Závodní vůz na rallye zabil čtyři dívky, jedné bylo 7 let

ČTK Sport ČTK, Sport
10. 11. 2012 17:50
Závodní vůz vjel v sobotu kolem 14:00 při RallyShow Uherský Brod nedaleko obce Lopeník na Slovácku mezi diváky.
Závodní vůz na rallye opět zabíjel, mrtví jsou čtyři lidé (ilustrační foto)
Závodní vůz na rallye opět zabíjel, mrtví jsou čtyři lidé (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Lopeník - Závodní vůz v sobotu odpoledne při RallyShow Uherský Brod u obce Lopeník na Slovácku zabil malou holčičku a tři mladé ženy.

Nejmladší oběť nehody byla ročník 2005, dvě dívky se narodily v roce 1994, nejstarší v roce 1992, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Podle policie byli při nehodě zraněni ještě jednadvacetiletý muž a dvaapadesátiletá žena. Ani jeden není v ohrožení života. Posádka vozu vyvázla bez zranění.

Následky jsou nejtragičtější v historii

Od roku 2002 zemřelo v Česku při automobilových závodech nejméně 14 diváků. Následky sobotní havárie jsou zřejmě nejtragičtější.

Při Valašské rallye v roce 2009 zahynuli tři lidé, dva třináctiletí chlapci a otec jednoho z nich.

Na místě nehody zasahovali zdravotníci, policisté a hasiči. Vyslali také posttraumatické týmy, které poskytovaly pomoc zraněným a pozůstalým.

Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka se nehoda stala na silnici mezi obcí Březová a Lopeníkem na okraji druhé jmenované vesnice.

"Je tam horizont. Těžko říct, zda měl automobil technickou závadu nebo tam bylo něco jiného," řekl ČTK Dulínek. Mezi oběťmi jsou podle něj obyvatelé Lopeníku.

Všechny dívky zemřely na místě

Podle Macalíkové závodník za horizontem vyjel mimo trať, kde pokračoval asi dalších sto metrů.

"Auto v podstatě jelo pořád rovně, jen se mírně odrazilo od betonového sloupu. Nejdříve srazilo dvě dívky a po dalších asi 50 metrech další dvě. Všechny na místě zemřely," řekla Macalíková.

Policie zjišťuje příčinu tragédie. Vyloučeno není selhání řidiče ani technická závada na automobilu.

"Prověřujeme také případná pochybení pořadatelů i to, zda dívky stály v místech vyhrazených divákům," dodala policejní mluvčí.

AČR: Pravidla se budou řešit

Svaz rallye už kvůli tragické události svolal na příští týden mimořádné zasedání.

"Budou se na něm řešit pravidla bezpečnosti na takzvaných volných podnicích, které nejsou součástí Mezinárodního mistrovství ČR. Mezi ně patří i dnešní závod," řekl ČTK mediální poradce Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky (FAS AČR) Josef Pátl.

Autoklub má zatím podle něj o nehodě jen málo informací.

RallyShow Uherský Brod se letos jela počtvrté, je to volný podnik v kalendáři Federace automobilového sportu ČR.

Na startu jednodenní soutěže se sešla silná konkurence, přihlášeno bylo na 70 posádek ze tří zemí v čele s elitními jezdci Romanem Krestou, Romanem Odložilíkem, Pavlem Valouškem, Antonínem Tlusťákem či Polákem Gregorzem Grzybem.

Podobná nehoda jako na Barum rallye

Neštěstí se stalo při první ze šesti rychlostních zkoušek. V době, kdy už byl v plném proudu druhý test, byla soutěž ukončena.

Havarovala posádka vozu Mitsubishi Lancer Michael Bartončík, Josef Bartončík.

Ve Zlínském kraji se podobná událost letos již jednou stala. Na začátku září smrt jednoho z diváků předčasně ukončila zlínskou Barum rallye.

Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera ve 13. z plánovaných 15 rychlostních zkoušek v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky.

Čtyřiapadesátiletý muž ze Semilska zemřel, další divák byl zraněn.

 

Právě se děje

Další zprávy