo. 

V čele jede čtveřice závodnic včetně norského dua Eckhoffová - Tandrevoldová. Spolu s nimi jedou Simonová a Alimbekavová. 

3

Markéta Davidová ztrácí už méně než dvacet vteřin, navíc je na dvanácté příčce. 

Čistě pálila znovu Tiril Eckhoffová a také Chevalierová - Bouchetová. 

3

Třetí odjíždí se ztrátou 15 vteřin Wiererová, Simonová a Braisazová - Bouchetová ztrácí už 20 vteřin. Hned za nimi pak jedou Rezcovová a Alimbekavová- 

3

Markéta Davidová bohužel dvakrát chybovala a je osmnáctá. Ztrácí minutu a sedm vteřin, na první desítku to již nevypadá. Jessica Jislová má třetí nulu, ale pomalý běh ji dnes hodně limituje.

4

Tiril Eckhoffová poněkud poodjela na čele Chevalierové-Bouchetové. Na třetí místo se dotáhla Justine Braisazová - Bouchetová a hned za ní je i domácí Wiererová. 

4

Chevalierová-Bouchetová a Wiererová střílí čistě. Braisazová i Eckhoffová mají po dvou chybách. 

4

Chybovala i Simonová. Naproti tomu dobře střílela Alimbekavová, ta je nyní třetí se ztrátou 11 vteřin na Chevalierovou-Bouchetovou. 

5

Wiererová ztrácela při odjezdu ze střelnice na Francouzku asi 4 vteřiny. Nyní už jedou obě společně. A blíží se k ni Dzinara Alimbekavová. 

4

Markéta Davidová znovu jednou chybovala, Jessica Jislová má 4. nulu. 

5

Domácí Dorothea Wiererová vypadá na trati famózně a už je v čele. Na zádech však má Chevalierovou-Bouchetovou i Alimbekavovou. 

5

Alimbekavová už je druhá před Chevalierovou-Bouchetovou, která nestíhá a bude dnes nejspíš třetí. V posledním kole na soupeřky nestačila. 

5

300 metrů před cílem je Wiererová v čele 4,6 vteřiny před Alimbekavovou. Chevalierová-Bouchetová je dalších pět vteřin zpátky. 

Vítězkou je dnes domácí Dorothea Wiererová. Ta se naladila na olympiádu skvěle. I se 2 trestnými koly bere 13. vítězství v kariéře. 

Druhá doběhla Dzinara Alimbekavová z Běloruska a třetí končí Anais Chevalierová - Bouchetová. 

Tiril Eckhoffová je zklamaná až na šestém místě. Poslední střelba jí vzala šanci na výhru. 

Jessica Jislová dobíhá do cíle čtrnáctá. 

Markéta Davidová končí dnes sedmnáctá. 

České závodnice nenapodobily závod s hromadným startem z Annecy, kde byla Jislová pátá a Davidová osmá. Čerstvá držitelka malého křišťálového globu Davidová čtyřikrát chybovala a skončila sedmnáctá. Jessica Jislová naopak střílela bezchybně, na trati se ji však nevedlo a skončila čtrnáctá. 

I přes dvě chyby dnes vyhrála domácí Dorothea Wiererová. V posledním kole byla lepší než o jeden zásah přesnější Alimbekavová a Chevalierová-Bouchetová.

To je ode mě pro dnešek vše. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Soud potvrdil osvobození exministra Bárty v kauze vynesení odposlechů BIS

Osvobození bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího zpravodajce Jana Petržílka v kauze vynesení odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS) je pravomocné. Ve čtvrtek to potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání státního zástupce. V medializovaných odposleších se tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek oslovovali "Mazánku" a "Kolibříku".

Nahrávky, které v březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes, naznačovaly Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Obžaloba tvrdila, že o obstarání nahrávek požádal Bárta zpravodajce BIS Petržílka v roce 2009. Petržílek Bártovi podle státního zástupce následně předal 159 audiozáznamů, které byly v režimu "důvěrné". Muži vinu odmítali.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Na D8 směrem na Prahu se střetla dodávka s kamionem, dva lidé nepřežili

Na 45. km dálnice D8 ve směru na Prahu se ve čtvrtek v poledne střetla dodávka s kamionem. Dva lidé nehodu nepřežili a jedna osoba utrpěla zranění. Chvíli před tím se stala nehoda na 44,5 kilometru opačným směrem, dva lidé jsou zranění. Dálnice je v obou směrech uzavřená. Policejní mluvčí Pavla Kofrová řekla, že bude průjezdná zhruba v 16:00.

"Dálnice je uzavřená v obou směrech, policie dopravu odklání," řekla Kofrová. Při druhé nehodě se podle ní převrátilo vozidlo SUV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy