Vedle otázky ohledně dodržování lidských práv v Saúdské Arábii byla před startem Turnaje mistryň často skloňovaná pochybnost, zda taková země vůbec najde tenisové publikum.
Na začátku roku se o pořadatelství ucházel i český promotér Tomáš Petera, který by první ročník nechal odehrát v Ostravě a další tři v pražské O2 areně. Hlavním argumentem byl i fakt, že Češi jsou nadšení tenisoví fanoušci, jejich hráčky jsou častými účastnicemi klání a blízko by to měli i Poláci, aby podpořili svou hvězdu Igu Šwiatekovou.
Nakonec ale vyhrál Rijád, který sice vyvolal salvu kritiky, ale podle zástupců WTA položil na stůl nejlepší podmínky.
Fabrizio Sestini, manžel bývalé české hráčky Andrey Sestini Hlaváčkové, který je zároveň i ředitelem turnaje, byl těsně před startem přesvědčený, že se v Rijádu fanoušci ženského tenisu najdou.
"Na úvodní den máme tribuny zaplněné z více než 60 procent, semifinále a finále máme téměř vyprodané. Snažíme se přilákat lidi pomocí televizních spotů a reklam," byl optimistický Sestini v rozhovoru pro Canal+ Sport.
Zatímco zahájení opravdu sledovala důstojná kulisa, kruté vystřízlivění přinesly další dny a obzvláště neděle, kdy už v Saúdské Arábii začal pracovní týden.
"Druhý den přilákal ostudně malý počet kolem 400 diváků, a znovu tak otevřel debatu o rozhodnutí přivést Turnaj mistryň do Rijádu," napsal britský deník The Telegraph.
Second day of the WTA Finals drew an embarrassingly tiny crowd of around 400 spectators, reopening the debate about the decision to bring elite tennis to Riyadh
— Telegraph Sport (@TelegraphSport) November 4, 2024
✍️& 📹@simonrbriggshttps://t.co/zqnVdVU4Vb#TelegraphSport pic.twitter.com/yrkHzolH53
V neděli se přitom hrály divácky atraktivní zápasy. Americká bitva světové trojky Coco Gauffové proti Jessice Pegulaové a wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková proti dvojce Polce Ize Šwiatekové.
Kritika se řine na pořadatele i ze sociálních sítí. Podle některých fanoušků i novinářů postrádá turnaj nejlepších osmi hráček světa atmosféru.
"Přinášíme tenis novému publiku a to vyžaduje čas, než se vybuduje. Čekali jsme, že bude nižší návštěvnost začátkem saúdského pracovního týdne, a věříme, že se to bude s dalším blížícím se víkendem zlepšovat," stojí v oficiálním vyjádření WTA.
Terčem výtek je ale i to, jak se i moderátoři po zápase při rozhovoru s vítězkami snaží uměle navodit pocit skvělé fanouškovské atmosféry v publiku, které se jinak topí ve tmě a není úplně vidět.
Na kurtu pak vznikají vtipné odpovědi. "Že mi tu fanoušci fandí? No nevím, já tedy slyšela výkřiky forza a adiamo," narážela Aryna Sabalenková na jednotky italských příznivců v utkání s Jasmine Paolinovou.
Na dálku si rýpla i tenisová legenda Martina Navrátilová, která kvůli pořadatelství Rijádu odmítla na Turnaj mistryň přijet a předávat cenu pro nejlepší deblistky.
Finding it really weird not ever seeing the crowd when showing matches- not during the match and not at all after the match. Just odd….#WTAFinalsRiyadh
— Martina Navratilova (@Martina) November 3, 2024
"Připadá mi opravdu divné, že televize v přenosu nikdy nezabírá diváky, nikdy během zápasů a už vůbec ne po zápasech. Zvláštní…" napsala Navrátilová na síti X.
Rijád získal pořadatelství na následující tři roky, rozdává tu rekordní odměny, dotace podniku činí 15,25 milionu dolarů, což je stejná částka, jako dostávají hráči ATP na Turnaji mistrů.
Turnaj mistryň na Canal+ Sport
Všechny zápasy z Rijádu můžete od 2. listopadu sledovat na stanici Canal+ Sport2. Přímé přenosy propojí živá studia. Jako expertky, komentátorky či reportérky v nich vystoupí bývalé šampionky Lucie Šafářová, Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká, Barbora Strýcová, Klára Koukalová a Kristýna Plíšková.
Pozváni jsou též speciální hosté: sportovní psycholog Michal Šafář nebo promotér Tomáš Petera. Ve studiu před singlovým finále v sobotu 9. listopadu přislíbila účast dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová.