HRT je jen krůček od krachu, chybí v listině F1 na rok 2013

Radek Vičík Radek Vičík
2. 12. 2012 14:16
Španělská stáj hledá po třech letech závodění nového majitele. Není vůbec jisté, že se najde kupec.
Pedro de la Rosa vyhlíží svoji budoucnost s nejistotou.
Pedro de la Rosa vyhlíží svoji budoucnost s nejistotou. | Foto: Circuit of The Americas

Praha - I když španělský pilot Pedro de la Rosa patřil mezi šťastlivce, kteří měli už před koncem letošní sezony formule 1 kontrakt na tu příští, je z něj stejně člověk s velmi nejistým zaměstnáním.

Jeho tým HRT totiž neochvějně spěje ke svému zániku. Majitel, investiční společnost Thesan Capital, už totiž do španělské stáje neinvestuje ani euro.

Situace je tak vážná, že se jméno HRT ani nefiguruje v předběžné startovní listině pro sezonu 2013, která byla publikována v neděli. Tým totiž nezaplatil "startovné" ve výši 500 000 USD, které je podmínkou účasti v šampionátu.

Nepokoje ve Španělsku

Všichni inženýři a mechanici v Madridu dostali výpověď a centrála sídlící v areálu s magickým názvem Complejo Deportivo Madrid Caja Mágica zavřela brány.

Frustrovaní mechanici se hned po návratu z poslední Velké ceny sezony opilí dobývali na ředitelství a chtěli svoje odstupné. Rozmíšky musela řešit povolaná policie.

Žádné body = malá šance

Společnost Thesan Capital hledá nového vlastníka. Jenže v době zuřící ekonomické krize nebude prodat nákladný závodní tým vůbec snadné. Zvlášť, když za tři roky nezískal ani bod, nejlépe dojel na 14. pozici a čtyřikrát se jeho jezdci do Grand Prix vůbec nekvalifikovali.

"Z  Brazílie jsme odlétali s absolutní nejistotou. Budeme pokračovat? Změníme jméno? Když jsem do tohoto projekt přišel, věřili jsem, že to bude běh na dlouho trať. Ať už se stane cokoliv, tým už těžko někdy bude španělský," postěžoval si 41letý de la Rosa, který po odchodu Michaela Schumachera do závodnického důchodu aspiruje na titul nejstaršího aktivního pilota F1.

Zakladatelem HRT byl Adrián Campos, ale ještě před debutem v sezoně 2010 ho expilot F1 prodal španělskému miliardáři José Ramónu Carabantem. Ten "u vesla" vydržel jen za rok a půl, pak se majitelem stal Thesan Capital.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Na místě platí třetí stupeň požárního poplachu. Na místě je víc než 11 jednotek, s hašením pomáhá i vrtulník policie. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 13 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy