Čtyřkajak suverénně ovládl rozjížďku a je v olympijském finále

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2016 15:18
Obhájci bronzových medailí z Londýna na trati 1000 metrů suverénně vyhráli rozjížďku a postoupili přímo do sobotního finále.
Český čtyřkajak v akci.
Český čtyřkajak v akci. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba vstoupil výborně do olympijských her v Riu de Janeiro. Obhájci bronzových medailí z Londýna na trati 1000 metrů suverénně vyhráli rozjížďku a postoupili přímo do sobotního finále. V sobotních bojích o medaile se představí i deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák

Nad výkonem českých reprezentantů se vznášel otazník, neboť Havel měl v minulých dnech velké zdravotní problémy a nebylo jasné, v jaké formě se na start postaví.

Třetí posádka z loňského mistrovství světa však druhé rozjížďce kralovala od startu do cíle. V polovině trati měli Češi náskok 2,65 sekundy na druhou Argentinu, který pak ještě zvýšili. I přes viditelné polevení v závěru nakonec projeli cílem s náskokem více než tří sekund.

"Domluvili jsme se, že vyzkoušíme jet rozjížďku naplno prvních šest set metrů, jestli má cenu jet o finále. Na šestistovce jsem se podívali, vedli jsem asi o loď, tak jsme se usnesli, že pojedeme do cíle dál. Povedl se nám start, ale i když to bylo takhle lehký, tak ve finále do toho budeme muset dát víc," řekl Dostál, který už má z Ria stříbro na singlkajaku.

Havel, který měl od středy střevní problémy a nemohl jet naplno závod deblkajaků, se cítil výrazně lépe. "Je to o dvě stě procent lepší. Konečně je všechno tak, jak má být se zdravím," uvedl Havel. Pořád se ovšem cítil trochu slabší. "Ale důležitá je až sobota. Jsem rád, že se nám povedl postup a taktický boj. Díky tomu, že z nás soupeři mají pár let respekt, tak to zabalili dost rychle," řekl.

Deblkanoisté Radoň s Dvořákem k postupu do finále potřebovali dvě jízdy. Po čtvrtém místě v rozjížďce však v prvním semifinále neměli složitou úlohu. Ze čtyř lodí do bojů o medaile postoupily tři posádky, soupeři jim přitom byla i výkonnostně výrazně slabší mosambická dvojice Mussa Chamaune, Joaquim Lobo. Pátá deblkanoe z Londýna dojela druhá.

Neúspěchem skončila olympiáda pro kajakáře Filipa Švába, který dojel ve své rozjížďce na 200 metrů sedmý a do semifinále se nedostal. Třiatřicetiletý český reprezentant se stal jedním z šesti kajakářů, kteří se na vodě představili jen jednou.

 

Právě se děje

Další zprávy