Jak ztratit šanci vyhrát NASCAR? Stačí, když tým neumí počítat do šesti

Radek Vičík Radek Vičík
23. 10. 2017 14:51
Matt Kenseth přišel o svoji pravděpodobně poslední šanci být podruhé šampionem NASCAR kvůli chybě týmu, místo šesti mechaniků poslali k vozu sedm.
Matt Kenseth přišel o svoji pravděpodobně poslední šanci být podruhé šampionem NASCAR kvůli chybě týmu, místo šesti mechaniků poslali k vozu sedm. | Video: NASCAR

Kansas City - S tím, jak pokračují závody vyřazovací části zámořské série NASCAR, klesá počet aspirantů na titul a roste nervozita v boxech. Na hloupou týmovou chybu v neděli na oválu doplatil i veterán oválového závodění Matt Kenseth.

V Kansas City se jel klíčový závod první vyřazovací fáze, po němž zbylo už jen osm uchazečů o titul. Šampion z roku 2002 Kenseth patřil mezi ty jezdce, jejichž účast v dalším boji byla na vážkách.

45letý pilot potřeboval co nejlepší výsledek, proto pro něj byla účast v hromadné kolizi v poslední třetině závodu pohromou. Zamířil rychle do boxů, kde se mechanici hned vrhli do opravy. Podle nově upravených pravidel jich mohlo být u auta jen šest, Ale ouha, kolem Toyoty se pohybovalo mužů ve žlutých kombinézách a černých helmách celkem sedm.

Triviální chyby si všimlo i ředitelství závodu a verdikt byl jasný a tvrdý: Kenseth musí zajet do depa a závod pro něj skončil.

"Jsem zklamaný, o něčem takovém jsem vůbec nevěděl. V pravidlech se dělá tolik změn, že je nestačím sledovat," řekl rodák z Wisconsinu krátce po vysednutí z auta.

Jezdce, který letos prožívá zřejmě poslední profesionální sezonu, paradoxně coby viník hromadné bouračky 12 aut poslal mimo hru jeho budoucí nástupce v týmu Joe Gibbs Racing, o 24 let mladší Erik Jones.

O titul šampiona NASCAR se ve zbývajících čtyřech podnicích utkají Martin Truex junior, Kyle Busch, Brad Keselowski, Kevin Harvick, obhájce titulu Jimmie Johnson, Denny Hamlin, Ryan Blaney a Chase Elliott. Rozhodující závod se jede 18. listopadu v Miami.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy