Čeká paranoidní svět formule 1 revoluce? Týmům na chvostu může pomoci pohled do úspěšných boxů

Radek Vičík Radek Vičík
11. 5. 2017 14:25
Po první pětině sezony s novými technickými pravidly se startovní pole formule 1 rozdělilo na Ferrari a Mercedes bojující o titul, za nimi "plápolající" Red Bull a zbytek bojující při nejlepším o šesté místo. Vedení seriálu teď přemýšlí, jak Grand Prix vyrovnat.
Není vyloučeno, že monoposty formule 1 vystoupí z šera utajování "vítězných detailů" a všechno se ukáže při veřejné inspekci vozů.
Není vyloučeno, že monoposty formule 1 vystoupí z šera utajování "vítězných detailů" a všechno se ukáže při veřejné inspekci vozů. | Foto: Reuters

Praha, Barcelona - Úvodní čtyři podniky letošní sezony formule 1 ukázaly, že nová pravidla sice zdramatizovala boj o přední příčky, ale za "velkou trojkou" rázem zeje obrovská propast. Jezdci ze středu pole to nesou nelibě a mnozí propadají skepsi. A ani v neděli v Barceloně při Velké ceně Španělska to zřejmě nebude jiné.

"Mám pocit, že jsme v jiné kategorii. Nevidím je ani v dáli, je to hloupost. Připadá mi to jako hloupý vtip, že s těmi vpředu už vůbec nezávodíme. Dost mě to jako závodníka bolí, ale být jezdcem z týmů vpředu, asi by mi to nevadilo," nechal se slyšet Carlos Sainz junior z týmu Toro Rosso.

Peníze přinášejí pokrok

A má pravdu. Jak ukazují data z kvalifikace, nejlepší vůz mimo trio Ferrari, Mercedes a Red Bull ztratil pole position od 1,6 vteřiny v Austrálii a Číně až po 1,9 v Soči. A to nejsou nijak zanedbatelné časové rozdíly.

Na čele je situace navíc ještě diferencovaná. Zatímco se piloti Stříbrných šípů a rudých vozů z Maranella přetahují o desetiny vteřiny, ocitly se Red Bully v jakémsi "pásmu nikoho".

Je to logický důsledek toho, že právě tyto ty týmy mají nejvíc peněz, takže se mohli na nové technické regulace připravit nejlépe. To si uvědomují i jejich soupeři.

"Je fakt, že když se změní pravidla, je tu tendence na roztažení startovního pole. Čím jsou  předpisy stabilnější a starší, tím se vozy víc vyrovnávají.," vysvětlil Paddy Lowe, technický ředitel Williamsu.

Najde se lék za mořem?

Ale co s tím? Bývalý úspěšný šéf vítězných týmů Ross Brawn, který má od promotéra 1 za úkol zapracovat na větší atraktivitě šampionátu, hledá inspiraci za mořem.

V NASCAR je podle něj pravidlem, že se v určitě části sezony může kdokoliv jít podívat na jakékoliv soupeřovo auto a celé ho rozebrat. To vše s cílem pochopit, proč je rival rychlejší než já.

Ale dovede si představit, jak inženýři třeba od Sauberu v boxech Mercedesu rozebírají monopost Lewise Hamiltona a studují jeho největší tajnosti? To je v paranoidním světě formule 1 skutečné sci-fi…

"Ve formuli  1 se musí změnit celé myšlení, protože tu je šance, kterou nesmíme promarnit. To, co dělají v NASCAR, umožňuje velmi vyrovnané souboje. A nikdo neprotestuje, nikdo s tím nemá problém. Je to filozofie, o něž bychom měli přemýšlet," uvedl Brown pro motorsport.com.

Další show pro fanoušky

Gunther Steiner, šéf týmu Haas, dříve v NASCAR pracoval, takže může Brownovy představy srovnat s realitou. "Za mořem probíhají veřejné inspekce vozů před kvalifikaci, před závodem i po něm. Jde o zcela otevřený proces, takže všichni soupeři mohou sledovat, jak kontrola probíhá," vysvětlil.

Ale i tak je přesvědčen, že by se svět Grand Prix měl za mořem inspirovat. "Myslím, že by to mohlo fungovat, protože jde o dobrou věc.

"Minimálně se technologie ukážou fanouškům, protože to musíme udělat, dodal s odkazem na to, že by se takové kontroly monopostů mohly konat někde blízko fanouškovských zón tak, aby diváci na všechno dobře viděli.

Ať už Brawnovy plány dopadnou jakkoliv, i tento víkend v Barceloně bude ve znamení pečlivého utajování i těch nejmenších detailů vozů. Velká cena Španělska formule 1 startuje v neděli ve 14:00 hodni českého času. Vysílá ji stanice Sport2 a online přenos na Aktuálně.cz můžete sledovat ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy