Dobrý den, vítejte u online přenosu Aktuálně.cz z velkého atletického dne.
PROGRAM: Proč je dnešek velkým atletickým dnem, je zřejmé. Ve finále oštěpu uvidíme Barboru Špotákovou. A těsně před startem jejího finále, tedy ve 21.55, běží finále dvoustovky Usain Bolt, Yohan Blake, Churandy Martina či Francouz Lemaitre.
Svůj druhý den mají desetibojaři.
Pokračujeme už bez Romana Šebrleho. Tady si přečtěte, co na to říká jeho konkurent Adam Helcelet, který prý tušil, že Roman závod nedokončí. (celý článek)
První disciplínou druhého dne jsou překážky 110 metrů. Rozběhy vyhráli Artikov (Uzbekistán), Coertzen (JAR), Kasjanov (Ukrajina). Ve čtvrtém, posledním startuje vedoucí muž desetiboje Eaton.
Ashton Eaton běžel překážky rychleji než při svém světovém rekordu, dal 13.56 - 1032 bodů. Rychlejší byl v rozběhu jen další Američan Hardee (13.54 - 1035 bodů).
Po šesté disciplíně desetiboje tady vede Eaton (5693), druhý Hardee (5475), třetí Warner (Kanada, 5312), čtvrtý Kasjanov (5309).
Na olympijském stadionu teď běží jediná disciplína. Bez zraněné Blanky Vlašičové začala kvalifikace výškařek. V ní je i Oldřiška Marešová. První pokus na 175 cm zvládla.
Desetibojaři hází diskem
Marešová ani napotřetí neskočila 185 centimetrů a to znamená, že se do finále nepodívá.
Už třináct výškařek má úspěšně za sebou 193 centimetrů. Sedm z nich na první pokus a bude se skákat dále na 196 cm.
Disk, další disciplínu desetiboje, odházela slabší skupina A. V ní nejvíc uspěl Belgičan van Alphen (48.28 m).
Disk, to tedy není úplně šálek kávy, který by si Asthon Eaton, světový rekordman a vedoucí závodník olympijského desetiboje, dával každé ráno k snídani. Zatím hodil nejdále 42.53, za což je 716 bodů. Takhle si připíše na konto nejméně za všech dosavadních disciplín.
Kvalifikace skončila. Limit 196 cm splnila Radzivilová z Uzbekistánu, ostatní jdou do finále podle pořadí se 193 centimetry. Připomeňme, že Češka Marešová dala jen 180 a skončila na děleném 15. místě.
Tak jak vypadají desetibojaři po disku? Drží se statečně, nejlépe tito čtyři: Eaton (6409), Hardee (6310), Kasjanov (6111) a Warner (6097). Ukrajinec se tak díky disku vyšvihl na medailovou pozici.
S rozběhy štafet na 4x400 metrů se to má následovně. Pánové z Trinadadu a Tobaga (3:00.38) postupují jako vítězové prvního rozběhu společně s čtyřkami Velké Británie a Kuby.
Původně špatná zpráva, že Oskar Pistorius, známý olympionik a paralympionik, nepostoupí se svou štafetou dál, se obrátila v dobrou. JAR podala protest a uspěla. Kolík ztratila po srážce s jinou štafetou a srážku nezavinila. Pistoriusův sen o finále se naplnil.
Druhý rozběh ovládly Bahamy (2:58.87) před USA a Ruskem.
Nakonec je všechno jinak. Jihoafričané podali protest, protože špatnou předávku zavinil člen keňské štafety. Protest byl oprávněný a Pistorius poběží finále.
Tyčku desetibojařů sice vyhrál suverénní Gonzalo Barrhoilet (5,40), nicméně Ashton Eaton díky výkonu 5,20 metru získal dalších 972 bodů. Po osmi disciplínách tak má na kontě 7381 bodů a vede o 122 bodů před krajanem Hardeem. Za Američany zuří boj o třetí místo - po osmi disciplínách dělí Freimutha, Kasjanova a Warnera 27 bodů.
Průběžné pořadí je tedy následující (po osmi disciplínách): 1. Eaton 7381 b. (100 m: 10,35 - dálka: 803 - koule: 14,66 - výška: 205 - 400 m: 46,90 - 110 m př.: 13,56 - disk: 42,53 - tyč: 520), 2. Hardee (oba USA) 7159 (10,42 - 753 - 15,28 - 199 - 48,11 - 13,54 - 48,26 - 480), 3. Freimuth (Něm.) 6927 (10,65 - 721 - 14,87 - 190 - 48,06 - 13,89 - 49,11 - 490), ...Šebrle (ČR) odstoupil.
Předposlední díl atletického maratonu zvaného desetiboj je tady. Eaton a spol. začnou házet oštěpem. Berme to jako předkrm před tím, co dneska bude předvádět Barbora Špotáková.
Mimochodem, tušíte, jak by dopadla v oštěpařském souboji s desetibojaři? Bylo by to těsné, jen tři z celého startovního pole, Kubánec Suarez, Japonec Uširo a Němec Knobel už hodili přes 70 metrů. Ostatní desetibojaři hází na úrovni nejlepších žen, Knobel už z desetiboje podobně jako Roman Šebrle odstoupil..
A právě Kubánec Suarez hodil hodně daleko, nejdál, co kdy nějaký desetibojař na olympiádě hodil. 76.94 metru. No, to bychom od Barbory brali, to by bylo zlepšení světového rekordu zhruba o více než čtyři metry.
Na plochu stadionu přišly překážkářky ze včerejšího finále čtvrtky. Zuzana Hejnová si přišla převzít bronzovou medaili při slavnostním ceremoniálu.
Rusko tedy nemá zrovna lyrickou hymnu, přesto vítězná Natalia Anťuchová má slzy na krajíčku.
Začíná finále trojskoku mužů. Pro Brity zajímavá disciplína, když mají držitele světového rekordu Jonathana Edwardse. Určitě si na něj pamatujete, kdo ne, pak skočil 18.29 v roce 1995.
Oštěpem začne házet silnější skupina desetibojařů s Eatonem, Kasjanovem a dalšími.
Semifinále disciplíny, v níž stále ještě drží světový rekord československá fantomka středních tratí Jarmila Kratochvílová. V době, kdy dopingové zkoušky ještě nebyly tak rozvinuté, jako doping sám, dokázala tvrdě trénující rodačka z Čáslavi běžet půlku za 1:53.28.
První dvě postupují do finále přímo. A jsou to Jelimová (Keňa) a Filandraová (Řecko). Čas vítězky 1:59.42. To běhala Kratochvílová v tréninku (skoro).
Ital Donato dolétl v trojskoku na 17.38 a ujal se vedení.
V druhém semifinále běží Caster Semenayová, dříve podezíraná z toho, že není žena. Prokázalo se, že je.
Ještě jednou návrat k ceremoniálu s Zuzanou Hejnovou, inspirace pro Barboru Špotákovou...
Jihoafričanka Semenayová vyhrála své semifinále v čase 1:57.67. Kvalitní běh! Druhou postupující Ruska Aržakovová.
Will Claye, Američan, jde do čela finále trojskoku. Dal mohutnými odrazy 17.54 metru. Vede o deset centimetrů před Italem Donatem.
Suverénka Savinovová, Ruska, zvítězila v posledním semifinále půlky žen (1.58,57) a jde do finále. Doprovodí ji tam Niyonsabaová z Burundi.
Donato pěkným pokusem potvrdil druhé místo (17.34) , vzápětí Taylor, Američan a favorit soutěže dolétl k 8 metrům, možná přes, jenže přitom těsně přešlápl a nebude se měřit. Velká škoda.
Ukrajinec Kasjanov se v oštěpu trápí, jako pokaždé. 54.87 metru. To je velká šance pro Kubánce Suareze jít na třetí místo před poslední disciplínou.
Vzápětí Eaton 55.33 metru. Na něj průměrný výkon, pokud by chtěl atakovat devět tisíc bodů.
A je tady první velké finále dnešního večera. Finále mužské půlky, uvidíme v něm i Davida Lekutu Rudishu z Keni, světového rekordmana (1:41.01) na této distanci.
Zlato pro Rudishu! Vedl celé pole běžců po celý závod. Zvyšoval tempo, zvyšoval náskok. Čas 1:40.91. Nový světový rekord!!!
Tak to byl závod, Rudisha překonal vlastní světový rekord, navíc v závodě bez vodiče. Tempo si určoval sám, ostatní běželi několik metrů za ním. Vzpomínka na Montreal 1976. To bylo naposled, co na této trati padl na olympiádě světový rekord. Mohl za to Alberto Juantorena, fenomenální Kubánec.
Jak to bylo za Rudishou? Stříbro bere Amos (Botswana) - 1:41.73 a bronz Kitum, Keňan - 1:42.53.
Ashton Eaton se trefil. Oštěp dolétl na 61.96 metru, za to je 767 bodů. Tolik z oštěpu světový rekordman nikdy v životě nebral. Míří k zlaté (to je už jasné) a také k velkému bodovému výkonu. Devět tisíc bodů se chvěje v základech.
Průběžné pořadí trojskokanů: 1. Claye 17.54, 2. Donato 17.45, na třetím místě další Ital Greco 17.34.
Před poslední disciplínou desetiboje: vede Asthon Eaton (8148 bodů). Aby překonal devět tisíc bodů, na to v závěrečné patnáctistovce má. Aby překonal svůj vlastní světový rekord, to je nereálné.
Tipujeme: padne olympijský rekord a Eaton má jisté zlato.
Tedy pořadí: 1. Eaton, 2. Hardee (7997), 3. Suarez (7779).
Uvidíme semifinále ženských sprinterských štafet.
V prvním běhu vítězí USA (41.64), za nimi Trinidad a Tobago (42.31), třetí Nizozemsko.
Američan Cristian Taylor jde nejlepším výkonem sezóny 17.81 do čela trojskokanské soutěže.
Druhý semifinálový běh sprinterských štafet. V něm se představí Jamajka, ale bez svých dvou nejlepších sprinterek, které poběží až finále.
Pořadí: 1. Ukrajina, 2. Jamajka (možná bude muset rozhodnout cílová fotografie). Ano, je to tak: 42.36 pro Ukrajinu, na třetím místě Němky.
Usain Bolt převedl svou dnešní etudu. Na krátkém rozběžišti naoko knockoutoval Američana Spearmona. Spearmon hru přijal a pronásledoval Bolta. Nechytil ho.
Ital Donato přidal další tři centimetry. Má velkou radost, ale upřímně: jsou mu málo platné, protože zůstává třetí.
Pořadí: 1. Taylor 17.81, 2. Claye 17.62, 3. Donato 17.48
Za pár minut první vrchol večera, pokud nepočítáme neplánovaný světový rekord Rudishi. Ano, blíží se dvoustovka mužů.
Jen si představme tři z hlavních hrdinů. Usain Bolt - půjde mu o to stát se sprinterskou legendou, pokud by obhájil po zlatu ze stovky i na dvojnásobné trati, rozhodně by jí byl. Yohan Blake - miláček ženské části publika, ale musí vystoupit z Boltova stínu. Zatím se mu to podařilo před očima celé Jamajky (na domácím šampionátu), ale ještě ne před očima celé planety (šance je dnes). A Churandy Martina (na snímku) - přichází chvíle hojivé náplasti na pekingskou bolest. Martina byl na minulých hrách diskvalifikován za malinkaté vyšlápnutí z dráhy.
Ale mikropříběhů by se dalo samozřejmě najít víc. Start dvoustovky v 21.55.
A představují se finalistky ženského oštěpu. Barbora Špotáková je na ploše stadionu, všechny další favoritky také.
Současně přicházejí sprinteři na finále dvoustovky. Bolt dobře naladěn, zdraví diváky salutováním.
Je rozhodnuto. Vítězem trojskoku je Taylor (USA), druhý jeho krajan Claye, třetí Ital Donado. Ani jeden se v posledním pokusu nezlepšil. Dnes je to hodně americký večer, když počítáme i vyhlašování vítězů - americká hymna hrála už třikrát.
A je tu show, kterou sleduje celý svět (tady u nás v Česku jsme nejméně stejně zvědaví na oštěp žen). Boltova srdeční záležitost, dvoustovka. Uvidíme například nejen jamajské derby Bolt-Blake (a také třetí z part Weir), ale i evropské Martina - Lemaitre.
Američany zastupuje Spearmon.
Hotovo. 1. Bolt 19.32, 2. Blake těsně po Boltovi, v cílové rovince to vypadalo, že ho předstihne, ale Bolt - tentokrát běžící opravdu naplno, pohlídal vedoucí pozici. Úžasný závod, i když nepadl žádný rekord.
Triumf Jamajky je absolutní - za Boltem jsou Blake a i třetí místo patří Weirovi z Jamajky. Bolt se stává sprinterskou legendou, nikdo před ním nedokázal obhájit zlato ze stovky i dvoustovky na olympiádě.
Ještě čtvrté a páté místo. O to se podělili Spearmon (čtvrtý) a Martina (pátý). minule v Pekingu diskvalifikovaní za přešlapy.
První pokus Barbory ŠPOTÁKOVÉ! Oštěp letí za 65 metrů, slušné, rozhodčí naměřili 66.90, to je na úrovni výkonu v kvalifikaci.
Pokud opravdu chtěla Barbora vyrazit soupeřkám dech hned prvním pokusem, tak tenhle plán nevyšel na 100 procent.
Abakumovová jde na věc. Její oštěp letí mimo výseč! Hmm, silné děvče, ale pere se s technikou.
Oštěpařky si zatím pohrávají s hranicí 60 metrů, některá zespodu, jiná z druhé strany. Nikdo se nepřiblížil k 66 metrům Barbory Špotákové.
Rudisha přijímá na stupních vítězů zlatou medaili za svůj báječný sětový rekord, stadion je u vytržení a bouří. Hraje se keňská hymna, oštěpařky nehází.
Němka Obergföllová trošku zlobí. Poslala náčiní do vzdálenosti 65.15, jde na druhé místo za Špotákovou.
Špotáková si nejspíš pronajala místečko na travnaté ploše stadionu, kam posílá oštěp. V druhém pokusu hází 66.88, jen o dva centimetry méně než v prvním. Stále vede.
Desetibojaři - tedy jejich první skupina - vyrazili na poslední trať, 1500 metrů.
Ruska Abakumovová dává 59.34 metru.
Obergföllová v druhém pokusu přešlápla, její hod se neměří. Zůstává tedy druhá za Barborou Špotákovou.
Třetí pokus BARBORY. Je to bohužel opět o něco méně než v prvním pokusu, tentokrát 66.24. Po centimetrech, ale přece jen Špotáková ubírá. Její soupeřky jsou na to ale ještě hůře.
Až napodruhé se podařilo odstartovat běh na 1500 metrů silnější skupiny desetibojařů. Eaton je jistým vítězem, jde o to, zda zlomí olympijský rekord a zda bude přes devět tisíc bodů.
Eaton se drží Kubánce Suareze, třetího v celkovém pořadí. Běh vede Hardee, druhý v cekovém pořadí. Poslední kolo desetiboje!
Končí soutěž desetibojařů. Vítězem Američan Asthon Eaton, druhý Hardee, třetí Suarez (Kuba). 4:34.59 pro Eatona, což nevypadá na olympijský rekord. Uvidíme až při oficiálních výsledcích.
8869 bodů pro Eatona, Roman Šebrle sice nedokončil soutěž, ale jeho olympijský rekord odolal.
Maria Abakumovová třetím pokusem přes 58 metrů a favorizovaná Ruska končí v soutěži, protože se nedostala mezi osmičku, která bude moci házet dál. Jedna soupeřka odklizena, odplata za Peking se nekoná.
Christina Obergföllová a její třetí pokus - úmyslně přešlápla, protože technicky nezvládla odhod.
Polovina finále je za námi, dál jde osm závodnic, házet budou podle obráceného pořadí, čili Barbora Špotáková vždy jako poslední.
Obergföllová a čtvrtý pokus letí pod šedesát metrů. Tak - aniž to chceme zakřiknout - vypadá to, že odhady o zlaté medaili udělované v Londýně jen za hody nad 70 metrů se pletly.
Barbora Špotáková: skvělé, skvělé, skvělé! To je ten hod, který byl plánován jako první. 69.55 metrů. Nejlepší výkon sezóny. Výborné.
Jamajská sólojízda přeruší koncert Barbory Špotákové. Bolt, Blake a Weir si jdou pro medaile za dvoustovku. Bolt navíc pro potvrzení, že se stal žijící sprinterskou legendou.
Pátý pokus Barbory Špotákové - jen za šedesát metrů, ani Špotáková si nenechá svůj nejslabší pokus měřit a dobrovolně šlape za čáru.
Tak drama vrcholí, jsou tady poslední pokusy oštěpařek. Česko má blízko k druhé zlaté medaili, Barbora Špotáková má blízko ke své druhé zlaté medaili z olympijských her. Janu Železnému se daří i jako trenérovi.
Ještě budou házet dvě oštěpařky, a pak už jen Barbora Špotáková. Špotáková má jistou medaili. A pokud Obergföllová nepředvede něco mimořádného, pak zlatou!
BARBORA ŠPOTÁKOVÁ MÁ ZLATO! Obergföllová hodila málo
Poslední pokus pro diváky. Zlatá Barbora hází k 69 metrům. I tento pokus by byl dnes večer zlatý, přesto se neměří.
Barbora běhá po oválu s českou vlajkou, na vyhlášení si musí počkat do zítra.
Druhá končí Obergföllová, třetí také Němka Linda Stahlová.
S konstatováním, že Česko má druhou zlatou medaili, že Bolt a Špotáková obhájili svá vítězství z Pekingu a s radostí ze zlata se s vámi Aktuálně.cz pro dnešek v online přenosu loučí. Sledujte nás v pátek i v sobotu, kdy se například hází mužský oštěp.