Náročnou etapu Vuelty vyhrál po úniku Yates, lídr O'Connor mírně zvýšil náskok

25. 8. 2024 18:21
Náročnou 9. etapu Vuelty s třemi vrchařskými prémiemi první kategorie vyhrál po sólovém úniku britský cyklista Adam Yates. Červený trikot lídra před prvním volným dnem udržel Australan Ben O'Connor, jenž dokonce díky bonusovým sekundám ještě mírně zvýšil náskok v čele.
Ben O'connor
Ben O'connor | Foto: Reuters

Dvaatřicetiletý Yates ve 178,5 km dlouhé etapě mezi Motrilem a Granadou strávil v úniku většinu dne. Byl členem už první velké vedoucí skupiny s 26 jezdci, jež se vytvořila brzy po startu a jejímž členem byl v relativně rovinaté části i český debutant Mathias Vacek.

Do sólového úniku se Yates vydal 58 km před cílem a vytvořil si několikaminutový náskok, který udržel i při dvojím přejezdu těžkého stoupání na Alto de Hazallanas. Do cíle dojel britský cyklista s náskokem 1:39 minuty před Ekvádorcem Richardem Carapazem a prvním vítězstvím na Vueltě napodobil dvojče Simona, jenž na španělské Grand Tour vyhrál dvě etapy a v roce 2018 i celkovou klasifikaci.

Skupina s lídry dojela do cíle v Granadě s odstupem 3:45 minuty a díky vítězství ve spurtu o celkové třetí místo si připsal čtyři bonusové sekundy O'Connor. Australan díky tomu mírně zvýšil náskok na 3:53 minuty před druhým Primožem Rogličem ze Slovinska, jenž dnes po sobotním vítězství ukázal v kopcích slabiny a dojel osmý.

Na třetí místo se posunul Carapaz a Yates si polepšil o 20 pozic na sedmé místo. Vrátil tak tým UAE Emirates do hry o přední příčky poté, co do pátku průběžně třetí Portugalec Joao Almeida v sobotu výrazně ztratil a do dnešní etapy už kvůli koronaviru nenastoupil.

Po volném pondělku bude čekat peloton v horkém Španělsku další náročná etapa. Na 160 km mezi městy Ponteareas a Baiona jsou čtyři vrchařské prémie včetně stoupání první kategorie 25 km před cílem na Alto de Mougas.

Cyklistický závod Vuelta - 9. etapa (Motril - Granada, 178,5 km):

1. A. Yates (Brit./UAE Team Emirates) 4:42:28, 2. Carapaz (Ekv./EF Education-EasyPost) -1:39, 3. O'Connor (Austr./Decathlon-AG2R-La Mondiale), 4. Landa (Šp./Soudal-Quick Step), 5. Lipowitz (Něm./Red Bull-Bora-hansgrohe), 6. Sivakov (Fr./UAE Team Emirates) všichni -3:45, …65. M. Vacek (ČR/Lidl-Trek) -29:39, 145. Bittner (ČR/dsm-firmenich-PostNL) -37:38.

Průběžné pořadí: 1. O'Connor 36:09:36, 2. Roglič (Slovin./Red Bull-Bora-hansgrohe) -3:53, 3. Carapaz -4:32, 4. Mas (Šp./Movistar) -4:35, 5. Landa -5:17, 6. Lipowitz -5:29, …59. M. Vacek -55:55, 128. Bittner -1:32:09.