Zvítězil Massa, v čele je nováček Hamilton

Sport Plus, ČTK
13. 5. 2007 15:38
Barcelona - Vítězem Velké ceny Španělska formule jedna se stal Felipe Massa s Ferrari. Uvnitř: GALERIE

Brazilec v Barceloně vyhrál prakticky stylem start - cíl a obhájil nejlepší místo z kvalifikace. Massa vyhrál také předchozí podnik v Bahrajnu.

Druhý skončil Brit Lewis Hamilton s McLarenem, který se tak dostal do vedení šampionátu. Nováček je tak jediným pilotem, který dokázal ve všech čtyřech absolvovaných grand prix dosáhnout na stupně vítězů, čímž opět vylepšil nováčkovský rekord.

Třetí příčka patří jeho stájovému kolegovi, domácímu obhájci titulu Fernando Alonsovi. Už v 10. kole odpadl Kimi Räikkönen. Finskému pilotovi Ferrari prasklo zavěšení pravého předního kola.

Hamilton má po barcelonském podniku 30 bodů, Alonso 28, Massa 27 a Räikkönenovi zůstalo 22. "Žiju si svůj sen. Je za tím mnohaletá tvrdá práce. Že jsem po čtyřech závodech ve formuli 1 v čele mistrovství světa, je prostě neskutečné," rozplýval se po závodě Hamilton.

Na čtvté příčce dojel v Grand prix Španělska polský pilot Robert Kubica za volantem monopostu BMW-Sauber. Za ním skončili David Coulthard z Británie v Red Bullu, Němec Nico Rosberg s Williamsem a finský nováček Heikki Kovalainen za volantem Renaultu.

Na jeden bod dosáhl japonský hrdina Takuma Sató se Super Aguri.

Fernando Alonso s McLarenem se po neúspěšném ataku v první zatáčce ocitl mimo trať. | Foto: Reuters

Klíčovým pro konečné pořadí byl hned start a dění v prvních dvou zatáčkách, kde obě Ferrari musela odrážet atak McLarenů. Zatímco Hamilton opět potvrdil svůj talent a odsunul za sebe na čtvrté místo Räikkönena, Alonso ke smutku 140 000 diváků s tvrdým útokem na vítěze kvalifikace Massu neuspěl.

Už se přitom zdálo, že by přece jen mohl vklouznout do druhé zatáčky jako první. Nekompromisní Brazilec ale pozici uhájil, zarputile držel svoji stopu a domácí dvojnásobný mistra světa se po drobném kontaktu se soupeřem nevešel na asfalt.

Jízdou za krajnicí se propadl až za Räikkönena a mohl být rád, že návrat na trať neskončil havárií. "Potom už to pro mě bylo těžké, protože jsem měl lehce poškozený vůz. Myslím ale, že jsem byl v první zatáčce trochu dřív, on (Massa) si to nemyslel, takže můžeme být rádi, že jsme oba v cíli. Tyhle věci jsou občas dost nebezpečné," uvedl Alonso.

"Bez Kimiho výpadku bych ale dneska ani nebyl na stupních," uznal vzápětí.

Massa odmítl, že by byl viníkem kolize. "Jsem vždycky ten první, kdo přizná chybu. Ale tentokrát mi neříkejte, že jsem něco udělal špatně. Tohle je závodění, formule 1," hájil se Massa.

Poučil se prý v Malajsii, kde při podobném manévru ztratil výhodu pole position. "Nechtěl jsem prohrát, jako jsem prohrál tam. Byl jsem na vnitřní stopě a jen se snažil tam zůstat. Bylo to oboustranně riskantní a skončilo to kontaktem. Trochu jsme se bál o auto, ale dopadlo to dobře," líčil Brazilec.

Felipe Massa líbá trofej pro vítěze Velké ceny Španělska.
Felipe Massa líbá trofej pro vítěze Velké ceny Španělska. | Foto: Reuters

Pořadí v čele se pak měnilo jen při zastávkách v boxech a hned při té první zažil leknutí Massa, na jehož rozpáleném voze se při odjezdu od mechaniků vzňaly na okamžik zbytky paliva.

Jezdce ani konstrukci vozu to však neohrozilo a Brazilec bezpečně mířil ke čtvrtému vítězství v kariéře, kterému tleskal v boxech italského týmu i sedminásobný mistr světa Michael Schumacher.

Příští závod se pojede 27. května na městském okruhu v Monte Carlu.

Výsledky
1. Massa (Braz.-Ferrari) 1:31:36.230 h., 2. Hamilton (Brit. - McLaren) - 6,7, 3. Alonso (Šp. - McLaren) -17,4, 4. Kubica (Pol. - BMW-Sauber)  -31,6, 5. Coulthard (Brit. - Red Bull) -58,3, 6. N. Rosberg (Něm. - Williams) -59,5, 7. Kovalainen (Fin. - Renault ) -1:02,1, 8. Sató (Jap. - Super Aguri), 9. Fisichella (It. - Renault), 10. Barrichello (Braz. - Honda), 11. Davidson (Brit. - Super Aguri), 12. Button (Brit. - Honda) všichni -1 kolo, 15. Sutil (Něm. - Spyker), 14. Albers (Niz.- Spyker) oba -2 kola.
Průběžné pořadí MS: 1. Hamilton 30, 2. Alonso 28, 3. Massa 27, 4. Räikkönen 22 (Fin./Ferrari) 22, 5. Heidfeld (Něm./BMW) 15, 6. Kubica 8, 7. Fisichella 8, 8. Rosberg 5, 9. Coulthard 4, 10. Trulli (It./Toyota) 4.
Pohár konstruktérů: 1. McLaren-Mercedes 58, 2. Ferrari 49, 3. BMW-Sauber 23, 4. Renault 11, 5. Williams 5, 6. Toyota 5, 7. Red Bull 4, 8. Super Aguri 1.