HRT je jen krůček od krachu, chybí v listině F1 na rok 2013

Radek Vičík Radek Vičík
2. 12. 2012 14:16
Španělská stáj hledá po třech letech závodění nového majitele. Není vůbec jisté, že se najde kupec.
Pedro de la Rosa vyhlíží svoji budoucnost s nejistotou.
Pedro de la Rosa vyhlíží svoji budoucnost s nejistotou. | Foto: Circuit of The Americas

Praha - I když španělský pilot Pedro de la Rosa patřil mezi šťastlivce, kteří měli už před koncem letošní sezony formule 1 kontrakt na tu příští, je z něj stejně člověk s velmi nejistým zaměstnáním.

Jeho tým HRT totiž neochvějně spěje ke svému zániku. Majitel, investiční společnost Thesan Capital, už totiž do španělské stáje neinvestuje ani euro.

Situace je tak vážná, že se jméno HRT ani nefiguruje v předběžné startovní listině pro sezonu 2013, která byla publikována v neděli. Tým totiž nezaplatil "startovné" ve výši 500 000 USD, které je podmínkou účasti v šampionátu.

Nepokoje ve Španělsku

Všichni inženýři a mechanici v Madridu dostali výpověď a centrála sídlící v areálu s magickým názvem Complejo Deportivo Madrid Caja Mágica zavřela brány.

Frustrovaní mechanici se hned po návratu z poslední Velké ceny sezony opilí dobývali na ředitelství a chtěli svoje odstupné. Rozmíšky musela řešit povolaná policie.

Žádné body = malá šance

Společnost Thesan Capital hledá nového vlastníka. Jenže v době zuřící ekonomické krize nebude prodat nákladný závodní tým vůbec snadné. Zvlášť, když za tři roky nezískal ani bod, nejlépe dojel na 14. pozici a čtyřikrát se jeho jezdci do Grand Prix vůbec nekvalifikovali.

"Z  Brazílie jsme odlétali s absolutní nejistotou. Budeme pokračovat? Změníme jméno? Když jsem do tohoto projekt přišel, věřili jsem, že to bude běh na dlouho trať. Ať už se stane cokoliv, tým už těžko někdy bude španělský," postěžoval si 41letý de la Rosa, který po odchodu Michaela Schumachera do závodnického důchodu aspiruje na titul nejstaršího aktivního pilota F1.

Zakladatelem HRT byl Adrián Campos, ale ještě před debutem v sezoně 2010 ho expilot F1 prodal španělskému miliardáři José Ramónu Carabantem. Ten "u vesla" vydržel jen za rok a půl, pak se majitelem stal Thesan Capital.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy