Dvojnásobný medailista Dostál: Odměním se aspoň šesti pivy

ČTK ČTK
20. 8. 2016 18:02
Josef Dostál je od vzniku samostatné České republiky teprve třetím sportovcem, který má dvě medaile z jedné letní olympiády. Stříbrný a bronzový kajakář se tak zařadil po bok dalšího rychlostního kanoisty Martina Doktora, dvojnásobného vítěz z her v Atlantě, a střelkyně Kateřiny Emmons, která má zlato a stříbro z Pekingu. "Jo? Fakt? Tak to je hustý," komentoval to Dostál.
Josef Dostál
Josef Dostál | Foto: ČTK

Vy jste to nevěděl?

"Ne. Ze zimní olympiády mělo docela hodně lidí více medailí. Ale takhle, ty bláho... To je nářez! Budu říkat dědovi, že bude muset chytit dva větší pstruhy než já, aby vedl (smích)."

Když jste vybojoval stříbro na singlkajaku, byl to teď ve finále čtyřkajaku menší stres?

"Určitě. Bylo to dobře i ke čtyráku, můžu se soustředit na individuální výkon a abych se trefoval do záběru klukům a co nejvíc jim pomáhal. Možná i kvůli té první medaili to dneska bylo lepší."

Tým měl potíže kvůli zdravotním problémům Daniela Havla, jak jste to prožíval?

"Já jsem věřil už předevčírem, kdy to ještě bylo špatné, že se dá dohromady. Myslím, kdybychom jeli v jiné sestavě, tak tady stojím bez pódiového umístění."

Máte od OH v Londýně medaili z každé vrcholné akce...

"Podle mě to je neuvěřitelné. To je dvanáct, třináct, čtrnáct... Popáté. To je obrovský úspěch. Uvidíme, jak to bude probíhat dál, jestli někdo neskončí kariéru."

Také je velmi pravděpodobné, že K4 na 1000 metrů na olympiádě končí a změní se v pětistovku.

"Může se kvůli tomu změnit posádka. Jsou u nás rychlejší kluci na pětistovku, než je tohle složení. Je tam rychlý Radek Šlouf, záleželo by také, jak by si to sedlo. Ale já bych rád zkusil pětistovku na singlu a o ten kilák se budu prát zuby nehty. Vím, že můžu jet na špičce startovního pole na olympiádě i na mistrovství světa. Uvidím, jestli nepřesedlám jenom na singlkajak."

V týmu K4 na 500 metrů byste nechtěl sedět?

"Kdyby se sešla dobrá loď, určitě bych rád jel. Ale za takovéhle situace pravděpodobně ne."

Co vůbec říkáte snaze federace o vyřazení K4 na 1000 metrů na úkor nových disciplín kanoistek?

"Je to trochu škoda, protože má ten sport tradici. Nicméně chápu myšlenky olympismu, že se ženy musí emancipovat i ve sportu. Pětistovka bude zpestření. Na kilák museli mít lidi hlavu, čtyráky jsou letící lodě, nejrychlejší u kanoistiky. Pětistovka bude ještě větší kotel."

Jste zarostlý, neholil jste se z pověrčivosti?

"Je to kvůli formě. Já na moc věcí pověrčivý nejsem, ale kdybych se oholil, tak bych se bál, že si oholím i formu. Normálně rostou klukům na bradě tři fousy a já jsem měl plnovous už od juniorů. Původní myšlenka byla, že budu zastrašovat soupeře, aby si mysleli, že už jsem dospělý. A oni si z toho udělají do kalhot (smích)."

Co na to vaše přítelkyně?

"Slíbil jsem jí, že to vydržím až domů, ale už mě to strašně rozčiluje."

Po stříbru na singlkajaku jsme slavit nemohl, teď si to vynahradíte?

"Jo. Už to mám úplně přesně naplánovaný. Teď se půjdu potěšit s fanoušky, udělat si nějaká selfíčka, s nimi si to užít. Pak půjdu na oběd, kde se chystá obrovské grilování a dostanu obrovský steak. Pak se trochu vyklidním, půjdu se osprchovat. Pak budou následovat oslavy v Českém domě, kde budu moct konečně zapít pořádně tu stříbrnou medaili. Chci si to užít se dvěma pivy, ale aspoň šesti."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy