Kopecký v San Remu druhý, škodovka dominovala celkově

13. 10. 2012 17:39
Jan Kopecký v akci.
Jan Kopecký v akci. | Foto: Aktuálně.cz

San Remo - Jan Kopecký obsadil druhé místo v Rallye San Remo a na stejnou pozici se posunul i v celkovém pořadí seriálu International Rallye Challenge.

K zlepšení továrního jezdce Škody v průběžném pořadí napomohl odstoupením týmový kolega Juho Hänninen z Finska, který už v pátek se svojí fabií havaroval. Přesto Kopeckého výsledek zpečetil zisk třetího titulu Škody za sebou v hodnocení značek.

Italský závod vyhrál domácí pilot

Předposlední soutěž seriálu vyhrál domácí Giandomenico Basso s fiestou, Kopecký za ním zaostal po deseti rychlostních zkouškách o 35,7 sekundy. Na startu nebyl suverénní lídr pořadí Andreas Mikkelsen z Norska. Poslední soutěž se uskuteční na začátku listopadu na Kypru a ve hře budou dvojnásobné bodové zisky.

Český šampion Kopecký v Itálii vyhrál závěrečné tři rychlostní zkoušky a celkově čtyři. Při svém čtvrtém startu v San Remu v rámci IRC opět pokračoval v posouvání svého maxima na této soutěži.

Kopecký na třetí triumf v sezóně nedosáhl

Zatímco v roce 2009 urazil kolo a do cíle nedojel, v dalších letech skončil šestý, čtvrtý a letos poprvé pronikl na stupně vítězů. Zopakoval tím letošní druhé místo z Korsické rallye, ještě o příčku lépe dopadl na Sicílii a Kanárských ostrovech.

Hänninen ze závodu odstoupil v pátek po nehodě ve čtvrté, noční rychlostní zkoušce. Posádka zůstala nezraněna, v době havárie byl Hänninen čtvrtý.

Rallye San Remo, závod série IRC v automobilových soutěžích:

1. Basso, Dotta (It./Ford Fiesta S2000) 2:19:03,6, 2. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia S2000) -35,7, 3. Perico, Carrara -2:13,7, 4. Albertini, Scattolin -3:08,3, 5. Andreucci, Andreussiová (všichni It./Peugeot 207 S2000) -3:55,5, 6. Breen, Nagle (Ir./Peugeot 207 S2000) -5:00,2.

Průběžné pořadí (po 12 z 13 rallye):

1. Mikkelsen (Nor./Škoda Fabia S2000) 136 b., 2. Kopecký 101, 3. Hänninen (Fin./Škoda Fabia S2000) 93.

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států.