HRT je jen krůček od krachu, chybí v listině F1 na rok 2013

Radek Vičík Radek Vičík
2. 12. 2012 14:16
Španělská stáj hledá po třech letech závodění nového majitele. Není vůbec jisté, že se najde kupec.
Pedro de la Rosa vyhlíží svoji budoucnost s nejistotou.
Pedro de la Rosa vyhlíží svoji budoucnost s nejistotou. | Foto: Circuit of The Americas

Praha - I když španělský pilot Pedro de la Rosa patřil mezi šťastlivce, kteří měli už před koncem letošní sezony formule 1 kontrakt na tu příští, je z něj stejně člověk s velmi nejistým zaměstnáním.

Jeho tým HRT totiž neochvějně spěje ke svému zániku. Majitel, investiční společnost Thesan Capital, už totiž do španělské stáje neinvestuje ani euro.

Situace je tak vážná, že se jméno HRT ani nefiguruje v předběžné startovní listině pro sezonu 2013, která byla publikována v neděli. Tým totiž nezaplatil "startovné" ve výši 500 000 USD, které je podmínkou účasti v šampionátu.

Nepokoje ve Španělsku

Všichni inženýři a mechanici v Madridu dostali výpověď a centrála sídlící v areálu s magickým názvem Complejo Deportivo Madrid Caja Mágica zavřela brány.

Frustrovaní mechanici se hned po návratu z poslední Velké ceny sezony opilí dobývali na ředitelství a chtěli svoje odstupné. Rozmíšky musela řešit povolaná policie.

Žádné body = malá šance

Společnost Thesan Capital hledá nového vlastníka. Jenže v době zuřící ekonomické krize nebude prodat nákladný závodní tým vůbec snadné. Zvlášť, když za tři roky nezískal ani bod, nejlépe dojel na 14. pozici a čtyřikrát se jeho jezdci do Grand Prix vůbec nekvalifikovali.

"Z  Brazílie jsme odlétali s absolutní nejistotou. Budeme pokračovat? Změníme jméno? Když jsem do tohoto projekt přišel, věřili jsem, že to bude běh na dlouho trať. Ať už se stane cokoliv, tým už těžko někdy bude španělský," postěžoval si 41letý de la Rosa, který po odchodu Michaela Schumachera do závodnického důchodu aspiruje na titul nejstaršího aktivního pilota F1.

Zakladatelem HRT byl Adrián Campos, ale ještě před debutem v sezoně 2010 ho expilot F1 prodal španělskému miliardáři José Ramónu Carabantem. Ten "u vesla" vydržel jen za rok a půl, pak se majitelem stal Thesan Capital.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy