Dokonalá zkouška pro jezdce i zvíře. To je koňský triatlon

Martin Cáp Martin Cáp
24. 7. 2012 6:00
Všestrannost obsahuje tři různé disciplíny, koně v nich musí ukázat dobrou techniku i kondici.
Britská jezdkyně Collettová na svém koni Rayefovi při terénní zkoušce všestrannosti v německých Cáchách.
Britská jezdkyně Collettová na svém koni Rayefovi při terénní zkoušce všestrannosti v německých Cáchách. | Foto: Reuters

Londýn - Už mu je patnáct let, ale jeho poněkud složité jméno má v jezdeckém sportu stále dobrý zvuk.

Tmavý hnědák FRH Butts Abraxxas jede na olympijské hry v Londýně jako jeden z favoritů soutěže ve všestrannosti, která je koňskou obdobou triatlonu. Během čtyř dnů absolvuje tři různé disciplíny – drezuru, terénní zkoušku a parkur.

Na nejvyšší úrovni vyhrávají nejčastěji plnokrevníci

Valach německé jezdkyně Ingrid Klimkeové dobře ukazuje, jací koně mají v náročném závodě šanci. Zatímco na nižší úrovni může ve všestrannosti uspět prakticky každý talentovaný kůň jakéhokoli plemena, na nejvyšší úrovni vyhrávají nejčastěji plnokrevníci a kříženci sportovních plemen.

Právě tato krev koluje i v žilách německého "Braxxiho" - jeho dědeček Kronenkranich běhal na vysoké úrovni dostihy v Německu a plnokrevníkem byl také otec Heraldik, slavný československý skokan narozený v Šali. Koně pro olympijskou soutěž musí být minimálně osmiletí a jejich pořizovací cena začíná zhruba na půl milionu eur.

Vyhrává ten, kdo má nejméně trestných bodů

Na moderní všestrannosti jsou dodnes patrné její kořeny. Disciplína původně vznikla jako výkonnostní zkouška kavalerie, která po koni i jezdci žádala špičkové schopnosti v několika různých typech ježdění. V každé disciplíně startující sbírají trestné body, vítězem se stává ten, kdo jich má na konci soutěže nejméně.

Drezurní zkouška vyžaduje dokonalý soulad jezdce a koně, kteří v ohrazené aréně musejí předvést stanovený počet pohybů v určité obtížnosti. Demonstruje se tím mimo jiné dokonalá přiježděnost koně.

V terénní zkoušce, která svým složením vzdáleně může připomínat překážkový dostih, ale každý aktér ji absolvuje jednotlivě, se demonstruje sehranost jezdce a koně zase jiným způsobem. Důraz je kladen na dokonalou fyzickou připravenost.

Závod budou bedlivě sledovat veterináři

V Londýně se tato část soutěže uskuteční v Greenwich Parku, kde byl nedaleko hlavní arény vybudován dočasný překážkový kurs. Dráha měří 5,7 kilometru a obsahuje 42 překážek.

Na závěr čeká sedm desítek startujících ještě klasický parkur, opět v aréně. Zde se ještě jednou vyzkouší skoková technika, stejně jako kondice po náročné terénní zkoušce.

Kromě rozhodčích budou startující koně bedlivě sledovat veterináři. Součástí závodu je povinná zdravotní prohlídka, která může znamenat i vyřazení ze soutěže.

Velmocemi jsou Británie, USA, Nový Zéland či Německo

Všestrannost měla olympijskou premiéru v roce 1912. Stejně jako v ostatních jezdeckých sportech zde muži a jezdci nastupují v jedné soutěži za rovných podmínek, což je v rámci olympijského programu naprosté unikum.

Velmocemi tohoto sportu jsou domácí Británie, Spojené státy, Nový Zéland a Německo.

Před osmi lety hrozilo všestrannosti vyškrtnutí z olympijského programu kvůli velké ploše potřebné pro všechny disciplíny a tomu odpovídajícím nákladům. Odpovědí bylo zkrácení terénní zkoušky a tím celého formátu soutěže.

 

Právě se děje

Další zprávy