Suzuka - Stav těžce zraněného pilota formule 1 Julese Bianchiho je kritický, ale stabilní. V prvním oficiálním sdělení od přijetí mladého Francouze do nemocnice po nehodě ve Velké ceně Japonska to oznámila Mezinárodní automobilová federace (FIA).
Žádné další informace tiskový mluvčí Matteo Bonciani nezveřejnil, takže není jasné, zda je Francouz napojen na přístroje, či nikoliv. Bianchi se podrobil operaci ihned po nehodě v nedělním závodě v Suzuce, oproti některým spekulacím médií prý ale další zákrok zatím nebyl nutný.
Na okruhu zemřel Bianchiho prastrýc
Představitelé nemocnice Mie v Jokkaiči dosud situaci nekomentovali a respektují přání rodiny na soukromí. Za Bianchim se do Japonska okamžitě vydali rodiče a přiletěli dnes vpodvečer japonského času. Jezdcova stáj Marussia v prohlášení oznámila, že s rodinnými příslušníky zůstanou na klinice i zástupci týmu a také představitelé stáje Ferrari, v jejíž jezdecké akademii Bianchi dorostl do formule 1.
Bianchiho rodina už jednu tragédii v souvislosti s motorsportem prožila, neboť v roce 1969 zahynul při testování vozu Alfa Romeo na trati v Le Mans Julesův prastrýc Lucien Bianchi, který tam rok předtím vyhrál slavný prestižní závod. Jules Bianchi je vnuk Maura Bianchiho, trojnásobného mistra světa v závodech cestovních vozů.
V zatáčce se bouralo i dříve
Bianchi Velkou cenu Japonska nedokončil ani v loňském roce, neboť tam po srážce s Giedem van der Gardem naboural do zdi prakticky ve stejném místě jako letos. Tatáž zatáčka byla dějištěm vážné nehody i před dvaceti lety, v roce 1994 naboural nejprve Ital Gianni Morbidelli a než maršálové stačili uklidit jeho vůz, narazil do nich Brit Martin Brundle. Dva komisaři tehdy vyvázli se zraněními.
Pětadvacetiletý Bianchi havaroval v Suzuce v deštivém závěru závodu. Po smyku vylétl z trati a místo do bariéry z pneumatik narazil levým bokem do jeřábu, který na místě odklízel vrak jiného vozu.