Fuksa ovládl B finále na dvoustovce, zlato bere Ukrajinec

Aktualizováno 18. 8. 2016 14:47
Rychlostní kanoista Martin Fuksa vyhrál B finále na distanci 200 metrů. Ze zlata se v A finále radoval Jurij Čeban z Ukrajiny, druhou medaili z her slaví bronzový Isaquias dos Santos.
Staronový šampion Jurij Čeban
Staronový šampion Jurij Čeban | Foto: Reuters

Rio de Janeiro – Kanoista Martin Fuksa vyhrál finále B olympijského závodu v Riu de Janeiro na sprinterské trati 200 metrů, a celkově tak skončil devátý. Český reprezentant bojoval až do závěru o vítězství s Maďarem Jonatanem Hajdu, kterého těsně porazil.

Třiadvacetiletý Fuksa, šestý muž ze závodu na 1000 metrů, se v boji o 9. až 16. místo představil po zmatcích s výsledky středečních semifinále. Pořadatelé jej totiž nejprve na základě dosaženého času zařadili do A finále, po dvou hodinách ale své rozhodnutí změnili.

Jeho dnešní čas by ve finále A na laguně Rodriga de Freitase znamenal páté místo. "To ale nemá cenu řešit, to je pryč," podotkl Fuksa. "Dneska to bylo ale super, závod se mi povedl," prohlásil. O to víc ho mrzel neúspěch na kilometru, kde pokukoval po medaili.

"Všechno super, hrozně se mi ta olympiáda líbila. Rio mě bavilo, všichni hrozně pozitivní, ale jel jsem sem kvůli výsledkům, které nebyly úplně to, co jsem chtěl," řekl. "Od dvoustovky jsem nic nečekal, ale kilák jsem chtěl mít lepší. Mrzí mě, že jsem neprodal, na co jsem měl, ač jsem se cítil dobře, prostě jsem byl pomalý," uvedl Fuksa.

Deblkajakáři jen trénovali

Ve finále B nastoupili i deblkajakáři Daniel Havel a Jan Štěrba, kteří na kilometru dojeli na poslední čtvrté pozici a celkově skončili dvanáctí. Na české dvojici bylo od začátku patrné, že závod pojali jako trénink před blížícím se startem na čtyřkajaku, s kterým budou usilovat o obhajobu bronzové medaile z olympiády v Londýně.

Jízdu českých reprezentantů poznamenaly také následky Havlových zdravotních problémů, které se podepsaly i na výkonech deblkajaku ve středečním programu.

"Není to horší než včera, ale ještě nejsem vůbec v pořádku, takže dneska mě Honza (Štěrba) v podstatě dovezl do cíle, šetřili jsme co nejvíc sil," uvedl Havel. "Odpoledne se poprvé projedeme ve čtyřkajaku a věříme, že se Dan dá dohromady a bude na sobotní finále připraven," doufal Štěrba.

Ze zisku zlatých medailí se radovali němečtí deblkajakáři Max Rendschmidt, Marcus Gross (1000 metrů) a Španělé Saul Craviotto a Cristian Toro (200 metrů). Na triumf z olympiády v Londýně navázali na dvoustovce ukrajinský kanoista Jurij Čeban a kajakářka Danuta Kozáková na pětistovce. Devětadvacetiletá Maďarka v Riu získala již zlato na deblkajaku.