Na minulé olympiádě v Pchjongčchangu 2018 nastoupila Jižní Korea se sedmi naturalizovanými hokejisty, kteří tak tvořili skoro 30 procent mužstva. Čína letos zajde ještě dál. Do Pekingu nominovala hned 16 hráčů narozených v zahraničí, ti tak tvoří skoro dvě třetiny týmu.
Dlouho nebylo jasné, jestli se čínská hokejová reprezentace, které ve světovém žebříčku patří až 32. příčka, na nadcházejících hrách vůbec objeví. Mohli ji nahradit Norové, nejúspěšnější nepostupující mančaft z kvalifikace.
K dodatečnému vyloučení však nedošlo. Čína hokejové bosse přesvědčila, že bude důstojným soupeřem. Musela ale přizvat na pomoc cizince, zejména Severoameričany, hrající v Rudé hvězdě Kunlun, čínském klubu Kontinentální ligy.
Reprezentaci asijské velmoci tak tvoří tucet rodilých Kanaďanů, tři Američané a jeden Rus. Zpravidla mají čínské kořeny.
Mezi vyvolenými jsou útočníci Cory Kane a Ethan Werek, kteří dřív hráli v české extralize za Třinec. Vůbec nejzajímavějším jménem je pak obránce Jake Chelios, syn legendárního Chrise Cheliose. Za zmínku stojí také veterán Brandon Yip, jenž odehrál v NHL skoro dvě stě zápasů.
Devět rodilých Číňanů je v týmu spíš do počtu. V Kontinentální lize dohromady odehráli 124 zápasů, posbírali tři body a na ledě trávili minimum času.
Icetime přes deset minut měl akorát útočník Peter Zhong, který se narodil v Pekingu, ale hokejově vyrůstal ve Spojených státech, kde si vyzkoušel i elitní univerzitní soutěž.
Čtyři z této devítky v předminulém ročníku nastupovali ve třetí nejvyšší české lize za otloukánka China Golden Dragon, konkrétně brankář Pcheng-fej Chan, obránce Žuej-nan Jen, útočník Ťia-ning Kuo a další forvard Sü-tung Siang. Ten byl s 22 body ve 40 kláních druhým nejproduktivnějším mužem Golden Dragon po Michalu Kučerovi. V KHL si později připsal asistenci.
Rozmanitou družinu trénuje Kanaďan s italským pasem Ivano Zanatta, který kdysi působil jako asistent u pražského Lva.
🐲 25 #KRS players are about to make history by representing 🇨🇳 #TeamChina at #Beijing2022 Winter Olympic Games!#AllRoadsLeadHome #RedStarHockey pic.twitter.com/jebW288JXf
— Kunlun Red Star (@KRSchina) January 27, 2022
Že prakticky polovinu čínské reprezentace tvoří Kanaďané, působí ve světle vztahů mezi oběma zeměmi ironicky.
Deník Global Times, který má pod palcem Komunistická strana Číny, zveřejnil na konci minulého roku anketu, podle níž je právě Kanada se ziskem 0,4 procenta hlasů nejméně oblíbenou zemí Číňanů. Na opačném konci žebříčku skončil Singapur - za svou nejoblíbenější cizí zemi ho považuje 14 procent respondentů.
Zároveň platí, že ani v Kanadě není Čína zrovna populární. Jen 14 procent Kanaďanů loni v anketě společnosti Angus Reid Institute uvedlo, že asijskou velmoc vnímá pozitivně. Přitom ještě v roce 2018 takto odpovědělo 38 procent lidí.
Čína rozehraje hokejový turnaj pod pěti kruhy 10. února proti Spojeným státům. Ve skupině pak narazí ještě na Německo a Kanadu.
Pomůže jí, že do Pekingu nepojedou hvězdy NHL. Zámořská soutěž slíbenou účast na poslední chvíli odřekla kvůli pokračujícím problémům s koronavirem.
"Dramaticky to mění situaci," řekl agentuře AFP analytik Mark Dreyer, který se zabývá čínským sportem.
Čína je stále outsiderem. Připomeňme, že Kunlun, kde hrají všichni čínští reprezentanti, v KHL prohrál 39 z 48 zápasů a patří mu poslední místo. "Výsledky zápasů ale nebudou pro Čínu tak špatné, jak lidé původně předpokládali," dodal Dreyer.