Český čtyřkajak v Riu obhájil bronz, stříbro mu vyfoukli Slováci

20. 8. 2016 15:17
Rychlostní kanoisté Jan Štěrba, Josef Dostál, Lukáš Trefil a Daniel Havel na olympijských hrách v Riu obhájili bronzovou medaili z her v Londýně. Ve finiši přitom čeští kajakáři sahali i po stříbru, to jim ale nakonec vyfoukla slovenská posádka. Josef Dostál si jako první český sportovec v Riu připsal druhou medaili, Česko má na kontě už devět medailí, z toho sedm bronzových.
Český čtyřkajak po dojezdu do cíle
Český čtyřkajak po dojezdu do cíle | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba obhájil na olympijských hráchtřetí místo v závodě na 1000 metrů a získal devátou medaili pro českou výpravu v Riu de Janeiro. V Brazílii má tým na kontě vedle jedné zlaté a jedné stříbrné již sedm bronzových medailí, Dostál k stříbru na kilometru přidal druhý cenný kov.

Finálové bitvě suverénně kralovala německá čtveřice. Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff a Marcus Gross se hned po startu dostali do čela a mířili za zlatem. Češi se v polovině trati posunuli na třetí místo a poté bojovali se Slováky o stříbro. Přestože se v závěru zdálo, že je předstihli, cílem projel o 132 tisícin sekundy dříve soupeř.

Největší radost z medaile mohl mít Havel, o jehož startu se kvůli střevním potížím hodně spekulovalo. Připraven byl náhradník Jakub Špicar. Nakonec se Havel dokázal dát do pořádku.

"Jsem rád, že jsem vůbec mohl jet a dopadlo to takhle. Mohlo to dopadnout o kousek líp, se Slovákama to byl rovný výkon, ale po těch problémech musíme být spokojení," řekl.

Radoň s Dvořákem vytuhli

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák obsadili ve finále na 1000 metrů sedmé místo a nezopakovali pátou příčku z Londýna. Z vítězství se radovala německá dvojice Sebastian Brendel, Jan Vandrey. Brendel tak v Brazílii získal druhou zlatou medaili, neboť ovládl i závod jednotlivců na stejné trati.

Radoň s Dvořákem po jistém postupu do finále začali boj o medaile solidně a drželi se za nejrychlejšími Brazilci v hlavní skupince. V polovině trati se dokonce posunuli na třetí místo, které ale neudrželi. "Tu trať jsme měli najetou, v polovině to bylo dobré, uvolněné, ale v druhé polovině jsme nedokázali zrychlit," konstatoval Radoň.

Dvořák byl po závodu hodně rozmrzelý a vinu vzal na sebe. "Dneska jsem nepřidal k posádkovému výkonu ten díl práce, co se ode mě očekává a co jsem přidat měl, bohužel," prohlásil Dvořák. "V polovině jsem vytuhnul," uvedl zadák týmu. "Já jsem vytuhnul dvacet metrů za ním," komentoval to Radoň.

V dramatickém finiši si pro triumf dojeli Němci Brendel s Vandreyem, kteří dokázali porazit brazilskou dvojici Erlon de Souza, Isaquias Queiroz. Queiroz v Riu získal již třetí medaili, na singlu získal stříbro na kilometru a bronz na dvoustovce.

Rauhe už má třetí medaili

Závod kajakářů na trati 200 metrů ovládl Brit Liam Heath a vybojoval v Riu druhou medaili. Zlato přidal ke stříbru z deblkajaku. Za druhým Maximem Beaumontem z Francie skončili ve shodném času Španěl Saul Craviotto a Němec Ronald Rauhe, kteří získali oba bronz. Čtyřiatřicetiletý Rauhe má medaili ze třetích her, první bronz má již ze Sydney 2000.

Maďarský ženský čtyřkajak obhájil vítězství v závodě na 500 metrů a také druhé Němky a třetí Bělorusky zopakovaly umístění z Londýna. Hvězda vítězné posádky Danuta Kozáková přidala v Riu do sbírky třetí zlato a celkem už je pětinásobnou olympijskou vítězkou.

V Brazílii triumfovala i na singlu a v deblu s Gabriellou Szabóovou, v Londýně byla nejrychlejší na K1 a K4. Titul z Londýna s ní zopakovaly ještě Szabóová a Krisztina Fazekasová-Zurová, novou členkou posádky je Tamara Csipesová.