Švédové zvládli v prodloužení severské derby a v semifinále vyzvou Česko

Aktualizováno 23. 5. 2024 23:14
Hokejisté Švédska porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě Finsko 2:1 v prodloužení a v sobotním semifinále se utkají s českým týmem. Severské derby rozhodl v 66. minutě v přesilové hře útočník Joel Eriksson Ek.
Rasmus Dahlin slaví gól ve čtvrtfinále MS 2024 Švédsko - Finsko
Rasmus Dahlin slaví gól ve čtvrtfinále MS 2024 Švédsko - Finsko | Foto: Reuters

Švédové postoupili do čtvrtfinále jako vítěz základní skupiny s bilancí sedmi výher, Finsko ale nebylo jejich vysněným soupeřem.

Oba týmy se totiž před šampionátem utkaly pětkrát a poslední čtyři zápasy vyhráli Finové, dvakrát bez inkasované branky.

V úvodu byli výrazně aktivnější Švédové, na brankáře Larmiho, který dostal překvapivě přednost před turnajovou jedničkou Säterim, však vyzrát nedokázali.

Finové navíc postupně srovnali krok a v 8. minutě skončila tečovaná střela Rissanena na tyčce Gustavssonovy branky. O chvilku později zvonila tyč i na druhé straně, v přesilovce ji trefil Eriksson Ek.

Švédové byli výrazně střelecky aktivnější, gólové šance si ovšem nevytvářeli. Larmiho připravenost prověřil po přečíslení tři na dva Dahlin, ve druhé části se v přesilovce dostal do slibné pozice Marcus Johansson. Ani on ale nedokázal otevřít skóre.

Po finské chybě v rozehrávce zahrozil Lundeström, Larmi byl však připravený. Finové se do nebezpečných pozic dostali až v závěru druhé části, Jääskä ani Innala své individuální akce do gólové koncovky nedotáhli.

Ve třetí třetině nejprve další přesilovku nevyužili Švédové, poté v první početní výhodě neskórovali ani Finové a bylo jasné, že případný první gól tým výrazně přiblíží semifinále.

V 56. minutě se jej podařilo vstřelit Dahlinovi a Finové, kteří do té doby měli na kontě jen 11 střeleckých pokusů, museli začít útočit. I krátký časový úsek jim ovšem stačil k vyrovnání. Gustavsson si připsal několik dobrých zákroků, 58 vteřin před koncem základní hrací doby jej však v power play překonal Björninen.

Klíčový moment prodloužení přišel v 65. minutě. Helenius zastavil Kempeho v šanci jen za cenu faulu a Švédové dostali šanci přesilové hry čtyři na tři. Po sérii střel ji využil Eriksson Ek, který tečoval Dahlinův pokus.

Mistrovství světa v hokeji:

Čtvrtfinále (Ostrava):

Švédsko - Finsko 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 56. Dahlin (Lundeström, Raymond), 66. Eriksson Ek (Hedman, Dahlin) - 60. Björninen (Puustinen, M. Lehtonen). Rozhodčí: Ansons (Lot.), MacFarlane - N. Briganti (oba USA), Hynek (ČR). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 6691.

Švédsko: Gustavsson - Karlsson, Hedman, Heed, Pettersson, Brodin, Dahlin - Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson - Burakovsky, Holmberg, Raymond - Zetterlund, Lundeström, Olofsson - Frödén, L. Johansson, Grundström. Trenér: Hallam.

Finsko: Larmi - Jesper Mattila, Määttä, Vittasmäki, M. Lehtonen, Kaski, Rissanen, Saarijärvi, Riikola - Pakarinen, Björninen, Mäenalanen - Jormakka, Helenius, Puistola - Puljujärvi, O. Kapanen, Innala - Puustinen, Hyry, Jääskä. Trenér: J. Jalonen.