Rio de Janeiro - Ví se to o ní, moc toho nenamluví a na trati je flegmatička. Klid bude kajakářka Kateřina Kudějová před čtvrtečním semifinále pod pěti kruhy opravdu potřebovat. Jako od mistryně světa se od ní hodně očekává, a tak ráda vyslechla rady stříbrného kajakáře z poslední olympiády v Londýně Vavřince Hradilka, který v Riu plní roli spolukomentátora České televize. Sama by toužila po bronzovém Jiřím Prskavcovi vylovit z brazilského kanálu další cenný kov.
"Připravoval mě na to, že to bude velký, což bylo. V tomhle je samozřejmě každá rada dobrá. Navíc to byla rada od člověka, který už to někdy zažil," prohlásila po pondělních rozjížďkách.
Ty se jí povedly celkem slušně, díky precizní první jízdě si vybojovala konečné páté místo v kvalifikaci. V té druhé už mohla hodně riskovat a zkusit si i riskantní průjezdy branami. To i za cenu toho, že jí naskáčou šťouchy.
"Střílela jsem to tam hlava nehlava, byl to samý dotek branek, ale spíš jsem si tím nepomohla. Moc jsem to nehlídala," uvedla šestadvacetiletá slalomářka.
Teď už nebude prostor na experimentování. "Doufám, že postoupím do finále a budu o medaili bojovat a padne to tam. Ale uvidí se podle tratě a podle štěstí," dodala. V semifinále potřebuje zajet čas do první desítky z pátnáctičlenného startovního pole.
Trať bude oproti rozjížďkám jiná, ale kajakářky mají výhodu, že před nimi vždy absolvují své závody muži, a ony si tedy mohou prohlédnout, jakou volit ideální stopu. Předjezdkyně, i s českou zástupkyní Amálií Hilgertovou, jim toho totiž zatím moc neukázaly.
"Ony tady moc netrénovaly a ještě mají jiné lodě, takže nevím, to moc nepomůže, ale jsem ráda, že jezdíme po mužích a můžeme se na ně koukat," přiznala česká kajakářka.
Foxová umí na kajaku i na kanoi
Kudějová pojede s nálepkou úřadující mistryně světa, tedy hlavní favoritky. Na nejcennější medaili si ale brousí zuby i další dívky.
V první řadě slalomová univerzálka z Austrálie Jessica Foxová. Dvaadvacetiletá rodačka z Marseille už získala kajakářské stříbro na hrách v Londýně před čtyřmi roky, to ještě byla jen pohlednou teenagerkou, která se jela na olympiádu především rozkoukat. Od té doby se už stala mistryní světa na kanoi i na kajaku a v Riu se od ní očekávají nejvyšší příčky.
Jenže její matka a trenérka v jedné osobě Myriam Foxová-Jerusalmiová dobře ví, jaké to je, když celá země vzhlíží k tomu, jak na olympijské trati urvete ten nejcennější kov. V Barceloně 1992 byla ve stejné pozici a nedopadlo to dobře. "Tehdy jsem vyhořela, všichni ode mě čekali zlato, já udělala všechno podle učebnice, ale stejně jsem totálně selhala. Dodnes nevím, co se stalo. Takže s Jess radši o zlatu vůbec nemluvím," přiznala těsně před olympiádou v Riu slavná maminka, která se nakonec dočkala bronzu v Atlantě 1996.
Velké ambice má navzdory nepříliš povedené kvalifikaci Němka Melanie Pfeiferová, která byla bronzová na loňském světovém šampionátu a kralovala také na posledním mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši. Své zkušenosti by ráda prodala i Španělka Maialen Chourrautová, která startuje už na třetích hrách a na těch posledních skončila třetí.
Po medaili mohou sahat i čeští deblíři
Zajímavé je, že když americký magazín Sports Illustrated dělal předolympijské prognózy a odhadoval, kdo v závodě kajakářek doskočí na bednu, Češka ve výběru chyběla. Naopak na bronzovou příčku zámořští novináři zařadili deblakanoisty Jonáše Kašpara a Marka Šindlera, které čeká ve čtvrtek bitva o medaile ještě před kajakářkami.
Na jednu stranu se není čemu divit, protože český pár je žebříčkově druhý na světě, na tu druhou se musí uznat, že ve víru pozornosti jsou jiní favorité. Hlavně Britové Richard Hounslow a David Florence, kterému nevyšlo finále na singlu, pak také Francouzi Gauthier Klauss a Matthieu Peche či Němci Franz Anton s Janem Benzienem. V kvalifikaci ale Češi předvedli čtvrtou nejlepší jízdu a musí se s nimi počítat.
Semifinále deblkanoistů začíná v 17:30 (finále pak v 19:15), kajakářky začnou v 18:15 (finále pak ve 20:00). Obě finále vám nabídneme v naší online reportáži.