Čtyřkajak suverénně ovládl rozjížďku a je v olympijském finále

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2016 15:18
Obhájci bronzových medailí z Londýna na trati 1000 metrů suverénně vyhráli rozjížďku a postoupili přímo do sobotního finále.
Český čtyřkajak v akci.
Český čtyřkajak v akci. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba vstoupil výborně do olympijských her v Riu de Janeiro. Obhájci bronzových medailí z Londýna na trati 1000 metrů suverénně vyhráli rozjížďku a postoupili přímo do sobotního finále. V sobotních bojích o medaile se představí i deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák

Nad výkonem českých reprezentantů se vznášel otazník, neboť Havel měl v minulých dnech velké zdravotní problémy a nebylo jasné, v jaké formě se na start postaví.

Třetí posádka z loňského mistrovství světa však druhé rozjížďce kralovala od startu do cíle. V polovině trati měli Češi náskok 2,65 sekundy na druhou Argentinu, který pak ještě zvýšili. I přes viditelné polevení v závěru nakonec projeli cílem s náskokem více než tří sekund.

"Domluvili jsme se, že vyzkoušíme jet rozjížďku naplno prvních šest set metrů, jestli má cenu jet o finále. Na šestistovce jsem se podívali, vedli jsem asi o loď, tak jsme se usnesli, že pojedeme do cíle dál. Povedl se nám start, ale i když to bylo takhle lehký, tak ve finále do toho budeme muset dát víc," řekl Dostál, který už má z Ria stříbro na singlkajaku.

Havel, který měl od středy střevní problémy a nemohl jet naplno závod deblkajaků, se cítil výrazně lépe. "Je to o dvě stě procent lepší. Konečně je všechno tak, jak má být se zdravím," uvedl Havel. Pořád se ovšem cítil trochu slabší. "Ale důležitá je až sobota. Jsem rád, že se nám povedl postup a taktický boj. Díky tomu, že z nás soupeři mají pár let respekt, tak to zabalili dost rychle," řekl.

Deblkanoisté Radoň s Dvořákem k postupu do finále potřebovali dvě jízdy. Po čtvrtém místě v rozjížďce však v prvním semifinále neměli složitou úlohu. Ze čtyř lodí do bojů o medaile postoupily tři posádky, soupeři jim přitom byla i výkonnostně výrazně slabší mosambická dvojice Mussa Chamaune, Joaquim Lobo. Pátá deblkanoe z Londýna dojela druhá.

Neúspěchem skončila olympiáda pro kajakáře Filipa Švába, který dojel ve své rozjížďce na 200 metrů sedmý a do semifinále se nedostal. Třiatřicetiletý český reprezentant se stal jedním z šesti kajakářů, kteří se na vodě představili jen jednou.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Disident Jiří Wonka uspěl se soudní rehabilitací za omezení osobní svobody

Okresní soud v Pardubicích ve čtvrtek vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení jeho osobní svobody. Dva dny v listopadu 1988 byl násilně hospitalizován na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice, kam ho dopravili po zásahu příslušníků Státní bezpečnosti. Právní zástupce Lubomír Müller u soudu uvedl, že jde o morální satisfakci, do dnešního dne se Wonkovi nikdo neomluvil.

"To byla perzekuce, to si nikdo neumí představit. Dva dny jsem byl neoprávněně zadržován na psychiatrii. Doktoři se mnou nechtěli nic mít, říkali, ježišmarjá, zítra vás pustíme zadním vchodem, my to ani neřekneme estébákům," řekl novinářům Wonka.

Jiří Wonka podepsal Chartu 77. Následně ho vyhodili z práce, živil se pak jako dělník. Byl opakovaně stíhaný za protestní dopisy úřadům a soudům. V roce 1986 v bytě disidenta Pavla Wonky, jeho bratra, StB zabavila 7500 korun. Podle Jiřího Wonky byly peníze jeho.

Jiří Wonka podal žalobu, soud, který ji zamítl, se konal 23. listopadu 1988. Po skončení za ním přišli dva příslušníci StB. Podle Wonky se neprokázali žádným oprávněním a chtěli, aby šel s nimi. Wonka se chytil ústředního topení a volal o pomoc. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti (SNB), kteří přijeli, vyhodnotili jeho chování jako narušování veřejného pořádku. Policisté mu nasadili mu pouta, odvlekli ho do auta a odvezli na okresní správu SNB. Lékařka pak doporučila Wonkovo vyšetření na psychiatrii, kam ho navečer odvezli. Na příjmu Wonka uvedl, že je "celý zmlácený a má chromé horní končetiny". Stěžoval si na "brutální zákrok policie", že mu příslušníci SNB "pohmoždili ruce a sešlapali ho do auta".

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

SZPI varuje před nebezpečným doplňkem stravy Amygdalín. Po požití se v těle mění na jedy. Z jedné dávky vzniká život ohrožující množství kyanovodíku

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Ukrajina začala vyšetřovat údajné vměšování do voleb v USA

Ukrajina zahájila vyšetřování ohledně vměšování do prezidentských voleb ve Spojených státech, oznámila agentura Reuters s odvoláním na kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Spojené státy tento měsíc uvalily sankce na několik Ukrajinců, včetně vlivného poslance z prezidentovy strany, za jejich spoluúčast na pokusech zdiskreditovat Joea Bidena před prezidentskými volbami v USA.

Šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak v prohlášení, zveřejněném na webu prezidentova úřadu, přislíbil, že státní orgány učiní vše, co je v jejich silách, aby postavily před soud ty, kteří vměšování organizovali, anebo se na něm podíleli, a to bez ohledu na jejich postavení.

Kriminální ústředna DBR podle Jermaka zahájila v této věci trestní řízení. "Vyšetřování probíhá a čekáme na jeho výsledky. Vyšetřování musí zodpovědět na mnoho otázek," uvedl šéf prezidentské kanceláře. Ujistil, že Kyjev by si přál, aby spolupráce s novou americkou vládou dosáhla zcela nové kvality.

Zdroj: ČTK
Další zprávy