Mrůzková a Blahová v K2: Šéf jim věří na 5. místo

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 8. 2008 11:00
Je to vyzrálá posádka, OH je nezneklidní, říká Boháč
Rychlostní kanoistika nemá tak silné postavení jako veslování. Ani na olympiádě ani v Česku.
Rychlostní kanoistika nemá tak silné postavení jako veslování. Ani na olympiádě ani v Česku. | Foto: Reuters

Peking - Čeští fanoušci byli zvyklí na olympijském kanálu vídat jednoho českého veslaře za druhým.

Od pondělka probíhá na Hrách soutěž rychlostních kanoistů. Diváci se dočkají pouze jediné české lodě, ženského deblkajaku ve složení Michaela Mrůzková a Jana Blahová.

V „zemi Martina Doktora" se nepodařilo najít žádného následovníka, jenž by prošel přísnými kvalifikačními kritérii na MS 2007 v Duisburgu ani na ME v Miláně letos v květnu.

Kdo nevyužil na světovém šampionátu šanci zajistit si letenku výsledkem do osmého místa v jednotlivcích a do šestého v posádkách, měl jedinou možnost: na evropském mistrovství získat zlatou, nejhůře stříbrnou medaili.

Kvalifikovat se povedlo pouze Michaele Mrůzkové a Janě Blahové na olympijské trati 500 metrů v kategorii K2, a to ještě jen díky tomu, že na šampionátu lodě před nimi již měly jistou olympijskou účast.

Do poslední chvíle doufala v dodatečné místo deblkanoe Martin Doktor a Jiří Heller a také Jaroslav Radoň. Všechny naděje ukončila tragická smrt maďarského závodníka Gyorgyho Kolonicse.

Pouhé dvě kanoistky oproti šestnácti veslařům poukazují i na celkové postavení rychlostní kanoistiky a veslování na národní i mezinárodní scéně a na momentální výkonnost.

Zatímco veslaři se těší přízni  MOV a startovalo jich na olympiádě 550, kvóty pro rychlostní kanoistiku se stále snižují, letos to je pouhých 256 závodníků.

Více již internetovému deníku Aktuálně.cz objasnil předseda rychlostních kanoistů Jan Boháč.

Místo dalších Čechů Myanmar či Guam

A. cz: Naděje českých kanoistů na dodatečnou kvalifikaci do Pekingu prý skončily tragickou smrtí maďarského závodníka a mnohonásobného světového šampiona Kolonisce. Jak to spolu souvisí?

Již od evropského šampionátu se uvažovalo, že právě Maďarsko použije šampióna Kolonicse do více posádek a dvě místa v kategorii kanoe dvojic uvolní pro divoké karty mezinárodní federace.

Němec Andreas Dittmer (na snímku) či Rus Maxim Opalev zůstávají, Čech Martin Doktor odchází.
Němec Andreas Dittmer (na snímku) či Rus Maxim Opalev zůstávají, Čech Martin Doktor odchází. | Foto: Reuters

Ale ani bez maďarské tragédie není jisté, zda by se na naše závodníky dostalo. Preferencí Mezinárodní kanoistické federace při takovýchto nízkých kvótách je umožnit účast na OH co největšímu počtu zemí.

Proto nacházíme po ukončení kvalifikací mezi startujícími zeměmi například Samou, Myanmar, Guam, Ostrovy Svatého Tomáše a Principa, které si účast nevybojovaly na závodní dráze. 
 
A. cz: Proč má česká rychlostní kanoistika jen dva olympioniky, zatímco veslaři jich měli 16? To je v současné době u nás veslování o tolik populárnější než kanoistika?

Veslování je sport s delší tradicí a vyšším kreditem v Mezinárodním olympijském výboru než kanoistika. V českých poměrech jsou na tom oba sporty s popularitou dost podobně.

Jsou to drsné a ne zrovna levné sporty. A dřina v současnosti nové adepty ke sportu moc netáhne. Veslování má v olympijském programu stabilní vysokou kvótu pro sportovce, letos 550 míst, kdežto kvóty pro rychlostní kanoistiku soustavně dramaticky klesají.

V roce 1996, kdy došlo k prvnímu omezení, zůstalo rychlostním kanoistům 350 míst, pro Peking již jen 246.

A. cz: Kvůli všem těmto olympijským specifikům vypadá mistrovství světa asi zcela jinak a může nabídnout i dost odlišné výsledky, zřejmě objektivnější.

Pro rychlostní kanoistiku jsou tyto kvóty tak tvrdé, že téměř nelze uspořádat důstojný závod. Namísto běžných šesti, sedmi kvalifikačních jízd mužských singlkajaků o devět finálových míst na MS bude pořadatel OH rád, když sestaví tři jízdy, v deblech a čtyřkajacích pak pouze dvě.

MS v rychlostní kanoistice se účastní více jak 100 států, účast na OH si i s použitím divokých karet zajistilo pouze 50, více jak jednoho závodníka má však pouze 36 států.

A. cz: Jak jsou na tom čeští rychlostní kanoisté oproti veslařům s aktuální výkonností?

Čeští veslaři ji mají nyní bez diskusí daleko vyšší. Ale o dvě olympiády zpět tomu bylo přesně naopak.

Úroveň výkonnosti u obou sportů je i důsledkem úrovně práce s mládeží v předchozích dekádách.

Jediná česká šance v rychlostní kanoístice: soutěž kajakářek.
Jediná česká šance v rychlostní kanoístice: soutěž kajakářek. | Foto: Reuters

Veslaři zažili neúspěšná 90. léta. Po Sydney 2000, kdy je reprezentoval jen jeden olympionik, zaměřili pozornost na mládež, vypracovali systém a investovali.

Rychlostní kanoisté k tomuto bodu dospěli zásadnějším způsobem až před třemi lety. A to je zatím krátká doba. Stoupající výkonnost a výsledky juniorů jsou však dobrým signálem pro Londým 2012.

Dále čtěte:

A. cz:  Jakou mají Michala Mrůzková a Jana Blahová šance?

Podobnou, jako dalších devět lodí, pokud se probojují do finále, a v to věřím. Děvčata se od jara výkonnostně zlepšila, a po získání jistoty olympijského startu opadla i nepříjemná závodní nervozita. Po závodě Světového poháru koncem června v Poznani získala dobrými umístěními potřebné sebevědomí.

Jedná se o vyzrálou posádku, děvčata vědí, co je čeká, a neměla by se nechat nijak zneklidnit ani jedinečností olympijské atmosféry. Páté místo bych považoval za velký úspěch.

A. cz: Kde hledat favority v závodě K2 na 500 metrů?

Lodě Maďarska, Německa, Polska, ale i domácí závodnice, jsou velkými favority na medaile. Ale naděje umírá poslední, stát se může cokoliv. Olympiáda přináší vždycky řadu překvapení, příjemných i těch druhých.
 
A. cz:  Proč Michala Mrůzková nejede také individuální závod?

Startovat v singlu i v deblu je vzhledem k časovému pořadu velmi náročné a vysilující. Děvčata se s trenérem rozhodla pro debla. Zdá se zde být i větší pravděpodobnost úspěchu. Navíc Míša má v singlu více šancí na 1000 metrů, kde je vynikající, ale to bohužel není olympijská trať.  Na 500 m jsou Jana i Míša dost vyrovnané, takže se jedná o rozhodnutí z mnoha ohledů logické a správné.

 

Právě se děje

Další zprávy