Sparta má po deseti letech double, fanoušky z hřiště vyhnali až těžkooděnci

Aktualizováno 22. 5. 2024 20:10
Fotbalisté pražské Sparty porazili v dramatickém finále MOL Cupu domácí Viktorii Plzeň 2:1, zápas rozhodl v první minutě nastaveného času Birmančevič. Po závěrečném hvizdu ve finále domácího poháru mezi fotbalisty Plzně a Sparty se na trávník dostali fanoušci obou klubů a museli proti nim zasahovat těžkooděnci.
Hráči Sparty se radují z vítězství ve finále MOL Cupu
Hráči Sparty se radují z vítězství ve finále MOL Cupu | Foto: ČTK

Na hřiště nejdříve vnikli chuligáni Viktorie a k nim se přidali příznivci soupeře. Pořadatelům při střetech museli přijít na pomoc policisté a zjednat pořádek, aby mohla být předána trofej.

Policie uvedla, že dění bude vyhodnocovat i na základě kamerových záznamů. Nikdo na stadionu nebyl vážně zraněn. Fotbalová asociace ČR (FAČR), která je organizátorem poháru, událostí lituje a výtržnosti důrazně odsoudila.

V 79. minutě otevřel skóre vlastním gólem obránce Západočechů Sampson Dweh, který předtím ve druhém poločase za bezbrankového stavu trefil tyč.

Viktoria dohrávala od 85. minuty bez vyloučeného Pavla Šulce, přesto v oslabení o chvíli později vyrovnal Tomáš Chorý. V první minutě nastavení ale v přesilovce rozhodl Veljko Birmančevič. Vítěz zápasu získal prémii 1,5 milionu korun, poražený tým půl milionu.

Sparťané se dočkali double pouhé čtyři dny po obhajobě ligového titulu.  Naposledy se jim podařilo vyhrát nejvyšší soutěž a pohár v sezoně 2013/14, kdy v souboji o MOL Cup porazili právě Viktorii.

Lídr ligové tabulky ovládl MOL Cup po čtyřech letech a celkově poosmé v samostatné historii, což je nejvíce ze všech českých týmů. Plzni nevyšla odplata za porážku ve finále poháru se Spartou v roce 2014 a na svůj druhý triumf v poháru od rozdělení federace nedosáhla.

"Zisk double znamená hodně nejen pro mě, ale pro všechny. Děláme fotbal proto, abychom vyhrávali trofeje. Je to těžké, česká liga je těžká, tahle pohárová sezona byla náročná. Vyhrát dvě trofeje je úžasné," řekl na tiskové konferenci dánský trenér Sparty Brian Priske.

Finále se hrálo v Plzni proto, že Viktoria byla hůře postaveným týmem v pohárovém koeficientu za posledních pět let. Výhodu klasického domácího prostředí ale Západočeši neměli, neboť oba týmy měli stejný počet příznivců.

Fotbalová asociace ČR jako pořadatel přidělila každému z fanouškovských táborů 3335 vstupenek, zbytek z více než jedenáctitisícové kapacity stadionu připadl FAČR a partnerům.

Zápas rozhodly poslední minuty

Ve sparťanské brance i v pátém utkání této sezony domácího poháru dostal šanci Vorel a jednička Vindahl zůstal na lavičce. V Doosan Areně od úvodu panovala výborná atmosféra, fanoušci ale v první půli moc šancí neviděli.

Ve 14. minutě si na Laciho centr z levé strany naběhl Krejčí a hlavou překonal brankáře Jedličku. Sudí Berka ale postřehl, že předtím v souboji zasáhl rukou do obličeje domácího Červa a útočný faul mu následně potvrdil i videorozhodčí.

Západočeši za celou první půli Vorla příliš neohrozili, jen několik sekund po změně stran ale donutil sparťanského gólmana k těžkému zákroku tvrdou ranou zpoza vápna Vydra. Na druhé straně v poslední chvíli před Birmančevičem odhlavičkoval míč na roh Dweh.

V 53. minutě měl další šanci Vydra, z vápna ale o kousek minul. Západočeši byli v druhé půli nebezpečnější a v 63. minutě jim chyběly centimetry k vedení. Dwehův technický pokus z levé strany zastavila tyč.

V polovině druhého dějství sudí Berka na chvíli přerušil utkání kvůli kouři z pyrotechniky v plzeňském "kotli". Po následném rohu hlavičkoval Chorý a Dwehovi scházel kousek, aby na malém vápně zasáhl míč.

V 75. minutě jen chvíli po příchodu na trávník mohl otevřít skóre střídající Kliment, zblízka ale hlavičkoval jen do sparťanského gólmana.

Plzeňští byli po změně stran lepší, skóre však otevřeli Pražané. V 79. minutě zůstal na trávníku po souboji s Rynešem ležet Kliment, Berka nechal hru pokračovat, následný dlouhý nákop do vápna v tísni udržel před čárou Birmančevič a gólman Jedlička nešťastně odrazil balon do Dweha, od něhož míč zapadl do sítě.

"Obránce Plzně si asi myslel, že už míč nestihnu na hřišti, ale já tomu celou dobu věřil. Snažil jsem se to pak jen nacentrovat, někdy potřebujete štěstí," uvedl Birmančevič.

Domácí brankář poté zasáhl proti další šanci zblízka. V 85. minutě úzkostlivým a nepříliš jistým dojmem působící sudí Berka udělil nejlepšímu ligovému střelci Šulcovi k jeho údivu za drobné zatažení druhou žlutou kartu a Západočeši šli do deseti. I v oslabení ale už za dvě minuty srovnali, po závaru dotlačil zblízka hlavou míč do sítě Chorý.

Sparťané pak v krátké přesilovce přece jen rozhodli. V první minutě nastavení po sérii přihrávek ve vápně přiťukl Vitík Birmančevičovi a ten překonal Jedličku. V nervózním závěru, který provázely strkanice mezi hráči i u laviček, už Pražané výhru udrželi.

Letenští v Plzni zvítězili teprve podruhé z posledních 16 soutěžních zápasů a odčinili březnový ligový debakl 0:4 z Doosan Areny. Český tým dosáhl na double po třech letech, v roce 2021 jej získala Slavia.

"Samozřejmě porážka bolí. Měli jsme k vítězství stejně blízko jako soupeř, vyhrál šťastnější, o tom není pochyb. Za stavu 0:0 jsme měli svoje gólové scény, bohužel jsme trefili tyč, něco prolétalo těsně vedle. Překlápělo se to na naši stranu a pak přišel nešťastný moment v podobě vlastního gólu," řekl plzeňský trenér Miroslav Koubek, který v minulosti chytal za Spartu a dělal tam asistenta.

Další fotbalový skandál

Po zápase na hřiště nejdříve vnikli příznivci Viktorie a k nim se přidali chuligáni soupeře. Pořadatelům při střetech museli přijít na pomoc policisté a zjednat pořádek, aby mohla být předána trofej.

Policie uvedla, že dění bude vyhodnocovat i na základě kamerových záznamů. Podle FAČR se bezpečnostní služba nejprve snažila situaci po utkání řešit bez aktivního zapojení policie.

"Tu o součinnost dle zákona o podpoře sportu požádal bezpečnostní manažer ve chvíli, kdy na hrací ploše reálně hrozil hromadný střet příznivců obou klubů a docházelo i k dalším výtržnostem, jako například útokům na reportéry České televize," uvedla FAČR v prohlášení na svém webu.

Na hřišti došlo i na bitky. Výtržnosti narušily i vysílání České televize, na improvizované studio na ploše vedle sparťanského sektoru dopadly židle pro fotografy, kterých se zmocnili fanoušci.

"S ohledem na skutečnost, že se pořadatelské službě nepodařilo zabránit vstupu fanoušků obou týmů na hrací plochu, museli jsme s ohledem na obnovení veřejného pořádku, zmírnění eskalace a zabránění vzájemného napadání fanoušků obou týmů vstoupit na hrací plochu," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.

Několik osob, které na těžkooděnce útočily, bylo podle ní přímo na hrací ploše "omezeno na osobní svobodě".

Mluvčí uvedla, že policisté zaznamenali několik případů použití pyrotechniky a vhození předmětů na hrací plochu. "Dění před utkáním, v jeho průběhu a po ukončení budeme vyhodnocovat, a to i z kamerových záznamů, abychom zjistili veškeré případy protiprávního jednání," uvedla Burešová.

Dění po závěrečném hvizdu odsoudili zástupci obou klubů. "Co se stalo po zápase, úplně nevím, protože jsem byl v kabině. Jen jsem to slyšel z doslechu. Je to taková kaňka, to si nebudeme nic nalhávat. Nikdo asi nechtěl takový konec," řekl na tiskové konferenci plzeňský kapitán Lukáš Hejda.

"Nechtěl bych to moc komentovat. Myslím, že to bylo zjevné, co se stalo. Myslím, že základem je, aby se cítili v bezpečí hráči i realizační týmy. A to dnes po závěrečném hvizdu nebylo, necítili jsme se bezpečně na hřišti," prohlásil dánský trenér Sparty Brian Priske.

Český fotbal má další skandál. Po sobotním ligovém duelu v Mladé Boleslavi, kde si Sparta po vítězství 5:0 zajistila mistrovský titul, se Ligová fotbalová asociace (LFA) zabývá akcí těžkooděnců.

Zasáhli proti několika fanouškům hostů, kteří vběhli na trávník. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce v reakci na sobotní události svolat pracovní skupinu složenou z policie a zástupců všech fotbalových klubů, se kterou chce otevřít nastavení bezpečnostních opatření na stadionech.

Finále českého fotbalového poháru MOL Cupu:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 1:2 (0:0)

Branky: 87. Chorý - 79. vlastní Dweh, 90.+1 Birmančevič. Rozhodčí: Berka - Kubr, Vlček - Radina (video). ŽK: Šulc, Cadu, Kalvach, Kliment - Kuchta, Birmančevič, Laci, Vindahl, Ryneš, P. Vydra. ČK: 85. Šulc - 90.+6 Stracený (kustod). Diváci: 10.647.

Plzeň: Jedlička - Hejda, Hranáč, Dweh - Cadu, Šulc, Kalvach, Červ, Souaré - M. Vydra (73. Kliment), Chorý. Trenér: Koubek.

Sparta: Vorel - Vitík, Panák, Krejčí - Preciado, Laci, Sadílek (86. Solbakken), Zelený (76. Ryneš) - Birmančevič, Haraslín (86. P. Vydra) - Kuchta (90+7. Olatunji). Trenér: Priske