Úvodní závod A1 GP vyhráli Němci

ČTK
1. 10. 2006 18:04
Zandvoort - Vstup do druhého ročníku seriálu formulových závodů A1 Grand Prix se nejvíce povedl německému týmu.
Adrian Zaug v barvách JAR byl nejrychlejší v sobotní kvalifikaci na první závod nové sezony A1 GP v Nizozemsku. | Foto: ČTK/AP

Do čela takzvaného Světového poháru národů jej v neděli v nizozemském Zandvoortu dostal Nico Hülkenberg, který vyhrál hlavní závod a v předchozím sprintu byl čtvrtý.

Body si připsalo celkem 13 z 23 týmů, Čech Petr Kostka mezi nimi ale nebyl - nejprve obsadil 17. místo v dvanáctikolovém sprintu s letmým startem, hlavní závod nedokončil.

Sprint vyhrál Jihoafričan Adrian Zaugg, který startoval z pole position. Jeho premiéra v seriálu pak ale krátce po startu druhé jízdy skončila v bariéře z pneumatik.

Kostka si v kvalifikaci vyjel jen předposlední místo a po letmém startu se alespoň prodral do druhé desítky. V hlavním závodě se pak pohyboval až do svého vyřazení v 26. z 41 kol na chvostu startovního pole.

Hlavním problémem bylo poškození monopostu při kolizi s italským vozem, díky které musel Kostka do boxů a na trať se vrátil s velkým odstupem se ztrátou čtrnácti kol.

"S velkou ztrátou jsme se pokusili o zajetí nejrychlejšího kola, ale ani to se nám nepodařilo. Do závodu jsme vstoupili s tím, že máme dva nezkušené jezdce a nemáme, co ztratit," řekl manažer českého týmu Antonín Charouz na oficiálních stránkách BPA sport marketing. Kostka byl nakonec klasifikovaný na dvacáté pozici.

Příští závod se uskuteční za týden na brněnském Masarykově okruhu, český tým by v něm měli reprezentovat zkušenější Tomáš Enge a Jaroslav Janiš.

Výsledky:
Sprint:
1. Zaugg (JAR) 18:03,570, 2. Duran (Mex.) -2,272, 3. Lapierre (Fr.) -2,934, ...17. Kostka (ČR) -44,763.
Hlavní závod: 1. Hülkenberg (Něm.) 1:10:31,238, 2. Giebler (USA) -7,870, 3. Briscoe (Austr.) -33,619, ...Kostka nedokončil.
Průběžné pořadí (po 1 z 12 závodů): 1. Německo 13, 2. Mexiko 11, 3. USA 9.